آنها می خواهند حتی خاطرات را به گرد و غبار بدل سازند


شمار شهدای فلسطینی در درگیری‌های روز دوشنبه در نوار غزه به دست‌کم ۵۸ نفر و شمار زخمی‌های این حادثه خونین به ۲۷۰۰ نفر رسید. به این ترتیب، روز بازگشایی سفارت آمریکا در بیت‌المقدس که مقارن با سالروز تاسیس رژیم صهیونیستی موسوم به روز نکبت بود، به مرگبارترین روز در تاریخ اشغال سرزمین فلسطین توسط صهیونیست ها از جنگ سال ۲۰۱۴ میلادی به این سو تبدیل شد.

در میان شهداء ۶ کودک و نوجوان زیر ۱۸ سال دیده می‌شود. نیمی از زخمی‌ها با گلوله‌های واقعی مصدوم شده‌اند. یک نوزاد نیز به دلیل استنشاق گاز اشک آور جان خود را از دست داد.


مردم سالم در ماتم افراد کشته شده. افرادی که در تیررس سرسخت ترین دشمنان انسانیت قرار گرفتند. دیگران در میان جمعیت حیران مانده اند، سوال می کنند و ...

زندگی دشمنانی دارد که شبانگاه در کمین نشسته اند، آنها سرزمین آبا و اجدادی مردم را ویران کردند و خاطرات را به گرد و غبار بدل می کنند. آنها با واقعیت جنگیده و در تعقیب دانش برآمده اند، صلح را سربریده و به مسلخ می برند و عظمت سرزمینی را لگد مال چکمه های خود کرده اند. اشک ها همچون آبشار سرازیر شده . آنها سخت ترین ماموریت را بر دوش گرفته اند. این مردم نمی دانند زمان کی از حرکت ایستاد و شمارش معکوس چه زمانی و از کجا آغاز می شود. از اجساد هزارپاره و شهداء ، از خانه ها یا اشباح به جا مانده، از ویرانی یا از آوار ...؟

برگرفته از متن فیلم مستند غبار شوم ساخته خالد صافی (2009)

/ 0 نظر / 182 بازدید