ایدئولوژی آمریکایی در "...و اینک آخرالزمان"

 

 سرگذشت هالیوود

 

 

"ایدئولوژی آمریکایی" عنوان قسمت چهارم از مجموعه مستند "...و اینک آخرالزمان" است که ساعات 12/45 و 19/45 سه شنبه 23 خرداد از شبکه خبر پخش می شود.

در این قسمت شاهد روایت ادامه سرگذشت هالیوود هستیم. مغولان هالیوود پس از نیویورک برای تاسیس جامعه مورد نظر خویش و به دنبال آن بوجود آوردن استودیوهای  هالیوود ، عازم غرب آمریکا و کالیفرنیا شده و پس از بنای بخش های مختلف کمپانی های خود ، در پای تپه معروف لس آنجلس تابلوی هالیوود را نصب کردند. اما قبل از آن در زیر همان تپه، مکان دیگری بوجود می آید که روی سیاه تابلوی پر زرق و برق و دنیای به ظاهر رویایی هالیوود است که "هالیوود لند" نام می گیرد. مکانی برای بلعیدن دختران و زنان جوان و عاشق بازیگری در منجلاب فساد و فحشاء تا آنان را برای ورود به هرم بردگان ستارگان آماده سازند.

در این باره ، دو فیلم "کوکب آبی" ( جرج مارشال-1946) و "کوکب سیاه" ( برایان دی پالما-2006) ساخته شده که بخش هایی از آنها در همین قسمت از مجموعه مستند "...واینک آخرالزمان " پخش خواهد شد.

به جز دو فیلم یاد شده، قسمت هایی از فیلم های "اسپارتاکوس"( استنلی کوبریک-1960) ، "شاهین مالت"( جان هیوستون-1941)، "برباد رفته "(ویکتور فلیمینگ -1939) و "لوتر "(اریک تیل-2003) برای ارائه مصادیق مباحث طرح شده ، پخش خواهد شد.

اظهارات سمیر امین ، متفکر معروف مصری / فرانسوی درباره ایدئولوژی آمریکایی از دیگر موضوعاتی است که در این قسمت مورد بازخوانی قرار خواهد گرفت. به جز اظهارات سمیر امین ، نیل گابلر ، پیام فضلی نژاد و سید هاشم میر لوحی نیز از جمله کارشناسانی هستند که به طرح نظرات خود خواهند پرداخت ، ضمن اینکه شاهد بخشی از مصاحبه پخش نشده مرحوم سید ابوالحسن علوی طباطبایی درباره شکل گیری هالیوود نیز هستیم.

مجموعه مستند "...واینک آخرالزمان" به نویسندگی و کارگردانی سعید مستغاثی ، توسط رضا جعفریان در 30 قسمت برای گروه سیاسی شبکه خبر تهیه شده است.

/ 4 نظر / 220 بازدید
سینما وصهیون

سلام استاد متن این قسمت و قسمت سوم در وب سینما وصهیون آمد. چرا متن قسمت اول و دوم را نیاورده اید؟ خواهشمندم متن همه قسمت ها را بگذارید که ما هم استفاده کنیم. متشکرم.

admirer

به نام خدا سلام. ببخشید استاد، در جایی از همین قسمت چهارم به اختلاف کرک داگلاس و کوبریک اشاره میشه و نفوذ زیاد ستاره ها در هالیوود! می خواستم ببینم ماجرا دقیقا چی بوده؟ و همین این که خواهش کنم اگر امکانش هست راجع به سینمای کوبریک یه مقاله ی تحلیلی بنویسین! با تشکر یا علی

محمدرضا

متاسفانه میتند شما در آرشیو شبکه خبر ثبت نشده و قابل مشاهده آنلاین نیست اگر امکان داره هماهنگ بکنید که ایم مستند ارزشمند هم در سایت ایران سیما قابل دسترس باشد

محمدرضا

به صورت معمول اینطور است که یک روز بعد از پخش هر برنامه ای روی سایت ایران سیما قرار می گیرد ولی برنامه شما که قبل از خبر 20 است روی سایت قرار نگرفته و برنامه های قبلی و بعدی قرار گرفته این لیست برنامه های روز 90/3/23 : http://www.iransima.ir/CalendarResult.jsp?code=92&type=2012-06-12