گفت و گوی خبرگزاری ایرنا با نویسنده و کارگردان "راز آرماگدون"

 

 

ارتش سایه ها برآستانه پرده شیشه ای

 

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا): مجموعه مستند "راز آرماگدون" ساخته سعید مستغاثی و به تهیه کنندگی رضا جعفریان که در گروه سیاسی شبکه خبر سیما تولید شده و در 26 قسمت اردیبهشت و خرداد و تیرماه  سال جاری ، از این شبکه به روی آنتن رفت ، اینک به صورت DVD و از سوی انتشارات سروش وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی انتشار یافته است. این نخستین مجموعه شبکه خبر است که در شبکه ویدئویی عرض می شود. از طرف دیگر سری دوم این مجموعه نیز تحت عنوان "راز آرماگدون2: ارتش سایه ها" در حال ساخت است.  به همین دلیل با سعید مستغاثی نویسنده و کارگردان این مجموعه گفت و گویی داده ایم.

 

 

- اینکه یک مجموعه مستند تلویزیونی در شبکه ویدئویی عرضه شود ، طبعا بایستی واجد ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فردی باشد که آن را برای این شبکه که به هرحال مخاطبان خاصی دارد ، مناسب گرداند. تا آنجا که به خاطر داریم پیش از این ، تنها مجموعه های مستند تلویزیونی "سیره عملی روح الله" و "دفاع مقدس" بود که برروی   DVD ارائه شد. از نظر خودتان مجموعه "راز آرماگدون" واجد چه ویژگی هایی بوده است؟

 

-مجموعه مستند "راز آرماگدون" سیری است اجمالی در ظهور و شکل گیری بنیادهای حکومت جهانی صهیون که براساس "پروتکل های زعمای صهیون" بیش از یک قرن است به طور رسمی از سوی کانون های وابسته به فرقه شیطانی صهیونیسم برای حاکمیت جهانی فعالیتی سیستماتیک و برنامه ریزی شده ، دارند. شاید این برای اولین مرتبه بود که در یک مجموعه مستند تلویزیونی ، با ارائه اسناد و مدارک معتبر تصویری(که اغلب هم برای نخستین بار در جلوی دوربین تلویزیون قرار می گرفتند) ، نفوذ و گسترش زیر شاخه های مختلف این کانون ها همچون تشکیلات فراماسونری در حکومت ها ، دربارها ، سازمان ها و موسسات بین المللی به نمایش گذارده می شد. و از سوی دیگر اقدامات و عملیات گسترده ضد ایرانی و ضد اسلامی شان در تاریخ معاصر ایران که ضایعات و خسارات جبران ناپذیری حداقل در یکصد و پنجاه سال اخیر  به این سرزمین تحمیل کرد به طور مستند و با بهره گیری از نظرات کارشناسان و مورخین خبره به تصویر کشیده شد.

 

 

-آرماگدون گویا در باور فرقه ای خاص ، اشاره به نبردی سهمگین و مخوف در آخرالزمان است که طی آن صدها میلیون نفر از انسان ها جان می بازند و زمین روبه ویرانی خواهد گذارد تا مقاصد و مطامع این فرقه و پیروانش تامین شود. این مسئله با آنچه در پاسخ سوال اول توضیح دادید ، چه ارتباطی دارد؟

 

