معروفترین اثر معماری اسلامی در اروپا

از معروفترین و نخستین آثار معماری اسلامی در اروپا، کاخ "الحمراء" از بقایای حکومت اسلامی آندلس است. دکتر جاناتان بلوم (استاد کالج بوستون) درباره کاخ "الحمراء" می گوید:

"... کاخ الحمراء در اسپانیا شاید معروفترین نمونه معماری اسلامی برای اکثر اروپاییان باشد. این کاخ بهترین نمونه باقی مانده از کاخ های اسلامی قرون وسطی است. ...زیبایی الحمراء خیلی در جزییات فردی نیست، بیشتر، ترکیب عناصر مختلف در کنار هم است. این گونه جالب است که فعل و انفعالات هماهنگ از ممزوجات و سطوح مختلف نور و فضا و آب در بیرون و درون ساختمان چشم نواز است..."

 

گوینده فیلم مستند "امپراتوری ایمان" درباره کاخ "الحمراء" می گوید:

"... در حکاکی های زیبا، گچ بری های هندسی و ستون های مرمرین، تجملات خارق العاده و پنهانی منعکس شده است. "الحمراء" اوج فرهنگ اسلامی و شهری را آشکار می سازد..."

 

یکی از نکات مهم معماری کاخ "الحمراء" که از باورها و اعتقادات و ارزش های اسلامی برگرفته شده، القاء فانی بودن و ناپایداری مظاهر دنیوی است هرچند محکم و باشکوه و استوار باشد. ستون های "الحمراء" علیرغم استحکام، بسیار باریک طراحی شده اند و در جلوی هر ساختمان حوضی قرار داده شده تا نقش آن ساختمان های محکم بر آب مواج حوض، نقشی لرزان و ناپایدار باشد!

اندرو گراهام دیکسون (منتقد و پژوهشگر هنری و کارشناس شبکه BBC) نیز درباره "الحمراء" اظهار می دارد:

"... الحمراء جای تمام چیزهایی است که هنر اسلامی را تا این حد خارق العاده کرده است . جایی که قدرت و معنویت و تمنای ابدی بهشت، کاملا باهم درآمیخته اند …در واقع کل طراحی کاخ الحمراء با این هدف انجام شده که کاخ خیلی هم این جهانی نشان داده نشود. ستون ها آنقدر باریکند که به نظر می رسد طاق هایی که برآنها سوارند روی هوا معلقند. حکاکی های روی چوب و سنگ هم مواد سخت را به صورت توری ظریف و شکننده درآورده است...

/ 0 نظر / 150 بازدید