جشنواره کن و لکنت زبان اعتراض به نظامی گری آمریکا

شرح عکس: هیئت داوران بخش مسابقه اصلی جشنواره کن 2019؛ ایناریتو رییس هیئت داوران نفر دوم از سمت چپ

 

هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن با سخنان کنایه آمیز آلخاندرو گونزالس ایناریتو (فیلمساز مکزیکی الاصل) به عنوان رییس هیئت داوران بخش مسابقه اصلی این جشنواره شروع شد که سیاست های نظامی گرایانه آمریکا را مورد انتقاد قرار داد. ایناریتو گفت:

"... واکنش این آقایان با خشم و عصبانیت و خشونت است. آن‌ها قصه‌هایی سر می‌کنند و اینطور جلوه می‌دهند که این چیزها واقعی‌اند... ما می‌دانیم که اگر این گفتمان‌ها ادامه پیدا کند تاریخ چگونه رقم خواهد خورد..."


ایناریتو که در مراسم پیش از نمایش فیلم افتتاحیه یعنی "مردگان نمی میرند" ساخته جیم جارموش سخن می گفت، اضافه کرد:

"من صد در صد مخالف وضعیت جاری هستم و انتظار دارم چیزی جلوی این روند خطرناک که می تواند ما را به سال ۱۹۳۹ برگرداند بگیرد. می دانیم که اگر این شعارها ادامه یابد انتهای این قصه به کجا ختم می شود."


کارگردان مکزیکی در حالی اینگونه به کنایه و با لکنت زبان سخن می گفت که دولت ترامپ با مرز کشی و اقدام به ساخت دیوار در مرز آمریکا و مکزیک و همچنین سخنان گاه و بیگاه شخص ترامپ، بیشترین اهانت و تحقیر را متوجه هموطنان وی کرده است. این در حالی است که جشنواره کن و فیلمسازان آن، حتی مدیر این جشنواره طی سالهای گذشته نسبت به برخی سیاست ها، موضع گیری بسیار صریح و افراطی داشتند. مانند اخراج فیلمساز محبوب شان، لارس فن تریر از جشنواره به دلیل شوخی ساده ای که با اسراییل انجام داد.

اینکه رییس هیئت داوران این جشنواره با لحنی چنین محافظه کارانه، دولتی را خطاب قرار می دهد که دنیا را در آستانه جنگ خانمان سوزی قرار داده، به نظر می رسد به وابستگی وی به سینمای هالیوود بازگردد، به خصوص که تهیه کننده اسراییلی، آرنون میلچان (سازنده فیلم های مهم و اسکاری ایناریتو همچون "مرد پرنده" و "از گوربرخاسته") و کمپانی اش، از حامیان اصلی او در هالیوود به شمار می آید.

گفتنی است فیلم گمردگان نمی میرند"، از نظر بسیاری از منتقدان کپی بلافاصل فیلم "شب مردگان زنده" جرج رومرو به نظر آمده و در واقع پیامی که جارموش در نظر داشته درباره محیط زیست و تخریب آن در این فیلم البته با ریتمی کند و کسالت بار به مخاطب انتقال دهد را جرج رومرو بیش از نیم قرن پیش در فیلم "شب مردگان زنده" خود، ارائه کرده بود. جیم جارموش که پیش از این با فیلم "گلهای شکسته" در سال 2005 جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره کن را دریافت داشته بود، نتوانست با فیلم امسال خود، نظر منتقدان و تماشاگران را جلب نماید.

اما در روز دوم فیلم "بینوایان "ساخته لاجلی، فیلمساز جوان فرانسوی جلب توجه کرد. فیلمی که هیچ ربطی به رمان بینوایان ویکتور هوگو ندارد. در آن نه خبری از ژان والژان هست و نه ژاور و نه کوزت و فانتین و ... بلکه درباره حاشیه نشینان امروز در شهرهای فرانسه است و خشونتی که علیه آنها اعمال می شود. حالا که جنبش جلیقه زردهای فرانسه، ماه ششم خود را نیز پشت سر گذاشته، فیلم "بینوایان" لاجلی می تواند، تصویری از ریشه ها و زمینه های شکل گیری این جنبش به نمایش بگذارد که نمونه هایی هم در سال 2005 و در شهر پاریس داشت.

/ 0 نظر / 194 بازدید