مستغاثی دات کام

 
مجلس عوام انگلیس برای انتخاب سرود ملی رای گیری می کند!
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱:٢۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ اسفند ۱۳٩٤
 

 

 انگلیس؛ کشوری با سیستم قرون وسطایی!

 

در حالی که انگلیس و رسانه های دولتی و فرمایشی اش مانند "بی بی سی" با عربده های به اصطلاح آزادی خواهی و حقوق بشری گوش عالم را کر کرده اند، در خبرها روزهای اخیر آمده بود که بالاخره پس از حدود 200 سال ، مجلس عوام این کشور انتخاب یک سرود ملی برای انگلیس را به رای می گذارد! چون سرودی که اینک در تمام محافل بین المللی به عنوان سرود انگلیس خوانده و اجرا می شود به نام "خداوند ملکه را حفظ نماید" ، تنها تعدادی دعا برای ملکه انگلیس است که  از سال 1825 اجرا می شود!!

از طرف دیگر انگلیس یکی از معدود کشورهایی است که فاقد قانون اساسی بوده و قانون اساسی این کشور در واقع معجونی از چند فرمان پادشاهان پیشین این کشور است و به جز یک سری به قول خودشان قوانین عرفی، مهمترین منبع آن قانونی به نام "ماگنا کارتا لیبراتوم" است که در سال 1215 (سالهای اوج قرون وسطی) برای برقراری اعتدال مابین پاپ اینوسنت سوم، بارون‌ها و اشراف انگلستان و پادشاه انگلستان نگاشته شد!

علیرغم اینکه ادعا می شود ملکه انگلیس، مقامی تشریفاتی است اما براساس همان قانون قرون وسطایی، وی بیشترین قدرت را در این کشور داراست. او بالاترین مقام سیاسی ، نظامی و دینی کشور است که به طور موروثی وارث تاج و تخت این کشور بوده و علاوه بر ریاست کلیه نهادهای امنیتی و نظامی و سیاسی و حتی قانون گذاری انگلیس، تنها کسی است که حق اعلام جنگ یا صلح و تعیین سیاست خارجی این کشور را داراست، سرویس جاسوسی "ام آی 6" منحصرا تحت فرمان او بوده  و حتی مدیران" بی بی سی" نیز توسط هیئتی تعیین می شوند که منصوب ملکه هستند!!

اگرچه بخشی از پارلمان انگلیس انتخابی بوده و با 650 عضو، عنوان مجلس عوام را دارد اما بخش مهمتر این پارلمان، مجلس اعیان نام دارد که 704عضو داشته و اعضای آن با انتخابات عمومی برگزیده نمی‌شوند بلکه از میان لردهای عضو مجلس اعیان (کسانی که از سوی ملکه به لقب "شوالیه" مفتخر شده اند!)، ۵۸۷ نفر آنها مانند قرون وسطی بصورت دائم‌العمر توسط ملکه منصوب شده و ۹۲ تَن بصورت موروثی پست نمایندگی را در اختیار دارند!! یعنی همگی از فرزندان و نوادگان لردها و ارل ها و شوالیه ها هستند!!! همین مجلس حق نظارت بر تمامی قوانین مصوب مجلس عوام را دارد.

به این ترتیب ملاحظه می شود، در قرن بیست و یکم و در راس اروپای متمدن، کشوری به عنوان سمبل حقوق بشری و دمکراسی غربی، هنوز به سبک و سیاق قرون وسطی اداره می شود!!!