-بله ، آرماگدون صورت یونانی هارمجدون ، نام محلی در کنعان باستان یا فلسطین امروز است ، شهری به نام  مجدو در سرزمین فلسطین که گروهی از بنیادگرایان انجیلی معتقدند در آخرالزمان ،جنگی عظیم در این شهر روی‏ خواهد داد . باور  و حمایت این بنیادگرایان انجیلی از تئوری ها و نظریه های صهیونیستی مبنی بر حکومت جهانی  با مرکزیت اسراییل و از طریق روش های کهن صهیونی ( که در متن معروف به پروتکل های زعمای صهیون) آمده است ، باعث گردیده این گروه از پروتستان ها در بیان سیاسی امروز دنیا به صهیونیست های مسیحی ملقب گردند که در کنار سایر صهیونیست هادر اندیشه تسخیر کره ارض ، به دنبال درگیری و جنگ های ویرانگر و خانمانسوز هستند که نظایرش را همین امروز در همسایگی خودمان می بینیم. در واقع  چشم انداز مخوفی که این جریان برای آینده بشریت  ترسیم کرده ، از موضوعاتی است که در "راز آرماگدون" به تصویر کشیده شده است. اما اینکه این چه ارتباطی با تاریخ معاصر دارد ، به همان متن "پروتکل های زعمای صهیون" بازمی گردد که در واقع نقشه ها و طرح های دیرین صهیونیست ها را نشان می دهد ، همان نقشه هایی که در طول تاریخ معاصر در ایران و سایر نقاط جهان عملی ساختند و همچنان پی گیرانه به دنبال تحقق نهایی آن هستند. در واقع در این مجموعه به طور تفضیلی نشان داده شده که نقشه های یاد شده چگونه از اواسط دوران قاجار و سپس با روی کارآمدن رژیم پهلوی در سرزمین ایران به اجرا درآمد تا  زمینه های تاسیس و حمایت از اسراییل کامل شده  و براساس باورهای صهیونی ، نیروی محوری آرماگدون در آخرالزمان شکل بگیرد.

 

-به نظر می آید باید همه قسمت های این مجموعه دیده شود تا آنچه شما می گویید ، برای مخاطب مفهوم تر و روشن تر گردد. اما گویا مجموعه "راز آرماگدون" پس از پخش از تلویزیون ، در خارج کشور و در میان رسانه ها و به خصوص وب سایت های اروپایی و آمریکایی مورد استقبال گسترده ای واقع شده که تاکنون در میان مجموعه های ایرانی سابقه نداشته است. ممکن است در این مورد اطلاعات دقیق تری به ما بدهید؟

 

-مجموعه مستند "راز آرماگدون" اگرچه در داخل کشور مورد استقبال مراکز و نهادهای پژوهشی ، آکادمیک و سیاسی قرار گرفت و حتی از سوی دهها وب سایت داخلی با عنوان :"راز آرماگدون ؛ تیری که به هدف نشست" مطرح گردید اما بازتاب آن در خارج کشور حقیقتا حیرت آور بود. براساس آمار اخذ شده توسط روابط عمومی صدا و سیما که مدیر محترم شبکه خبر نیز در یک کنفرانس مطبوعاتی به مناسبت تاسیس این شبکه بیان کردند ، حدود 25 هزار وب سایت از جمله هزاران سایت اینترنتی معتبر آمریکایی ، اروپایی و آسیایی به انحاء مختلف این مجموعه را پوشش خبری و گزارشی دادند. از جمله وب سایت معروف و جهانی "Memri TV" علاوه براینکه متن قسمت های مختلف مجموعه را با ترجمه انگلیسی برروی سایت خود قرار داد ، بخش های گوناگون مجموعه را به صورت ویدئویی و با زیرنویس انگلیسی به کاربرانش ارائه نمود. بالتبع این اقدام ، دهها وب سایت معروف دیگر از جمله "AOL" ،"lgf" ،"Volatile World" ،" MXp - Missional Experiences"   و ...اقدام به نمایش بخش هایی از این مجموعه با زیر نویس انگلیسی یا به زبان های دیگر  و انعکاس مجموعه "راز آرماگدون" و بحث های آنکردند که صفحات آن هنوز برروی فضای اینترنت موجود است.

در بعضی از وب سایت های فوق ، کاربران با شرکت در نظرخواهی سایت و درج نظرات خود ، مشارکت قابل توجهی نشان دادند که فی المثل در یک وب سایت "lgf" تعداد نظردهندگان بالغ بر 300 نفر شد. حتی برخی وب سایت های مرجع و معروف به سایت فرهنگنامه ای مانند "ویکی پدیا" در معنای برخی از لغات خود مانند معنی و مفهوم "پروتکل های زعمای صهیون" یا "The Protocols of the Elders of Zion"به مجموعه "راز آرماگدون" ارجاع  داده اند.

