پخش مجموعه ای درباره تمدن اسلامی از رسانه ملی آغاز شد

 

 تمدن آسمانی در ایام مبعث رسول خاتم

 

 مجموعه مستند "تمدن آسمانی" تازه ترین ساخته نگارنده با تهیه کنندگی رضا جعفریان (که در طول این 10سال و 15 مجموعه مستندی که تولید کردیم ، همواره علاوه بر تهیه کنندگی به عنوان دوست و رفیق همراه بوده است) سرانجام پس از حدود 4 سال تولید و یک ماراتن 9 ماهه مونتاژ و مراحل فنی به مرحله پخش رسید و قسمت های اول و دوم آن در آستانه عید مبارک مبعث روی آنتن شبکه خبر رفت. قسمت سوم آن نیز قرار است فردا و در سالروز خجسته بعثت پیامبر اعظم از همین شبکه پخش شود. شاید این یکی از طولانی ترین پروسه های تولید مجموعه مستند در تاریخ رسانه ملی باشد که حاصلش 30 قسمت 27 دقیقه ای شده است.

مجموعه "تمدن آسمانی" تاریخ تمدن اسلامی از زمان بعثت حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و همچنین دوران ائمه اطهار (علیهم السلام) تا امروز و از شرق سرزمین های اسلامی در هند و چین  تا کشورهای آسیای مرکزی مانند تاجیکستان و ترکمنستان تا خاورمیانه اسلامی (ترکیه و سوریه و عراق و ...) تا شمال آفریقا (مصر و مراکش و تونس و ...) و تا جنوب اروپا و تا آندلس در غرب این قاره را دربر گرفته و شامل می شود. همچنین نمود و حضور فرهنگ و تفکر و اندیشه ها و باورهای اسلامی در زندگی و هنر و علم برآمده از این تمدن مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

تولید مجموعه فوق در آبان ماه 1390 با یک سفر تحقیقاتی_تولیدی به ترکیه کلید خورد و در بیش از 50 شهر و شهرستان و روستا در داخل و خارج کشور و مکاتبه و تعامل با نزدیک به 60 مرکز آکادمیک و پژوهشی داخلی و خارجی، تصویر برداری آن ادامه یافت. نزدیک به 90 استاد حوزه و دانشگاه و پژوهشگر و کارشناس از 11کشور جهان ، 46 دانشگاه و مرکز آکادمیک و موزه و کتابخانه و انستیتو و موسسه علمی –فرهنگی در مجموعه مستند "تمدن آسمانی" به اظهار نظر و ایراد سخن درباره ابعاد مختلف تئوریک و عملی تمدن اسلامی پرداخته اند که در کنار کلکسیونی از تصاویر ، اسناد و فیلم های منحصر به فرد از آثار و پدیده های دیدنی ، مجموعه ای قابل تامل برای هر علاقمند به اسلام و ایران خواهد بود.

این نخستین تلاش تلویزیونی و تصویری در کشور ما برای نمایش تمدنی است که از عمق باورها و اعتقادات ما برخاست و والاترین جایگاههای مادی و معنوی را در طول تاریخ برایمان رقم زد. مجموعه ای از ایمان و اندیشه و علم و هنر و سبک زندگی اسلامی که در طول تاریخ، امت اسلام را در میان سایر ملت ها، سرافراز ساخته و حدود 10 قرن آن را بر منطقه وسیعی از عالم،حاکم کرد. تمدنی که همین امروز، چشم انداز تمامی حرکات انقلابی و انتظارگرایانه و مهدوی طلبانه ملت ما و همه امت اسلام شده است.

این درحالی است که خیلی زودتر از ما، دیگر کشورها و ملل مسلمان دست به کار شده و طرح نمایش تصویری تاریخ تمدن اسلامی را به مرحله تولید رساندند (که البته بدون تحریفات قومی و نژادی نیز نبوده است) از جمله در ترکیه که بنیاد و مرکزی برای آن تاسیس کردند، شبکه تلویزیونی عظیمی برای تولید برنامه هایش، راه اندازی و بودجه کلانی در نظر گرفته شد و حتی از آمریکا و هالیوود برای ساخت فیلم هایش، کارگردان (جان میلیوس) به استخدام درآوردند.

بنابراین نمی توان از مساعدت و تصمیم گیری فراتر از معمول برخی مدیران وقت شبکه خبر به خصوص آقای شیخ اکبری (مدیر وقت گروه سیاسی) که در تمام دوران سخت تولید این مجموعه ، پای آن ایستاد و با راهنمایی ها و حمایت هایش ما را یاری رساند ، گذشت که "من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق".

انشاالله این مجموعه بتواند بخش کوچکی از میراث عظیمی که نبی مکرم اسلام پس از بعثت برای بشریت به ودیعه گذاردند و بارقه ای از حاصل رسالتی که خداوند تبارک و تعالی بر دوش ایشان نهاده بود را بازنماید که در قرآن مجید خطاب به رسول گرامیش فرموده :

و َما اَرْسَلْناکَ اِلّا رَحْمَةً لِلعالَمینَ

/ 0 نظر / 197 بازدید