وال استریت ژورنال: تلگرام، امن ترین شبکه پیام رسان برای داعش

بنا به نوشته نشریه معتبر وال استریت ژورنال؛ در سال 2015 داعش فهرستی از برنامه‌های پیام‌رسان منتشر و آنها را بر اساس میزان امنیت آنها درجه‌بندی کرد. در آن فهرست، پیام‌رسان تلگرام در دسته برنامه‌‌های «امن» برای ارتباطات قرار گرفته و به همین دلیل استفاده از آن به اعضای داعش توصیه شده بود.

این نشریه در ادامه نوشت: بارها نیز مشاهده شده اعضای داعش از هوادارانشان در «توئیتر» و سایر شبکه‌های اجتماعی می‌خواهند مسائل حساسی مانند پیوستن به این گروه تروریستی یا سفر به نواحی تحت کنترل آن را از طریق پیام‌رسان تلگرام با هماهنگ‌کننده‌های این گروه در میان بگذارند.

اما اینکه چرا شبکه های پیام رسان برای گروه های تروریستی مانند داعش یک شبکه امن به حساب می آیند، به طراحی ساختار این شبکه باز می گردد. کاربران در تلگرام می‌توانند در قالب کانال، گروه‌، پیام‌های خصوصی و سیکرت چت (Secret Chat) با مخاطبان خودشان ارتباط برقرار کنند. با آنکه هر یک از این ابزارها جذابیت‌هایی برای گروه‌های تبهکار و افراطی دارند این "گفت‌وگوهای محرمانه" (Secret Chats) و روش‌های پیشرفته رمزگذاری‌های به کار رفته در آنها ، اسباب اصلی دلمشغولی های امنیتی و اطلاع رسانی به شمار می آیند.

محافظت از این گفت‌وگوها با روشی انجام می‌شود که به عنوان "رمزگذاری سرتاسر" (End-to-end encryption) شناخته می‌شوند. تلگرام تنها برنامه پیام‌رسان نیست که از رمرگذاری سرتاسر استفاده می‌کند. برنامه‌های دیگری مانند "واتس‌آپ" و "وایبر"هم همین شیوه رمزگذاری را دارند،اما تلگرام علاوه بر این،با داشتن قابلیت دیگری به نامSelf-Destruct Timer به هر یک از طرف‌های گفت‌وگو اجازه می‌دهد هر گونه ردی از پیام‌های رد و بدل‌شده میان آنها را کاملاً از بین ببرند. یعنی در صورتی که کاربران در گفت‌وگوی مخفی، تایمر متلاشی شدن پیام‌ها را فعال کنند، پیام های ارسالی بعد از مدت زمان مد نظرتان به طور اتوماتیک متلاشی می‌شوند و این یک ویژگی بسیار جذاب برای تروریست‌ها است.

 علاوه بر موارد بالا، ورود به تلگرام در مقایسه با سایر برنامه‌های پیام‌رسان موانع بسیار کمتری دارد. تمام آنچه یک کاربر برای ساختن حساب کاربری به آن نیاز دارد یک شماره تلفن همراه است. در میان تروریست‌ها ایجاد حساب کاربری با یک شماره تلفن همراه و استفاده از شماره‌ای دیگر برای اداره آن امری بسیار متداول و مرسوم است.

"احمد یایلا"، کارشناس مسائل مقابله با تروریسم در دانشگاه «جورج میسون» آمریکا در مصاحبه‌ای با وبگاه خبری-تحلیلی "ووکس‌نیوز" گفته است:

"لازم نیست شماره تلفنی که شما حساب تلگرام خود را با آن باز می‌کنید همان شماره‌ای باشد که در واقع از آن استفاده می‌کنید. پس، شما می‌توانید جعلی‌ترین آدم روی دنیا باشید"

این موضوع نه تنها کار نهادهای امنیتی را برای رصد تروریست‌ها دشوار می‌کند، به ترویست‌ها امکان می‌دهد بعد از لو رفتن حساب کاربری‌شان توسط پلیس به راحتی یک حساب کاربری دیگر درست کنند.

این ویژگی‌های تلگرام نگرانی‌های مقام‌های کشورهای مختلف دنیا را به همراه داشته است. "پاول دوروف"، بنیان‌گذار و مالک تلگرام، سپتامبر 2015 در همایشی در پاسخ به این نگرانی‌ها گفت:

"حق حریم خصوصی برای تلگرام مهم‌تر از هراس از وقوع اتفاقات بد مانند تروریسم است"

دو ماه بعد از این اظهارات بود که داعش مرگبارترین حمله تروریستی در خاک فرانسه از زمان جنگ جهانی دوم را در پاریس انجام داد که در جریان آن 130 نفر کشته و 350 نفر دیگر زخمی شدند. 

براساس گزارش روزنامه واشینگتن پست ،تحقیقات پژوهشگران در فرانسه نشان داد عاملان این حملات تروریستی از "واتس‌آپ" و "تلگرام" برای انجام هماهنگی‌های لازم در این عملیات استفاده کرده‌اند. پس از آن با آنکه تلگرام ادعا کرد برخی از کانال‌های عمومی مرتبط با داعش را حذف می‌کند، اما "خبرگزاری اعماق"، وابسته به این گروه تروریستی هنوز هم به طور مداوم به فعالیت خود در این پیام‌رسان ادامه می‌دهد و از همین طریق مسئولیت حملات انجام‌شده در نقاط مختلف دنیا را به عهده می‌گیرد و مطالب تبلیغاتی خود را منتشر می‌کند. دیگر گروه‌های تروریستی نظیر "جبهه فتح‌الشام" یا "فرسان الشام" هم بدون اظهارنظری مشخص از سوی تلگرام در آنجا حضور دارند و فعالیت می‌کنند.

فرانسه، آلمان و انگلیس بارها درباره کوتاهی تلگرام برای مقابله با فعالیت گروه‌های تروریستی انتقاد کرده و خواستار اتخاذ تدابیری برای مقابله با آنها شده‌اند. "ترزا می"، نخست‌وزیر انگلستان بهمن‌ماه سال گذشته در اجلاس "مجمع جهانی اقتصاد" در داووس گفت:

"درست همان‌طور که این شرکت‌های بزرگ بایستی اقداماتشان را تشدید کنند ما به همکاری‌هایی در سطح صنایع مختلف نیاز داریم، زیرا بسترهای کوچکتر ممکن است به سرعت به محفل مجرمان و تروریست‌ها تبدیل شوند"

 نخست‌وزیر انگلستان در ادامه گفت:

"این چیزی است که درباره تلگرام شاهد آن بوده‌ایم و لازم است بسترهایی مانند این، همکاری‌های بیشتری با ما داشته باشند. هیچ کس دوست ندارد به عنوان تریبون تروریست‌ها یا گزینه ارجح کودک‌آزارها شناخته شود"

فرانسه و آلمان هم از اتحادیه اروپا خواسته‌اند قانونی تصویب کند که شرکت‌های پیام‌رسان را ملزم به ارائه اطلاعات به نهادهای مجری قانون می‌کند. وزرای کشور آلمان و فرانسه آگوست سال 2016 در بیانیه‌ای مشترک، "رمزگذاری‌های سرتاسر" توسط پیام‌رسان‌هایی مانند "واتس‌آپ" و "تلگرام" را چالشی عمده برای رصد فعالیت‌های گروه‌های تروریستی عنوان کردند.

 

/ 0 نظر / 336 بازدید