سانسور اخبار سیل و توفان در دیگر نقاط جهان

شرح عکس: تصویر هوایی از سیلاب ها و خرابی های اخیر در فرمونت و دره نبراسکای آمریکا


سیلاب های جاری شده ناشی از بارندگی های بیسابقه اخیر، در طی یکی دو هفته اخیر خسارات بسیاری به هموطنان عزیز وارد آورد وضررهای جانی و مالی جبران ناپذیری برجای گذارد وبسیاری را داغدار کرد. علیرغم نبود تدابیر و پیش بینی های مسئولین دولتی، بسیاری از سازمان ها و موسسات و نهادهای مختلف امدادی و نظامی و همچنین گروههای وسیعی از مردم به یاری هموطنان آسیب دیده شتافتند و در مقابل آن سیلاب های خانمان برانداز، سیل کمک های مردمی نیز  نشانه های زیبایی از همدلی و همیاری همیشگی ملت ایران برجای گذارد.

اما در کنار این واقعیات تلخ و شیرین، خبرها و گزارشات و شایعات بعضا خنده دار وهذیان گویی هایی نیز از آن سوی مرزها، بعضی اذهان و خیالات را در نوردید و از گوشه و کنار شنیده شد که مثلا سردادن شعار "مرگ بر آمریکا" باعث رخداد این فجایع شده است!! فجایعی که به خودی خود، فاجعه نیستند و اهمال و بی تدبیری برخی مسئولین،این نعمت های آسمانی را به فاجعه بدل می سازد. چنانچه پس از گذشت این روزهای غم انگیز خسارت دیدگی هموطنان سیل زده، در سال آینده انشاالله برکات فوق العاده این نزولات آسمانی در زندگی همه ایرانیان پدیدار خواهد شد.

اما در حالی که در تعجب از این حجم بارندگی و سیل در کشورمان بودیم و اغلب این سوال را در ذهن داشتند که چرا تنها در ایران چنین اتفاقاتی مشاهده می شود و دیگر کشورها در آرامش کامل، آغاز بهار طبیعت را نظاره می کنند، یک خبر کوتاه که گویا در میان خیل خبرها و گزارشات رسانه های خارجی درباره سیل ایران، از زیر دستشان در رفته بود، نظر برخی را جلب کرد: اینکه یک زن 25 ساله آمریکایی، همه کفش های یک فروشگاه را خریده و به سیل زدگان نبراسکای ایالات متحده هدیه کرده است! اشتباه نمی خواندیم؟! نکند به سیل زدگان ایران اهداء کرده بوده؟! دوباره و سه باره و چندباره خبر را به نقل از شبکه CNN خواندم و دیدم صحیح است. انگار به جز ایران در جای دیگری از این دنیا نیز سیل آمده!! اخبار را تعقیب کردم، دو روز پیش در وب سایت BBC درباره سیل اخیر آمریکا که هنوز ادامه دارد، این گزارش ثبت شده است:

"... سیل و بارش‌های سهمگین همچنان مناطق وسیعی از مرکز غربی آمریکا را زیر آب فرو برده و ده‌ها هزار نفر را آواره و با مصائب سیل‌زدگی و کاستی‌های پس از آن در ایالت‌هایی چون نبراسکا، داکوتای جنوبی، ویسکانسن و مینه‌سوتا روبرو کرده است. سیل علاوه بر زیر آب بردن مناطق مسکونی هزاران هکتار از مزارع کشاورزی را هم نابود کرده و با مسموم کردن آب آشامیدنی و زراعی، هزاران خانواده را با مشکلات اقتصادی بی‌سابقه روبرو کرده به طوری که مقام‌ها در آمریکا میزان بارندگی‌ها و سیلاب‌ها را تاریخی و ویرانگر توصیف کرده‌اند. در مناطق سیل‌زده بسیاری از جاده‌ها غیرقابل عبور شده و یا سیل بخش اصلی آنها را با خود برده است. پت ریکتس، فرماندار نبراسکا گفته جامعه کشاورزان بیشترین آسیب را از سیل‌های چند هفته گذشته دیده و "وسعت خسارات فراتر از هر مصیبت دیگری است که ایالت نبراسکا در تاریخ خود شاهد بوده است."


آیا مردم این ایالات مرکزی آمریکا هم "مرگ بر آمریکا" گفته بودند که اینگونه سیل، هستی و نیستی شان را با خود برد؟! راستی مایک پمپئو (وزیر امورخارجه آمریکا) که با کلی ادعا، گفته بود دولت آمریکا حاضر است به مردم سیل زده ایران کمک کند، چرا به مردم خودش کمکی نکرده و نمی کند؟! گفته می شود هنوز بسیاری از قربانیان چند ماه پیش آتش سوزی وسیع کالیفرنیا، در گرسنگی و بی خانمانی و ترس و وحشت دست و پا می زنند!

اما خودمانیم، ببینید چه سانسور خبری در دنیا برقرار است که همه اخبار و گزارشات را روی سیل ایران متمرکز کرده و اصلا راجع به سیل بزرگ در مرکز آمریکا، اخبار و گزارشی درج نکردند. در همین فکر بودم که در خبرهای دیگری خواندم که سیل شدید، برخی از جاده های بولیوی را منهدم کرده و در برخی کشورهای آفریقا مانند موزامبیک و زیمباوه و مالاوی هم توفان شدید جان نزدیک به 800 نفر را گرفته است. چرا در طول این دو هفته همه اخبار رسانه های غربی از سیل ایران گفت و درباره سیل و توفان و رانش زمین در دیگر نقاط دنیا سخنی به میان نیامد؟

/ 0 نظر / 100 بازدید