جشنواره کن با قوانین شداد و غلاظ به پایان رسید!

شرح عکس: بونگ جون هو کارگردان کره ای پس از دریافت نخل طلا

 

هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن در حالی به پایان رسید که پس از وضع قواعد اعتراض برانگیزی همچون ممنوعیت سلفی با دوربین و ممنوعیت ورود بدون کفش پاشنه بلند برای زنان و ممنوعیت ورود بچه های هنرپیشگان و عوامل فیلم ها مگر با تقدیم 300 یورو! به هنگام صدور رای هیئت داوران، معلوم شد که براساس قوانینی که امسال وضع شده، هیچ فیلمی نباید دو جایزه دریافت کند! یعنی مثلا یک فیلم هر چقدر هم فیلمنامه و کارگردانی خوبی داشته و از سایر فیلم های شرکت حاضر یک سر و گردن هم سرتر باشد، فقط می تواند یکی از آن دو جایزه را دریافت کند و به جز این اگر یکی از آن جوایز را دریافت کرد، دیگر نمی تواند جایزه بهترین فیلم را بگیرد!!

این یعنی فیلمی که جایزه بهترین فیلم را دریافت می کند، نه به عنوان بهترین فیلمنامه برگزیده شده و نه کارگردانی اش برتر شناخته شده است! پس واقعا چه عاملی باعث شده تا به عنوان بهترین فیلم و دریافت کننده نخل طلا، شناخته شود؟!! چهره زیبای فیلمساز؟ مدل موهای تهیه کننده یا جواهرات بازیگران ؟!!

در واقع مهمترین جشنواره هنری به جایی رسیده که به طور رسمی اعلام می کند "ما جوایز را تقسیم می کنیم تا کسی ناراحت و دلخور از این جشنواره بیرون نرود"!!! آنچه باعث می شد یک زمانی به جشنواره فیلم فجر ایراد بگیریم که چگونه می شود فیلمی جایزه بهترین فیلمنامه و کارگردانی را دریافت کند ولی فیلم دیگری به عنوان بهترین فیلم شناخته شود! مگر مهمترین عناصر تعیین کننده برتری یک فیلم، به جز فیلمنامه و کارگردانی آن هستند؟

به هرحال جشنواره کن هم جایزه کارگردانی را به دوقلوهای همیشه محبوب خود یعنی برادران داردن و فیلم ضد اسلامی "احمد جوان" داد که باب دندان اسپانسرهای آمریکایی و اصلی جشنواره بود! فیلم "پرتره یک زن در آتش "جایزه بهترین فیلمنامه را گرفت و نخل طلا به فیلم کره ای "انگل" یا "پارازیت" رسید که گفته شده یک درام خانوادگی با مایه های خشونت اجتماعی است!!

جایزه بزرگ جشنواره که برخی آن را از نخل طلا هم با اهمیت تر می دانند به فیلم فرانسوی "آتلانتیک" ساخته فیلمساز سنگالی/فرانسوی رسید که همان سوژه اصلی چند سال اخیر اتحادیه اروپا و البته برخی جشنواره های این قاره را داراست یعنی معضل پدیده مهاجرت برای اروپایی ها که مصیبت های بسیاری برای آنها پدید آورده و نخل طلای فیلم فرانسوی "دیپان" ساخته ژاک اودیار در سال 2015 و سفارش ساخت فیلم "گذشته" به اصغر فرهادی در همان جشنواره نیز در همین راستا بود.

کسی شگفت زده نشد که تارانتینو نتوانست موفقیت 25 سال پیش خود را در دریافت نخل طلا تکرار کند که شاید دیگر دورانش به پایان رسیده و فیلم های پرسر و صدای ترنس مالیک و عبدالطیف کشیش و کن لوچ و جیم جارموش هم هیچ جایزه ای دریافت نکردند. فیلم آلمادورا هم با همه امید به نخل طلا فقط جایزه بازیگر مرد را برای آنتونیو باندراس در بر داشت.

/ 0 نظر / 90 بازدید