 

- گویا در حال حاضر مشغول ساخت سری دوم این مجموعه هستید . سری دوم به چه مباحثی می پردازد و فعلا در چه مراحلی است؟

 

- به دنبال استقبال از سری نخست ، تولید سری دوم این مجموعه طراحی و آغاز شد. البته باید بگویم که تحقیقات آن تقریبا همپای سری اول و از سال گذشته شروع شده بود. این سری جدید تحت عنوان "راز آرماگدون 2 : ارتش سایه ها" به مقوله ناتوی فرهنگی و پس زمینه های آن در تاریخ معاصر می پردازد. البته ریشه های آن را از 3-4 قرن پیش جستجو کرده و سپس به همان متن پروتکل های زعمای صهیون به عنوان راهکارها و برنامه های مدون می رسد و بعد برروی تاریخ یکصد سال اخیر در جهان و بعد ایران متمرکز می شود. در این برنامه نیز محوریت کار بر ارائه اسناد و مدارک معتبری قرار دارد که بازهم اغلب برای نخستین بار از آنتن تلویزیون پخش می شود. "راز آرماگدون 2 : ارتش سایه ها" در مرحله مونتاژ قرار دارد و فعلا در 52 قسمت طراحی شده است.

 

 

- ناتوی فرهنگی از مباحث بسیار جدید سیاسی در دنیای امروز است که مقوله جنگ فرهنگی را جلودار و حتی جایگزین نظامی گری و میلیتاریسم غرب قرار می دهد . چطور شد شما به این مقوله تازه طرح شده در جهان سیاست پرداختید؟

 

این مقوله چندان جدیدی نیست ، تقریبا پس از پایان جنگ دوم جهانی و بعد از تشکیل سازمان پیمان نظامی کشورهای آتلانتیک شمالی (ناتو) و از اوایل دهه 50 میلادی ، ناتوی فرهنگی هم در دستور کار امپریالیسم غرب قرار گرفت و در همان سالها شکل عملی یافت. در سال 1999 با کتاب معروف فرانسیس ساندرس ، این مبحث شکل رسمی یافت و حتی اینک به طور آکادمیک در برخی دانشگاههای معتبر جهان تدریس می شود. به نظر می رسد که مهمترین مسئله فرهنگی امروز جهان همین ناتوی فرهنگی است که بارها مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته و به عنوان موثرترین طرح و نقشه های امروز  همان کانون هایی که آرماگدون را تدارک دیده اند ، هویت و عزت ایران و اسلام را هدف قرار داده است. به نظرم در حال حاضر هر ایرانی مکلف است به این مهمترین تهدید کنونی جامعه بپردازد و ابعاد مختلفش را برای آگاهی هموطنان باز کند.

 

لینک خبرگزاری ایرنا

/ 4 نظر / 3 بازدید
کریمی

سلام خسته ناشید. دوست داشتم بدونم براتون مقدوره از پشت صحنه و حاشیه های این کار بنویسید؟ اینکه کار از کجا شروع شد و ایده خودتون بود یا پیشنهاد شبکه و خلاصه جقدر وقت برد و جقدر هزینه و از این نوع مطالب. هم اینکه گزارشی از روند کار، مشکلات و ... ممنون

محمد

سلام اولا چطور می تونم این dvd رو تهیه کنم دوما شما رو لیکک کردیم

حامد مظفری

سلام جناب مستغاثی! مطلب "نیمه های خالی و پر یک لیوان" یکی از جامع ترین مطالبی بود که تا به حال راجع به اکران 87 خونده بودم به خصوص اشاره به فیلمهایی مثل قند تلخ یا سربلند که اصلا معلوم نیست دلیل ساختنشون چیه؟! در جایی از همین مطلب اشاره ای کردین به فیلمهای خوبی که تو جشنواره 27 دیدیم ولی هیچ اشاره ای به فیلم "وقتی همه خوابیم" نکردین! خیلی دوست دارم نظرتون راجع به این فیلمو بدونم. در شرایطی که آدمایی مثل امیر پوریا و کوتوله های مقلدش واسه بیضایی شمشیرو از رو بستن فکر کنم نگاه منتقدای قدیمی مثل شما میتونه دورنمای ذهنی جدیدی در مورد این فیلم ارائه بده...

حامد

سلام بر شما آقاي مستغاثي؛ مي خواستم بدانم اگر آرماگدون دروغ است، پس اين آيه قرآن حاكي از چيست؟ "و قل جاءَ الحقَّ و زَهَقَ الباطلَ، إنَّ الباطلَ كانَ زهوقاً" إسراء 81