دام اطلاعاتی ایران برای CIA

در سال 2006 در آمريكا كتابى منتشر شد كه گزارش‌هايى افشاگرانه درباره‌ی عمليات امنيتى دولت بوش درآن درج شده بود. اين كتاب "موقعيتِ جنگی" (State of War) نام داشت و نويسنده‌ی آن "جيمز رايزِن" خبرنگارِ روزنامه‌ی نيويورك تايمز بود.

جیمز رایزن ، متخصصِ اخبارِ مربوط به جاسوسى و امنيتِ ملى محسوب شده كه با اتكاء به منابعِ داخلى و روابطى كه با سازمانهاى امنيتى آمريكا نظير CIA و NSC(سازمان امنیت ملی) دارد، براى روزنامه‌ های نيويورك تايمز و لس آنجلس تايمز، اخبارِ پشت پرده را در سالهاى اخير گزارش كرده است. يكى از افشاگرى‌هاى اين كتاب، كه به صورت گزارشى در نيويورك تايمز هم منتشر شد و جنجالِ بسياری به پاكرد ، آن بود كه جورج بوش برخلاف قانون ، به طور مخفيانه دستور داد ، «سازمان امنيت ملی» (National Security Agency) اتباع و شهروندان آمريكايى را كه مظنون به ارتباط با اعضاى القاعده هستند، زيرِ پوششِ تجسّس بگيرد و مكالماتِ تلفنى و ارتباطاتِ ديگر آنها را مورد استراقِ سَمع قرار دهد. به دلیل خلاف قانون بودن این عمل ، رييس جمهور در معرض اتهام قانونى قرار گرفت تا از كارِ خودش دفاع كند.

افشاگرى ديگرى كه در اين كتاب آمده ، مربوط مى‌شود به فعاليت جاسوسانِ آمريكايى در ايران. طبق گزارش جیمز رايزِن، در سال ۲۰۰۰ ميلادى سازمان «CIA» در عملياتى به نام «عمليات مِرلين» كه پيشتر توسط بيل كلينتون تصويب شده بود، قصد داشت با دادنِ اطلاعاتِ به ظاهرعلمى اما نادرست درباره‌ی طرز ساختن كلاهكِ جنگى براى موشک ، دانشمندانِ ايرانى را گمراه و نتيجه كارشان را بى‌اثر و خنثی كند. قرار بود اين اطلاعاتِ محرمانه توسطِ يك جاسوس به مأمورانِ اطلاعاتى ايران تحويل داده شود و آنها كارِ ساختنِ كلاهك را برطبق آن اطلاعات شروع كنند. هدفِ عمليات مِرلين اين بود كه متخصصان نظامی ايران سالهاى بسیاری وقت‌شان را صرف ساختنِ كلاهك‌هايى بكنند كه حاوى اطلاعاتِ غلط است تا پس از ساخته شدن ، هیچگونه عملکردی نداشته باشند. رایزن در کتاب فوق ادامه می دهد که آمريكايى‌ها بدآوردند به اين ترتيب كه يك پناهنده سياسى روس كه مأمور "CIA"بود و قرار بود نقشه‌هاى كلاهك‌ها را به ايرانى‌ها بدهد،دوجانبه كار می‌كرد. او موضوع مغشوش بودن اطلاعات ساخت کلاهک موشک را پنهانى نزد مأمورانِ ايرانى فاش کرد و در نتيجه، بدون اطلاع آمريكا، ايرانى‌هاكه هدف عملياتِ مرلين را فهميده بودند، با دقت ، اطلاعاتِ نادرست را از بخش‌هاى درستِ نقشه‌هاى كلاهك جدا نموده و فقط روى قسمت‌هاى معتبرِ آن كار كردند. به اين ترتيب طبق گفته آقاى رايزن، جاسوسهاى آمريكايى ناخواسته به توسعه برنامه‌ی نظامی ايران كمك رساندند.

اين تنها مورد از اشتباهاتِ جاسوسى آمريكا در قبال ايران نبود. براساس آنچه که در كتاب "موقعيت جنگی" آمده است ، در سال ۲۰۰۴ ميلادی، يكى از مأمورانِ "CIA" پيامى الكترونيكى و رمزى شده به يكی از جاسوسانِ ‌ خود در ایران می‌فرستد. اما از قرار معلوم ، آن فردِ دوم هم جاسوسِ دو جانبه بوده و براى ايرانى‌ها كار می‌كرده است. پيام رمز فوق، به اشتباه ، اسامى تعدادى از جاسوسانِ آمريكا در ايران را هم دربر داشته است. آقاى رايزن می‌نويسد که اين اطلاعات به دست مقاماتِ ايرانى می‌افتد و آنها هم به سرعت همه‌ی آن افراد را شناسايى و دستگير می‌كنند.

پس از انتشارِ كتابِ "وضعيت جنگی"، سخنگوى سازمان "CIA" محتواى آنرا نادقيق خواند، اما صحتِ ساير مطالب اين كتاب و كارنامه‌ خبرنگارى نويسنده‌اش احتمالِ درستیِ گزارش‌هاى آنرا افزون می‌كند.

به همین دلیل فردی به نام استرلینگ به عنوان رابطی که اطلاعات محرمانه CIA را به جیمز رایزن لو داده بود، مورد محاکمه و مجازات قرار گرفت. در دادگاه وی کاندو لیزا رایس (وزیر خارجه دوران بوش) و جرج تنت (رییس وقت سازمان CIA) هم حضور داشتند.

اینک آنچه نتانیاهو به عنوان اسناد برنامه هسته ای ایران در برابر دوربین تلویزیون اسراییل افشاء کرد، یک دام اطلاعاتی از سوی ایران برای سرویس اطلاعاتی اسراییل یعنی موساد به نظر می رسد. در واقع بازنمایی تعدادی از اسنادی که سازمان های مربوطه در غرب از جمله IAEA قبلا ادعای دسترسی به آنها داشته (مدیر قبلی همین آژانس نیز دیروز به سوخته بودن آنها اعتراف کرد) و اساسا برجام به خاطر همین ادعاها شکل گرفت،رسیدن به پوچ در یک بازی گل یا پوچ به نظر می آید!

/ 0 نظر / 362 بازدید