هالیوود در جنگ در "...و اینک آخرالزمان "

 

غریبه هایی که خودی نشان دادند !

 

"هالیوود در جنگ" عنوان قسمت ششم از مجموعه مستند "...واینک آخرالزمان" است که ساعات 12/45 و 19/45 پنجشنبه 25 خرداد و احتمالا جمعه 26 خرداد از شبکه خبر سیما پخش می شود.

در این قسمت ، به تلاش مغول های هالیوود برای القاء سبک و آیین و باورهای اقلیت اشراف یهود مهاجر به جامعه آمریکا از طریق سینما ، پرداخته می شود. آنها اگرچه سعی می کردند تا هویت یهودی خویش را حتی از فرزندان خود مخفی گردانند اما از سوی دیگر تلاش داشتند که غریبگی خود را به نحوی در جامعه ای نوپای آمریکا به صورت آشنا تحمیل نمایند.

در این مسیر ساخت فیلم هایی که غریبه ها را به عنوان دوستان قابل اعتماد و اتکاء جامعه نشان می داد ، در دستور کار قرار گرفت. غریبه هایی که از سرزمین دیگری آمده و متعلق به جامعه و شهر و دیار دیگری بودند، اما باعث نجات یا بهبود زندگی اجتماع جدید می شدند. فیلم هایی مانند "در یک شب اتفاق افتاد"(فرانک کاپرا-1934) و "بانوی زیبای من "(جرج کیوکر- 1964) از جمله همین آثار بودند که بخش هایی از این فیلم ها ، در قسمت ششم  مجموعه مستند "...و اینک آخرالزمان " به نمایش درمی آید.

اما آغاز جنگ جهانی دوم ، فرصت مناسبی بود برای جامعه اشراف یهود مهاجر آمریکا تا برادری خویش را اگرچه به صورت ظاهر اثبات نمایند. پس مغولان هالیوود دست به ساخت یک سری آثار به اصطلاح مستند و غیر مستند زدند و آنگونه وانمود کردند که گویا حمله آلمان هیتلری و شروع جنگ دوم جهانی به دلیل مقابله با یهودیان و قتل و غارت آنها بوده است. در این رابطه در همان اوایل جنگ، طوماری هم توسط صاحبان استودیوهای هالیوود در اعتراض به فشارهای مختلف بر یهودیان اروپا امضاء شد. پس از آن خیل فیلم هایی که در رابطه با جنگ جهانی دوم توسط استودیوهای مختلف هالیوود ساخته شد ، این شبهه را در جامعه آمریکا بوجود آورد که همین فیلم ها باعث پیروزی ارتش آمریکا در جنگ گردید، چراکه خود مردم آمریکا هزاران مایل از میادین جنگ دور بودند و تنها از راه همین آثار سینمایی ( چه داستانی و چه مستند ) بود که در جریان جنگ قرار می گرفتند.

از همین رو بود که در پایان جنگ ، جک وارنر ( از صاحبان کمپانی برادران وارنر ) از جمله افرادی بود که مدل قهرمان جنگ را دریافت نمود. بخش هایی از فیلم مستند اعطای مدال افتخار به جک وارنر ، در همین قسمت "هالیوود در جنگ" از مجموعه مستند "...واینک آخرالزمان" پخش خواهد شد.

پس از آن مغولان هالیوود، جامعه اشراف مهاجر یهود آمریکا را ناجی جنگ جلوه داده و در این رابطه فیلم های متعددی را برپرده سینما بردند. فیلم های حماسی که  در ژانرهای  مختلف ، یهودیان مهاجر را اسطوره های جنگ نشان می داد و مخالفت با آنها را ضدیت با ایالات متحده آمریکا محسوب می کردند. در این رابطه ، قسمتی از فیلم های " هفتم دسامبر"(جان فورد – 1943) و "قول مردانه" یا "معاهده شرافتمندانه"(الیا کازان-1947) به نمایش در می آید.

همچنین به این مناسبت در مراسم اسکار هم به خود جایزه دادند که تصاویر مستندی از اهدای جایزه اسکار به لویی بی مه یر، از جمله مصادیق این موضع است که در این بخش از قسمت ششم مجموعه مستند"...و اینک آخرالزمان" نمایش داده می شود.

اظهارات دکتر مجید شاه حسینی ، نیل گابلر و سید هاشم میرلوحی ازدیگر فصل های این قسمت است.

مجموعه مستند"...واینک آخرالزمان" به نویسندگی و کارگردانی سعید مستغاثی در 30 قسمت توسط رضا جعفذیان برای گروه سیاسی شبکه خبر تهیه شده است.

/ 0 نظر / 242 بازدید