الیور استون : آقایان ! دوران امپریالیسم سپری شده است

خارج شدن ترامپ و آمریکا از برجام و ادعای برخی دول اروپایی مبنی برحفظ برجام به همین صورت کنونی بازهم این چالش قدیمی را به میان آورد که آیا اروپا می تواند ورای تصمیم گیری های آمریکا عمل نماید؟ مستندات تاریخی لااقل در یکی دو دهه اخیر چنین عملکردی را نشان نمی دهد، چه در دفاع مقدس و حمایت همه جانبه از صدام، چه در جریان جنگ اول خلیج فارس، چه در جریان اشغال عراق و افغانستان ، چه در مسئله تحریم ها و در بسیاری از مسائل دیگر که همواره علیرغم تمامی ادعاها، کشورهای اروپایی به قصد یا ناگزیر از همراهی ایالات متحده آمریکا در طرح های مختلف سیاسی، اقتصادی و نظامی اش شده اند. آخرین نمونه اش ماجرای حمله موشکی به سوریه به بهانه حمله شیمیایی بود که دو کشور انگلیس و فرانسه نیز مانند رباتی دست آموز عینا برنامه و نقشه آمریکا را پیاده نموده و نیروهای خود را در اختیار آمریکایی گذاردند که برای شلیک تک تک موشک های کروز، به قول خودش عربستان و آل سعود را دوشیده بود!

قبح چنین اطاعت بی چون چرایی آنچنان بود که "جرمی کوربین"، رهبر حزب کارگر انگلیس پیش از آغاز حمله آمریکا به سوریه، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا و دولتش را متهم کرد که به جای مشورت با پارلمان و یا جلسه های داخلی، آنها برای حمله به سوریه در انتظار فرمان ترامپ نشسته اند! فرمانی که هیچ پایه و دلیل موجهی نداشته و فقط از سبکسری های رییس جمهوری دیوانه آمریکا ناشی می شد.

اما تندترین انتقاد را الیور استون، فیلمساز معروف به هنگام سفرش به ایران و در کنفرانس مطبوعاتی خطاب به ماکرون، رییس جمهوری فرانسه ابراز داشت. او که در جریان کنفرانس جشنواره جهانی فیلم فجر مشغول پاسخ به سوال های سینمایی بود، ناگهان حرف های خود را قطع کرد و در پاسخ به یک خبرنگار فرانسوی گفت: پیامی برای رییس جمهوری شما دارم.

این کارگردان آمریکایی در ادامه گفت:

"دیشب وقتی به هتل برگشتم و در تلویزیون دیدم که رییس جمهور شما ماکرون در کنار ترامپ خواستار توافق جدیدی با ایران شده‌است، تعجب کردم. باور کردنی نیست. من یادم است که شیراک چگونه در مقابل بوش ایستاد و به جنگ در عراق نه گفت".

الیور استون گفت:

"رییس جمهور جوان فرانسه حافظه تاریخی ندارد و همچون رییس جمهور قبلی فرانسه، سارکوزی قصد دارد برای به نمایش گذاشتن قدرت فرانسه، در کنار آمریکا بایستد."

استون ادامه داد :

"این مسیر، بازگشتی به گذشته استعماری و امپریالیسم فرانسه است. فرانسه باید متوجه شود که نمی‌تواند امپریالیست باشد. آقای ماکرون باید یاد بگیرد که امپریالیست نباشد. دوران امپریالیسم سپری شده است. پیوستن ماکرون به ترامپ واقعا برای من افسرده‌کننده بود"


/ 0 نظر / 212 بازدید