قسمت یازدهم مجموعه مستند تمدن آسمانی

 

 باغ دل


 

"باغ دل" عنوان یازدهمین قسمت مجموعه "تمدن آسمانی" است که جمعه 5 تیرماه از شبکه خبر پخش می شود. در این قسمت به نقش مهم عناصری همچون نور و آب در معماری اسلامی و چگونگی بازتاب اندیشه های اسلامی از این طریق و تاثیر آنها در سبک زندگی مردم پرداخته شده و مصادیق آن در نمونه هایی از این نوع معماری در مناطق مختلف سرزمین های اسلامی در طول تاریخ تمدن اسلامی به نمایش درمی آید.

یکی از مهمترین مصادیق حضور تعیین کننده و جهت دهنده عناصری مانند نور و آب در معماری و سبک زندگی اسلامی را می توان در باغ های ایرانی-اسلامی مشاهده کرد که اساس آن بر رهنمون ساختن دل ها به سوی مبداء هستی و ذات حق تعالی بوده است و در واقع به قول مولوی ، اصل آن باغ را در دل ها پدید می آورد، آنجه که قصه صوفی و دوستانش را در باغی نقل می کند که یکی از آنها به وی نهیب می زند چرا از نظر در آثار زیبای آن باغ غافل مانده و صوفی چنین پاسخش می دهد :

گفت آثارش دلست ای بوالهوس                                آن برون آثار آثارست و بس

باغها و سبزه ها در عین جان                                   بر برون عکسش چو در آب روان

آن خیال باغ باشد اندر آب                                        که کند از لطف آب آن اضطراب

باغها و میوه ها اندر دلست                                     عکس لطف آن برین آب و گلست

 

در این قسمت همچنین به نشر و بسط تفکرات و اندیشه های اسلامی از طریق صنایع دستی نیز اشاره می شود.

در این قسمت از مجموعه مستند "تمدن آسمان"ی اساتید و کارشناسانی مانند دکتر مهدی محمد زاده (رییس دانشکده هنرهای اسلامی تبریز) ، دکتر ایمان زکریایی کرمانی (مدیر گروه صنایع دستی دانشگاه هنر اصفهان) ، دکتر اسدالله شفیع زاده(رییس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی اهر) ، دکتر باربارا هلوینگ (کارشناس انستیتو باستان شناسی آلمان) ، دکتر عبدالله جبل عاملی (استاد تاریخ معماری اسلامی دانشگاه هنر اصفهان) ، دکتر کریم میرزایی (مدرس دانشگاه هنر و پژوهشگر) ، دکتر شهریار شکر پور (استاد هنر دانشکده هنرهای اسلامی دانشگاه تبریز)، نسیم رشتی (کارشناس موزه ادب و عرفان اهر) و دکتر کارول هیلن برند (استاد دانشگاه ادینبورو) حضور داشته و به ابراز نظر درباره موضوعات مربوطه می پردازند.

مجموعه مستند "تمدن آسمانی" در 30 قسمت به نویسندگی و کارگردانی سعید مستغاثی و تهیه کنندگی رضا جعفریان برای گروه مستند شبکه خبر تهیه شده و روزهای جمعه در ساعات 30/08 صبح ، 15/15 بعد از ظهر و 20/00 نیمه شب از این شبکه پخش می شود.

 

لینک مشاهده و دانلود قسمت 11

/ 1 نظر / 84 بازدید
حرف تو

سلام. جناب مستغاثی وبلاگ وزین شما به عنوان وبلاگ برگزیده در کارگروه اجتماعی باشگاه وبلاگ نویسان حرف تو انتخاب شد. لطفا جهت همکاری های بیشتر اطلاعات مربوط به وبلاگ خود را در قسمت ثبت وبلاگ سایت حرف تو (لینک زیر) درج نمایید. http://harfeto.ir/?q=node/64