چهارمین قسمت مجموعه تمدن آسمانی

 

تمدنی که در قلب آندلس نشست

 

 

 

چهارمین قسمت از مجموعه مستند "تمدن آسمانی" تحت عنوان "در قلب آندلس"، جمعه اول خرداد از شبکه خبر پخش می شود. "در قلب آندلس" ، ماجرای یکی از نخستین پیشرفت های جغرافیایی اسلام را در قرن دوم هجری به تصویر می کشد که باعث شد مسلمانان در همان اوان ظهور اسلام درغرب تا اسپانیا و آندلس پیش رفته و اولین حکومت های اسلامی را در آن سرزمین ها برپا سازند. حکومت هایی که تمدن و علم و هنر و اندیشه را به اروپای قرون وسطی برد. اروپایی که در جهل و سیاهی و عقب افتادگی می سوخت و حضور مسلمانان باعث تغییرات شگرفی در زندگی خشک و متعصبانه اروپاییان قرون وسطی گردید.

به نوشته منابع غربی ، مسلمانان با حضورشان در آندلس و اروپا ، سبک زندگی خود  که برگرفته از اصول و احکام الهی و سیره پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار (ع) بود را رواج دادند و برخی از مظاهر تمدن امروزی که غربی ها به آن می بالند را برای اولین بار به اجرا درآوردند ، مانند:فرهنگ روا داری ، احترام به مذاهب الهی به طوری که پیروان ادیان الهی (بنا به همان اولین قانون اساسی بشریت که در مدینه النبی توسط پیامبر اکرم وضع گردید) تنها تحت حاکمیت اسلام می توانستند آزادانه و بدون فشار و مزاحمت زندگی کرده و آیین های خود را به جای آورند، آزاد اندیشی و همچنین سنت های اسلامی از قبیل پاکیزگی که حمام و مسواک و عطر را برای اروپاییان به ارمغان برد ، کمک به همنوع و برابر دانستن همه مسلمانان با هر رنگ و نژاد و جنس ، عدالت طلبی و ظلم ستیزی ، رعایت اخلاق الهی و ...و همه آنچه در کلام الله مجید آمده بود و حضرت رسول اکرم(ص) و ائمه اطهار (ع) بدان ها سفارش کرده بودند.

در تواریخ آمده است که در زمان پایتختی قرطبه یا کوردوبا ، این شهر تمدن اسلامی ، 500 هزار جمعیت داشت ، 700 مسجد ، 300 حمام عمومی ، 7 دروازه و 70 کتابخانه عمومی .

بنا به نوشته آدام متز ، مورخ و خاورشناس معروف آلمانی ، در آن دوره ، تنها در کتابخانه شهر کوردوبا (قرطبه آن روز) 400 هزار جلد کتاب وجود داشت، این در شرایطی بود که در همان زمان در کل اروپا (آن هم فقط در کلیساها) حدود 200-300 جلد کتاب بیشتر ثبت نشده است!

در این قسمت اساتید و کارشناسانی مانند دکتر مهدی گلشنی (مدیر گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف) ، پرفسور خلیل اینالجیک (رییس مرکز تحقیقات تاریخی دانشگاه بیل کنت) ، دکتر جان رنارد (استاد دانشگاه سنت لوییس) ، پرفسور فوآد سزگین (رییس انستیتو و موزه علوم اسلامی دانشگاه گوته فرانکفورت)، دکتر مایکل سلز (استاد کالج هاورفورد)، پرفسور یوسف زیدان (رییس بخش کتاب های خطی کتابخانه اسکندریه)، دکتر کارول هیلن برند ( استاد دانشگاه ادینبورو)، دکتر شیلا بلیر (استاد کالج بوستون) ، دکتر محمد باغستانی (عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی) و دکتر ایمان زکریایی کرمانی (استاد دانشگاه هنر اصفهان) حضور دارند.

مجموعه "تمدن آسمانی" درباره تاریخ تمدن اسلامی به نویسندگی وکارگردانی سعید مستغاثی و تهیه کنندگی رضا جعفریان در 30 قسمت توسط گروه مستند شبکه خبر تولید شده که قرار است روزهای جمعه از این شبکه پخش شود.

 

/ 0 نظر / 122 بازدید