یافته هایی هشداردهنده از ماهیت ماجراهای اخیر ایران

در طول روز 9 دی ماه، ۷۲ هزار و ۲۰۰ توئیت فقط با هشتگ #تظاهرات سراسری در توییتر منتشر شد که ریاض و مکه با جمعا ۱۴ درصد از توییت‌ها، جزو شهرهایی بودند که بیشترین توئیت از آنجا با هشتگ #تظاهرات سراسری منتشر شد. جالب‌تر اینکه ۳۵ درصد توییت‌ها با این هشتگ، به زبان عربی منتشر گردیده و این نشان می‌دهد که کاربرانی عرب‌زبان در خارج از ایران که غالبا از داخل کشور عربستان سعودی توئیت کرده‌اند، بدون اینکه زبان فارسی هم بلد باشند، با توییت کردن با هشتگ #تظاهرات_سراسری، سعی داشته‌اند که این هشتگ را جزو ترندهای توییتر قرار دهند.

اما به جز این یافته های اینترنتی درباره هدایت اغتشاشات توسط آل سعود، روزنامه های مختلف عربستان نیز با باز نشر گسترده سخنرانی محمد بن سلمان (ولیعهد سعودی) در مورد کشاندن جنگ به داخل ایران و افزودن تصاویری از اعتراضات مردمی ایران، مدعی شده اند که اعتراضات "نه به گرانی" نتیجه تدبیر و برنامه ریزی ولیعهد بوده و آنها در صحنه نبرد موفق عمل کرده اند!

افزون بر این هشتگ های فارسی زبان، حضور عربستان طی روزهای اخیر در یک جنگ تمام عیار سایبری علیه ایران نیز به چشم می خورد. آنها با هشتگ هایی مثل#ایران-نهایتها-الزوالو #سنقل-المعرکه-الیایرانو #مظاهرات ایران سعی کرده اند اعتراضات "نه به گرانی" را به "بهار فارسی" تبدیل کنند و آشکارا از همه فعالین فضای مجازی سعودی خواسته اند در این راه از هیچ ترفندی ولو دروغ و فتوشاپ کوتاهی نکنند تا همچون آنچه در سوریه صورت گرفت، اعتراضات مردمی به یک جنگ تمام عیار داخلی تبدیل گردد.

علاوه بر این رسانه های سعودی در یک اقدام هماهنگ، گروهک تروریستی مجاهدین خلق و سرکرده آن را گزینه مناسبی برای ایران دانسته و از مردم ایران خواسته اند تا رهبری مریم رجوی را بپذیرند.

توییت دونالد ترامپ در حمایت از اغتشاشات ایران که به شکل واضحی کمک های ایران در سوریه و عراق که به نابودی داعش انجامید را زیرعلامت سوال می برد!

پس از دوبار پیام توییتری دونالد ترامپ (رییس جمهوری دیوانه آمریکا) در حمایت از اغتشاشات اخیر و اطلاعیه های وزارت امور خارجه آمریکا و کانادا و کاخ سفید و همچنین سخنرانی بنیامین نتانیاهو (نخست وزیر رژیم اسراییل)، بیانیه های رضا پهلوی و فرح دیبا (از بقایای رژیم گذشته) و مسعود رجوی (سرکرده گروهک تروریستی مجاهدین خلق) و عوامل ریز و درشت ضد انقلاب از سلطنت طلب و بهایی و ... و سایر فراریان، جستجوهای اینترنتی نشان داد که اساس پیام های تحریک آمیز و کشاندن تظاهرات اقتصادی که برای مطالبات به حق معیشتی به راه افتاده بود، از دولت آل سعود و برخی حامیان گروه تروریستی تکفیری داعش نشات گرفته است.

