به بهانه ناقص شدن برخی وبلاگ های پرشین بلاگ

 

 عذر خواهی از دوستان و مخاطبان وبلاگ مستغاثی دات کام

 

اگرچه این عذر خواهی را مدیریت مجموعه پرشین بلاگ به همه کاربران این مجموعه بدهکار است، نه به خاطر اشکالات فنی آن که به هر حال در هر مجموعه ای اتفاق می افتد بلکه به دلیل پروسه ای طولانی که برای رفع آن اتفاق افتاد و هنوز این اشکالات در مورد بسیاری از وبلاگ ها از جمله همین وبلاگ وجود دارد.

متاسفانه علیرغم نامه نگاری های متعدد (ارسال ای میل های مختلف) به همان آدرسی که مدیریت پرشین بلاگ ارائه کرده بود، در طی این مدت یکماه و نیمه، نه تنها هیچ تغییری در ارائه خدمات این مجموعه اتفاق نیفتاد بلکه پس از آنچه رفع اشکالات فنی خواندند، بازهم اشکالات حداقل در وبلاگ هایی مانند وبلاگ حقیر پابرجا بود! یعنی مطالب 2 سال آرشیو این وبلاگ که مجموعه ای از تحقیقات و پژوهش های نگارنده و جمعی از محققان و اساتید حوزه های مختلف این سرزمین بود، همینطور بدون تعارف ناپدید شد!! و بازهم کسی پاسگوی ای میل ها نبود!!! همچنان امکان رویت مطالب جدید نبود. همچنان "ادامه مطلب" نمایش داده نمی شد و همچنان این مطالب از تاریخ شهریور 1394 به قبل نیز به صورت ناقصی نشان داده می شد.

کار دشواری نبود چمدان خود را بستن و از این مجموعه به دیگر مجموعه های وبلاگ نویسی کوچ کردن (همچنانکه زمانی با هک شدن وب سایتی که در اوایل دهه 80 داشتم ناگزیر به این مجموعه آمدم) اما در آن صورت تقریبا تمام آرشیو این 12-13 سال وبلاگ مستغاثی دات کام در پرشین بلاگ از دست می رفت.

به هر حال با راهنمایی برخی دوستان (و نه مدیریت و کارشناسان فنی مجموعه پرشین بلاگ!) با تغییر چندباره قالب وبلاگ لااقل توانستم به صفحه کنونی برسم که بتوانم مطلبی جدید قرار دهم و بتوان آرشیو قبل از شهریور 1394 را رویت کرد! اگرچه همان بخش مهم آرشیو مربوط به شهریور 1394 تا تیرماه 1396 از بین رفت!!

سعیم براین است که مطالب فوق را به نحوی بازیابی کنم و با استفاده از آرشیو شخصی خودم ، مجددا آنها را به مناسبت هایی در وبلاگ قرار دهم.

به نظر می آید در شرایطی که جماعت فضای وب از وبلاگ نویسی دور شده و به سوی کانال ها و شبکه های اجتماعی رانده شده اند (که البته جایگاه خود را در حال و هوای روزمره گی دارد) و در واقع نیروی عظیمی به جای نوشتن و خواندن مطالب جدی تر و پژوهشی تر که بتواند در فضای وب ماندگار شود، در فضایی روزانه و گذرا با بحث های نه چندان قابل تامل و جدی (متاسفانه مطالب کانال ها و شبکه های اجتماعی در فضای وب آرشیو نشده و هیچ موتور جستجویی نمی تواند ردّی از آنها بگیرد!) حفظ وبلاگ ها و سایت های اینترنتی می تواند به ارائه و اشاعه مطالب و بحث های جدی و ماندگار و قابل پی گیری کمک نماید.

به آن امید که دوستان شبکه های اجتماعی با حفظ موقعیت های خود، مجددا به فضای وبلاگ ها و وب سایت ها بازگردند.

/ 2 نظر / 48 بازدید
مجید

سلام. لطفا بیاید تلگرام و کانال بزنین.

متاسفانه من هم به همین مشکل دچار شدم و از این همه بی مسئولیتی و عدم پاسخگویی واقعا حیرت میکنم.