گرد یاس و ناامیدی نپاشیم

حدود دو هفته است که برخی نقاط کشور ما درگیر فاجعه سیل است و بسیاری از هموطنان عزیز دچار خسارات جانی و مالی شده و گروه زیادی هنوز درگیر آن هستند. اگرچه سطح آب در استان گلستان و مناطقی مثل "آق قلا" پایین رفته ولی هنوز سیلاب ها در این شهرها باقی است. در موج دوم بارش ها و سیلاب ها،  استان های غربی مانند ایلام و به خصوص لرستان و برخی شهرهای آن به شدت در معرض آسیب و ویرانی قرار گرفته و ارتباط بعضی از مناطق آن با بیرون قطع شده است. تصاویر آوارگی و آسیب دیدگی مردم، دردناک و تاسف بار است.

اگرچه چنین بارش هایی در حداقل بیست سال اخیر بی سابقه بود اما بخشی از آن قابل پیش بینی و آسیب های ناشی از آن را می توانستیم جلوگیری کنیم. نقایص و قصور مدیریت اجرایی کشور در رخداد فجایع یکی دو هفته اخیر، قابل بررسی است و دستگاه های مربوطه بایستی به آنها رسیدگی کنند.

اگرچه این مسامحه های فاجعه بار وجود داشته اما در طول یکی دو هفته اخیر، انصافا همه دستگاهها اعم از هلال احمر و کمیته امداد و بیسج و سپاه و ارتش و نیروهای جهادی و مردمی و دولت و .... به طور تمام قد در میدان یاری رسانی به مردم سیل زده حضور داشته اند. اتفاقات شگرفی افتاده است. علیرغم وسعت فاجعه و به رغم نبود یک مدیریت کاملا استاندارد برای برخورد با بحران ولی اغلب دستگاهها، تلاش خود را کرده اند.

بسیاری از مردم سیل زده در اماکن امن و چادرها، اسکان داده شده اند، کمک های فراوانی علیرغم مسدود یا خطرناک بودن راهها و مسیرهای مواصلاتی به مناطق سیل زده منتقل شده، گروههای بسیاری از جوانان بسیجی و جهادی در همین نوروزی که خیلی از مدعیان مردم و وطن در سفر و تفریح هستند به کمک مردم سیل زده در شهرها و روستاها شتافتند. دست مردم را گرفتند، آب را از خانه ها و کوچه هایشان خارج کردند، به آنها آذوقه رساندند، شبانه روز کار کردند و خستگی نشناختند تا درد و رنج هموطنانشان را کاهش دهند. مثلا برای خالی کردن سیلاب های گلستان از هر تمهیدی استفاده شد، فقط در یک فقره کار جهادی و کم نظیر ظرف مدت کمتر از 48 ساعت، 18 پل برروی مناطق سیل زده استان گلستان توسط واحد مهندسی سپاه نصب شد تا این مناطق از محاصره سیل درآید.

برای همین دومین دور بارش ها، هشدارهای متعددی به مردم داده شد و حتی به زور مردم را از مناطق خطر دور کردند. به طور 24 ساعته، اخبار شبکه های مختلف سیما به خصوص شبکه خبر به پوشش خبری و زنده گزارشات مختلف سیل و مناطق سیل زده اختصاص یافت، به طوریکه در یک اقدام نادر، اغلب فیلم ها و تصاویری که در شبکه های مجازی یا اجتماعی اینترنتی رویت شد، قبل یا بعد، در گزارشات خبری تلویزیون مشاهده گردید.

وسعت فاجعه زیاد است و عدم تمهیدات و تدبیرات قبلی مدیریت کشور، باعث شده که همه این کمک ها و فداکاری ها و یاری رسانی ها نتواند از آسیب ها جلوگیری کند. اما این باعث نمی شود که بی انصافی کرده و مانند برخی از شبه سلبریتی های وطنی در برج عاج بنشینیم یا در حالی که حتی از سر مسافرت خارج کشورمان نگذشته ایم، از اروپا و آمریکا بیانیه صادر کرده و گرد یاس و ناامیدی بپاشیم. در حالی که خودمان که هزاران مایل دور از کشور هستیم یا در خانه های آنچنانی نشسته ایم و افراط در تی کشیدن یکی دو شبکه ماهواره ای امان نمی دهد که خرده نگاهی به اخبار داخلی بیندازیم و از کانال خارج نشینان، به قضاوت خبرهای داخلی می نشینیم.

انصاف نیست به سبک وسیاق این حضرات درباره این حجم عظیم همدلی و همیاری و کمک و جهاد مردم قضاوت کنیم. حضراتی که فقط حرف می زنند و امریه صادر می کنند که "ای وای لرستان"، "ای وای گلستان" و "ای وای ..." ولی حتی حاضر نیستند ریالی برای همین فرامینشان هزینه کنند و دیگران را هم از کمک باز داشته و همه چیز را به دولت حواله می دهند!!


/ 0 نظر / 96 بازدید