دزدان دوچرخه در سوئد!


براساس آماری که به تازگی در وب سایت موسسه دولتی "شورای ملی سوئدی برای پیشگیری از جنایت" (Bra) وابسته به وزارت دادگستری سوئد انتشار یافته، در این کشور سالانه بیش از 65300 مورد دزدی دوچرخه اتفاق می افتد. یعنی روزانه 179 دوچرخه در سوئد دزدیده می شود که از غالب آنها، دیگر خبری بدست نمی آید و همین ناامیدی مال باختگان از دستیابی به دوچرخه دزدیده شده، باعث گردیده تا بسیاری از افراد گزارش دوچرخه دزدیده شده خود را به پلیس ندهند. اما برهمین اساس و طبق همین گزارشات ناقص، در 10 سال اخیر بیش از 600 هزار دوچرخه از مردم سرقت شده که از همین روی رسانه ها به طور مداوم روش‌های ضدسرقت دوچرخه و خودرو را به مردم گوشزد می‌نمایند.

در سوئد، دوچرخه یکی از وسائل نقلیه پرطرفدار است که افراد متعددی از آن استفاده می کنند. همچنانکه در ایتالیای پس از جنگ دوم جهانی چنین بود و به خاطر دزدیده شدن یکی از آنها و البته برای نشان دهنده فقر شدید جامعه پس از جنگ، ویتوریو دسیکا (فیلمساز معروف ایتالیایی) فیلم مشهور "دزدان دوچرخه" را ساخت که از آثار برجسته تاریخ سینما به شمار می آید. با این حساب امروز بایستی سالانه 65300 فیلم در سوئد ساخته شود تا بتواند مسئله دوچرخه دزدی را در    جامعه ای که به عنوان یکی از مرفه ترین جوامع دنیای غرب تبلیغ شده، تحلیل و تبیین نماید!

در کنار آمار دوچرخه دزدی، "شورای ملی سوئدی برای پیشگیری از جنایت"(Bra)، آمارهای دیگری نیز از رخداد بزه و سرقت و تجاوز در سوئد انتشار داده که آن را در میان کشورهای دنیا در زمینه جرم و جنایت به رتبه بالایی می رساند!

مثلا تنها در سال 2016 حدود یک میلیون و510 هزار جرم در کشور سوئد به مراجع قانونی گزارش شده و از طرف دیگر، این کشور در زمینه سرقت خودرو نیز جزو 5 کشور اول دنیا است!! براساس آمار فوق، کشور سوئد یکی از کشورهای دزدخیز دنیا به شمار رفته و در زمینه سرقت از منازل و اماکن با 91000 سرقت در سال، جایگاه چهارم را به خود اختصاص داده است!!!

اوضاع تعرضات و تجاوزات جنسی در سوئد از این هم اسفبار تر است و براساس آمار "شورای ملی سوئدی برای پیشگیری از جنایت"(Bra)، 20300 جرم جنسی در سال 2016 در مراجع انتظامی این کشور ثبت شده که طبق گفته مراجع یاد شده، تنها یک چهارم از جرائم فوق را دربرمی گیرد و سه چهارم از قربانیان این تجاوزات و تعرضات، اساسا گزارشی به پلیس یا مرجع دیگر نمی دهند. نکته قابل توجه و در عین حال حیرت انگیز این است که این قربانیان از نوجوانان 16 ساله تا پیرمردان و پیرزنان کهنسال 70 ساله را در برمی گیرد!!

ضمن اینکه کودک آزاری و تعرض به کودکان 6 تا 15 سال و حتی زیر 6 سال نیز از دیگر جرائم رایج در کشور سوئد است که براساس آمار موسسه "شورای ملی سوئدی برای پیشگیری از جنایت " (Bra) در سال 2016، تنها 23700 مورد تعرض به کودکان به پلیس سوئد گزارش شده است. یعنی هر روز تقریبا 65 کودک مورد تعرض جنسی قرار گرفته اند که این آمار هم براساس اظهارنظر پلیس تنها درصد کوچکی از این قربانیان تعرضات جنسی را در برمی گیرد.

375 هزار مورد تهدید و ارعاب شهروندان و 94 هزار مورد حمل و قاچاق مواد مخدر در سال 2015 از دیگر آمارهای "شورای ملی سوئدی برای پیشگیری از جنایت" (Bra) بوده که در گزارش اخیر این موسسه ذکر شده و نمایی تکان دهنده از این کشور به ظاهر متمدن و پیشرفته اروپایی را به نمایش گذارده است!!!

 

/ 0 نظر / 205 بازدید