نشنال اینترست: 4 توانمندی ایران برای زدن ضربات سنگین به آمریکا

نشریه معتبر و نزدیک به جناح حاکم بر آمریکا "نشنال اینترست" در تازه ترین شماره خود به تاریخ 6 ماه مه 2019 (17 اردیبهشت 1398) به بررسی توانایی های ایران در تقابل با ارتش آمریکا پرداخته و 4 سلاح موثر در این تقابل را شرح داده است. بخشی از مطلب فوق چنین است:

موشک سجیل

مهم‌ترین ابزار در دکترین نظامی تهران، ذخایر عظیم موشک‌های بالستیک آن است. شناخته‌شده‌ترین نوع از این موشک‌ها خانواده شهاب هستند. موشک سجیل ۱ و نسل بعدی آن سجیل ۲، از بقیه هراس‌آورتر هستند.وزیر دفاع آمریکا سال ۲۰۰۹ در کنگره اظهار کرد که برد موشک سجیل بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ کیلومتر است. این برآورد با ادعاهای مقامات ایرانی انطباق دارد. در این مسافت سجیل ۱ قادر است محموله انفجاری ۷۵۰ کیلویی خود را به اسراییل یا حتی بخش‌هایی از جنوب‌شرقی اروپا برساند.

 

زیردریایی های کلاس غدیر

ایران انواع متفاوتی از زیردریایی‌ها را در اختیار دارد اما ناوگان در حال رشد زیردریایی‌های کوچک کلاس "غدیر" می‌تواند در حین جنگ سلاحی مرگ‌آور باشد.چنانکه کریس هارمر، کارشناس توانایی نظامی ایران می‌گوید ساکت ترین نوع زیردریایی در جهان، آنهایی هستند که بتوانند در بستر ماسه‌ای دریا مستقر شوند. ایران به این طریق از زیردریایی‌ "غدیر" استفاده خواهد کرد: خارج کردن از بندر، استقرار در کف آب‌های کم عمق خلیج‌فارس و کمین کردن در بستر ماسه‌ای دریا برای شکار هدف.

موشک خلیج‌فارس

موشک بالستیک ضدکشتی "خلیج‌فارس"، یکی دیگر از تسلیحات باارزش ایران در نبرد نامتقارن دریایی محسوب می‌شود. این موشک که از آن با نام "قاتل کشتی" نیز یاد می‌شود، یک موشک بالستیک مافوق صوت ضد کشتی با سوخت جامد است که با بار ۶۵۰ کیلویی قادر است مسافتی ۳۰۰ کیلومتری را طی کند. در حالی که موشک‌های دیگر اغلب با سرعت‌های مادون صوت و به شیوه کروز پرتاب می‌شوند، موشک خلیج‌فارس پس از پرتاب به حالت عمودی اوج می‌گیرد و به صورت هوشمند در سرعتی مافوق صوت هدف خود را شناسایی و منهدم می‌کند.

حزب‌الله

به نظر می‌رسد تصمیم راهبردی‌ برای نفوذ در لبنان، تبلور یک نبوغ استراتژیک در تهران بوده است و از آن زمان، "حزب‌الله" به دفعات به کمک اهداف تهران آمده است. "حزب‌الله" ثابت کرده که کارآمدترین سلاح تهران در انبار تسلیحاتی این کشور محسوب می‌شود.ایران گاهی اوقات از "حزب‌الله" برای انجام ماموریت های خود استفاده کرده است. در واقع باارزش‌ترین کمک "حزب‌الله" به ایران، وسعت عملیاتی آن است.

 

/ 0 نظر / 40 بازدید