متن سانسور نشده سخنرانی آیت اله طالقانی درباره حجاب - 1

آیت الله طالقانی در تاریخ 20 اسفند 57 در مصاحبه ای با محمد مهدی جعفری (نویسنده و مترجم و از نزدیکان ایشان) درباره حجاب مطالبی ایراد کرد که سالهای سال بخش هایی از آن سانسور شده بود و جملات جعلی دیگری به جای بخش های سانسور شده، انتشار یافته بود. این مصاحبه پس از آن بود که در 16 اسفند 1357 یعنی حدود 3 هفته پس از پیروزی انقلاب ، امام در یک سخنرانی به حجاب زنان پرداخته بودند.

در این جا قسمتی از آن بخش های سانسور شده سخنان آیت الله طالقانی به سمع و نظرتان می رسد که هم به مسئله حجاب زن از دیگاه اسلام پرداخته، هم آن را در سبک زندگی ایرانی/ اسلامی ریشه یابی می کند و هم مسئله خانواده در اسلام را مورد توجه قرار می دهند که حجاب را از اساسی ترین ارکان حفظ آن به شمار آورده اند. آیت الله طالقانی در آن سخنرانی گفتند:

«حجاب اسلامی یعنی حجاب وقار، حجاب شخصیت. ساخته من و فقیه و اینها هم نیست. نصّ قرآن است، آنقدری که قرآن بیان کرده که نه می توانیم از آن حدود خارج بشویم و نه زن هایی که معتقد به این کتاب عظیم آسمانی هستند که رحمت اللعالمین است.

قُلْ لِلْمُؤْمِنينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ يَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِکَ أَزْکي‏ لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبيرٌ بِما يَصْنَعُونَ

(اى پیامبر، به مردان مؤمن بگو چشمان خود را از زنان فرو بندند و دامان خود را نیز از دید دیگران بپوشانند، که اگر فرمانشان دهى چنین کنند. این شیوه براى آنان پاکیزه تر و بالنده تر است. قطعاً خدا به آنچه مى کنند آگاه است.)

اگر بخواهند تزکیه بشوند، مردان مومن از چشم چرانی، شهوت پرستی باید چشم بپوشند، همینطور زن های مومنه

وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ يَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا يُبْدينَ زينَتَهُنَّ الا لبعولتهنّ

(و به زنان مؤمن نیز بگو چشمان خود را از مردان فروبندند و دامان خود را نیز از دید دیگران بپوشانند و زیبایى هایشان را آشکار نسازند)

من همین آیه را مقداری برای شما تبیین می کنم. به زنان مومن یعنی زنان متعهد، زنان مسئول، زنانی که با خدا و با ملت، ملت مسلمان تعهد دارند،بگو چشم پوشی کنند، عفاف خود را حفظ کنند، وَ يَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا يُبْدينَ زينَتَهُنَّ الا لبعولتهنّ (زینت ها وزیبایی هایشان را آشکار نکنند) زنان مسلمان ما، زنان مملکت ما تا چندی قبل که امیدواریم بعد از این نباشد، چی بودند؟ در خانه که می باید برای شوهرشان خود را آرایش بکنند، هر جور لباس کهنه و گرد و خاکی (می پوشیدند) و زندگی معمولی (داشتند)، (اما) وقتی می خواست برود به خیابان سبزی بخرد با برود به فلان اداره، دو ساعت باید توالت می کرد، این خانم!

قرآن می گوید این را به عکسش کنید.در خانه خود را هرچه می خواهید آرایش کنید ولی در بیرون همدوش مرد باشید. انوثیت (زنانیت) خود را پنهان کنید، شخصیت خود را ظاهر کنید. اگر ما می خواهیم سرتا پا مقلد باشیم که خب بشویم، هرچی می خواهیم بشویم!! اما اگر بخواهیم همانطوری که به خودمان برگشتیم، به خودمان رجوع کردیم، به فرهنگمان می خواهیم برگردیم و قدرتمان می خواهیم از خودمان باشد، استقلالمان باید از خودمان باشد، سنت های خودمان را هم باید زنده بکنیم.

ما، اسلام، قرآن، مراجع دینی می خواهند زن های ما شخصیت شان حفظ بشود، اصل مسئله این است. مسئله چادر هم نیست. مگر در دهات ما از صدر اسلام تا حالا زن های ما چه جور زندگی می کردند؟ مگر چادر می پوشند؟ این زن های زحمتکش، این زن های خدمتگزار ما، دهات ما، کردستان ما، مازندران ما ، ایلات ما، همه یک روسری می بستند و دوش به دوش مردان کار می کردند. مگر کار منحصر به رفتن توی ادارات و پشت میز نشستن است؟ این هم کار است دیگر، کار اصیل هم همین (در روستاها) است. آن ( کار در ادارات) کار تحمیلی است، کار مصرفی است. این (در روستاها) کار تولیدی است. و این ها (زنان روستایی) الان هم همین کارها را می کنند. برنجی که ما می خوریم، گندمی که ما می خوریم و سایر تولیدات زراعتی ما، یک قسمت برعهده زن هاست که متاسفانه به آنها بیشتر ظلم شده تا زنان شهری. اسلام هم به این راضی نیست. چرا ملاحظه حقوق آنها (زنان روستایی) را نمی کنید؟ معذالک عفت خود را هم حفظ می کردند، بچه هایشان را هم تربیت می کردند، کانون خانه را هم گرم نگه می داشتند، یک زندگی با صفا، با همّت و با همکاری با مردان و تولیدی.

همش ما خیال می کنیم که زن ها منحصر هستند به یک سری زن هایی که در شهر ریخته اند و دائما می خواهند مصرف کننده باشند و در ادارات و ... اینها را پر می کنند (تبلیغ می کنند) . خب بروید با آنها (زنان روستایی) همکاری کنید. اگر واقعا راست می گوییم.

البته یک عده ای از زن ها، اینها باقیمانده ها و تفاله های رژیم منحط پهلوی هستند که دیگر زن های مبارز ما را تحریک می کنند. می گویند (با این حجاب) به ما اهانت می شود! چه اهانتی می شود؟!!"


آیت الله طالقانی دربخش هایی دیگر از این سخنرانی فرمایشات امام در مورد حجاب زنان را به خیر و صلاح ملت و بانوان دانستند. حضرت امام نیز چندی بعد سخنان مرحوم آیت الله طالقانی درباره حجاب را تایید کرده و آن را عین صحبت های خود دانستند.

نکته جالب اینکه این سخنان از همان روزها در مطبوعات به گونه ای غیر منصفانه تحریف شده و به چاپ رسید و این سانسور تاریخی سخنان آیت الله طالقانی درباره حجاب حدود 37 سال ادامه داشت تا سال 1395 که اصل فیلم آن مصاحبه پخش شد.

/ 0 نظر / 43 بازدید