نتیجه باورنکردنی یک جنگ فرضی دریایی بین ایران و آمریکا

در جولای 2002 (مرداد ماه1381) که تهدیدات آمریکا علیه ایران پس از حادثه 11 سپتامبر به اوج خود رسیده بود، نیروهای نظامی آمریکا، یک مانور نظامی و جنگ فرضی میان آمریکا و ایران که بیش از دو سال طراحی آن به طول انجامیده بود را به اجرا درآوردند. طرحی که در نوع خود یکی از عظیم ترین مانورهای نظامی به شمار می رفت و بنا به اظهار نظر مقامات رسمی آمریکایی هزینه ای بالغ بر 250 میلیون دلار در بر داشت.

این مانور یا جنگ فرضی که بعدا به چالش هزاره 2002 (Millennium Challenge 2002) معروف شد، از ۲۴ ژوئیه تا ۱۵ آگوست 2002 به اجرا درآمد و در آن نیروهای  آمریکایی، تحت عنوان «آبی» و نیروهای ایرانی، عنوان «قرمز»  را داشتند.

قرمز یعنی نیروهای ایرانی توسط فرمانده بازنشسته سپاه تفنگداران دریایی آمریکا ژنرال "پل. کی. ون رایپر" فرماندهی می‌شد و از روش‌های قدیمی برای فرار کردن از شبکه نظارتی الکترونیکی پیشرفته آبی استفاده می کرد. ون رایپر از پیک‌های موتوری و مناره مساجد برای انتقال فرمان‌ها به نیروهای خط مقدم و علائم نوری به سبک جنگ جهانی دوم برای ارسال هواپیماها، بدون استفاده از ارتباطات رادیویی استفاده کرد.

جنگ فرضی به این صورت شروع شد:

ایران (قرمز)  یک اولتیماتوم از آمریکا (آبی) دریافت کرد به این مضمون که "حکومت ايران بايد ظرف مدت 24 ساعت قدرت را واگذار کند و در غير اينصورت با خشم دکترين جديد و حمله پيشگيرانه آمريکا روبه رو خواهد شد". اولتیماتومی که در واقع یک سند تسلیم بود و خواستار پاسخ در ۲۴ ساعت شده بود.

با هشیار شدن نسبت به قصد آمریکا (آبی)، ایران (قرمز) در روز دوم رزمایش یک ناوگان از قایق‌های کوچک را به کار گرفت تا مکان ناوگان آمریکا (آبی)  را مشخص کند. در یک حمله پیشگیرانه، ایران (قرمز) حجم عظیمی از موشک‌های کروز را شلیک کرد که حسگرهای الکترونیکی آمریکا (آبی) توانایی پاسخگویی به آن‌ها را نداشتند و ۱۶ کشتی جنگی آمریکایی (آبی) غرق شدند. این‌ها شامل یک ناو هواپیمابر، ده رزمناو (Cruiser) و پنج تا از شش وسیله آبی-خاکی بودند. نتیجه عملیات این گونه اعلام شد که این شکست فرضی اما در جنگی واقعی باعث مرگ بیش از بیست هزار پرسنل نیروی دریایی آمریکا می‌شد. پس از مدت کوتاهی از حملات موشک‌های کروز، بخش قابل توجه دیگری از ناوگان آمریکا (آبی) توسط ناوگانی از قایق‌های کوچک قرمز که حملات متعارف و نیز حملات انتحاری انجام دادند و آمریکا (آبی) نتوانست آن گونه که انتظار می‌رفت آن‌ها را شناسایی کند، «غرق» شدند. در این نقطه، تمرین متوقف گردید...

چالش هزاره 2002، مجددا با بازسازی نیروها انجام گرفت و این بار با محدود کردن اختیارات و میدان عملیاتی قرمز و فرمانده آنها یعنی ژنرال ون رایپر، برتری به آبی تعلق گرفت. اما تا سالها بعد از این مانور پرهزینه و شکست آمریکا در آن سخنی به میان نیامد تا اینکه ژنرال ون رایپر در گفت و گویی آن را افشاء کرد.


/ 0 نظر / 70 بازدید