از همین روی با سوء استفاده از مردمی که برای مطالبات اقتصادی و معیشتی خود به تظاهرات آمده بودند، به سرعت شعارهای اعتراضی به گرانی‌های اخیر کالاهایی مانند تخم‌مرغ و بیکاری (و همچنین نحوه رسیدگی به تعیین تکلیف سپرده‌های مالی در تعاونی‌های منحل شده) را تبدیل به شعارهای ساختار شکن کردند و با آتش زدن اموال عمومی مانند اتوبوس و بعد تصاویر سردار قاسم سلیمانی (که داعش او را دشمن ترین دشمنانش می داند) و حتی در یک عمل ضد ایرانی به آتش کشیدن پرچم ایران نشان دادند که مسئله آنها مطالبات اقتصادی نبوده واساسا این اغتشاش گران، ایرانی نیستند!! از همین روی بسیاری از مردم نیز با درک این انحراف، به سرعت از اغتشاش گران دوری گزیدند.

از طرف دیگر تمام روزنامه های منطقه ای و فرامنطقه ای وابسته به آل سعود، تیترها و خبرهای خود را به جعل اخبار ایران اختصاص داده و از اغتشاشات اخیر حمایت کرده اند، از جمله "الشرق الاوسط، "الحیات"، "العرب"، "القدس العربی" و ... همچنین «سلطان سحیم آل ثانی» از جمله دیگر وابستگان آل سعود بود که با پیام های توییتری حمایت خود را از اغتشاشات ایران اعلام کرد.

برهمین اساس ردپای گروه های تکفیری از جمله داعش در اغتشاشات دیده شده که شعارهایی بر ضد حضور ایران در سوریه، آتش زدن تصاویر سردار سلیمانی و همچنین پرچم ایران از جمله نشانه های آن ارزیابی شده و حتی در برخی شبکه های مجازی نزدیک به داعش، از صدور قریب الوقوع اطلاعیه ای از سوی بقایای این گروه تروریستی تکفیری در حمایت از اغتشاشات و راهکارهایی برای ادامه آن، سخن به میان آمده است.

شعارهایی مانند "نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران" که در جریان فتنه 88 نیز از سوی رادیو اسراییل به اغتشاش گران القاء شد، این بار هم در کنار شعارهایی علیه مدافعان حرم و حضور ایران در سوریه و عراق مطرح شده که راهبرد اسراییل در این مقطع زمانی به نقل از سران این رژیم مانند نتانیاهو را در اغتشاشات ترجمه می کند.

علاوه بر این و افزون بر اظهارنظرهای متعدد مقامات آمریکایی در حمایت از اغتشاشگران که گواه آشکاری بر نقش آفرینیِ پشت پرده آنها در رقم خوردن حوادث کنونی است، شواهد و قرائن دیگری نیز وجود دارد که به خوبی از ماهیت نقش مخرب واشنگتن و متحدانش در این زمینه پرده برمی‌دارد. در همین ارتباط، شبکه دهم تلویزیون رژیم اسراییل اعلام کرد که آمریکا و اسرائیل توافقی سری را برای پایان دادن به خطر و تهدیدات ایران به امضا رسانده‌اند.

این شبکه به نقل از شماری از مقامات بلندپایه دولت آمریکا و اسراییل تصریح کرد که این توافق در نشست های سری و محرمانه مسئولان امنیتی و اطلاعاتی بارز آمریکایی و اسرائیلی در ۱۲ دسامبر جاری در کاخ سفید حاصل شده است. بر پایه این توافق، دو طرف اهدافی استراتژیک و مشترک را مشخص کرده اند که ممکن است سخنان ترامپ در ۱۳ اکتبر در مورد ایران را به اقداماتی عملی مبدل کند. طبق اعلام شبکه تلویزیونی رژیم اسراییل، واشنگتن و تل آویو برای اجرایی ساختن اقدامات خود علیه ایران، کارگروه مشترکی را تشکیل دادند.

اما همه اینها نبایستی مانع از اعتراضات و تظاهرات به حق مردم برای مطالبات معیشتی و اقتصادی شود که البته مهمتر از آن اقدامات عاجل دولت و دستگاهها و ارگان های دیگر برای رفع مشکلات و معضلات عدیده اقتصادی ملت است که به هرحال # مردم گله مندند.

/ 0 نظر / 381 بازدید