مستغاثی دات کام

 
واقعیات پنهان فاجعه منا
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٠ مهر ۱۳٩٤
 

 

در کربلای منا ، آب را هم بر حاجیان بستند...

 

 

4700 تن از حاجیان مراسم حج امسال در منا ، مظلومانه قربانی شدند که از این میان بنا بر آمار رسمی 464 نفر ، هموطنان عزیز ما بودند. تسلیت به همه مسلمانان و آزادگان جهان و خصوصا ملت شریف ایران و به ویژه تسلیت به خانواده های حاجیان جانباخته ایرانی .

شاید این نوع مرگ و این طریق به دیدار حق تعالی شتافتن ، یکی از شیرین ترین و گواراترین راههای شتافتن به دیار باقی باشد که پس از وقوف در عرفات و دعای جان بخش عرفه و حضور در منا (که بنا به روایات متعدد و معتبر، حاجی از تمامی گناهانش پاک می شود) و در حالی که برای رمی جمرات می شتابند، جان به جان آفرین بسپرند ، یعنی در واقع به سوی ملکوت اعلی پرکشند و انشاالله که آن عزیزان اینک در جوار رحمت الهی متنعم هستند و بیش از همه ما برروی این کره خاکی، حقیقت قربان و عید اضحی و بعد از آن اساس عید غدیر و ولایت علی بن ابی طالب(علیه السلام) را درک می کنند که برای آنها حج و عرفات و سعی بین صفا و مروه و حضور در منا و رمی جرات بدون تمسک به ولایت علی (علیه السلام) هیچ معنا و مفهومی نداشت.

پس جا دارد در عین اینکه غم سنگین از دست دادن آن عزیزان بر دل هایمان سنگینی می کند اما از آن جا که آنها حقیقت قربان و قربانی و غدیر و عشق به ولایت را تجلی بخشیدند، پس ابتدا عید ولایت و امامت را به همان حاجیان پرکشیده تبریک و تهنیت بگوییم و بر جایگاهشان در عرش اعلی رشک بریم که خداوند در قرآن کریم فرمود : هر آن کس که خانه خود را به قصد مهاجرت به سوی خدا و رسول ترک گوید و در این راه مرگ او را دریابد ، پاداش او برعهده خداوند است که او آمرزنده و مهربان است.

پس از آنها عید غدیر را به ملت مسلمان ایران تبریک می گوییم که در مسیر الله و رسول او و پایبندی به ولایت حضرت علی بن ابیطالب (علیه السلام) و ایستادگی بر ولایت جانشینان آن حضرت و ائمه معصوم (علیهم السلام) ، چنین قربانیانی را تقدیم کردند.

اما توجه به چند واقعیت می تواند ابعاد واقعی ماجرا را روشن تر سازد:


پیش از برگزاری مراسم حج ، بسیاری حتی از میان خود زائران خانه خدا می گفتند که حج امسال عادی نخواهد بود و این مراسم آبستن حوادث غیرقابل پیش بینی است. این پیش بینی ها براساس عملکرد یکی دو ساله دولت سعودی در مورد تقویت و حمایت از تروریست های داعش، تجاوز به بحرین و بالاخره بمباران مردم مظلوم یمن بود که موقعیت حاکمان سعودی را در منطقه و خصوصا در میان مسلمانان شدیدا به خطر انداخته بود.

در این میان حاکمان وهابی سعودی بیش از هر موردی از ایران و انقلاب اسلامی و ملت مسلمان ایران عصبانی و شاکی بودند و نظام جمهوری اسلامی را عامل تمامی این ناکامی ها می دانستند. از همین روی تقریبا در تمامی توطئه هایی که طی این سالها به نحوی این نظام و انقلاب را نشانه رفته بود ، دست سعودی ها دیده شد.

اگرچه پیش از آن نیز در اغلب تحرکات جهانی آمریکا علیه بشریت مانند لشکر کشی به عراق و افغانستان و سوریه و ...، حضور آل سعود و اعوان و انصارشان اظهر من الشمس بود و همچنین در سایر عملیات امپریالیستی علیه ملل آزادیخواه از تشکیل گروههای تروریستی همچون طالبان و القاعده و داعش تا دست داشتن در حادثه 11 سپتامبر و برج های نیویورکی که به جنگ و خونریزی وسیعی در عراق و افغانستان انجامید و تا ...

یادمان نمی رود همه آن خباثت های آل سعود در حق ملت ایران را ؛ از حضور خبیثانه سعودی ها در کنار صدام و در سالهای دفاع مقدس تا تحریکات تجزیه طلبانه و همچنین اقدامات تروریستی در میان اقوام عرب و بلوچ ایرانی تا ...

واقعیت این است که اولین حادثه مراسم حج امسال یعنی سقوط جرثقیل عظیم برج های در حال ساخت معروف به "ابراج البیت" برروی زائران خانه خدا که موجب جان باختن بیش از 108 نفر از این افراد شد که 11 نفر یعنی حدود 10 درصد جان باختگان ایرانی بودند و در میان آنها یکی از دانشمندان پژوهشگاه فضایی ما نیز حضور داشت.

اما نکته قابل توجه این است که سقوط جرثقیل در روز جمعه 20 شهریور مصادف با 27 ذی القعده و برابر با 11 سپتامبر اتفاق افتاد. روزی که دقیقا 14 سال پیش از آن، حادثه برج های دوقلوی نیویورکی اتفاق افتاده بود و همان حادثه موجب لشکر کشی آمریکا و اعوان و انصارش به خاورمیانه و اشغال دو کشور عراق و افغانستان گردید.

نکته جالب تر اینکه اتفاق یاد شده در ساعت 15/17 دقیقه بعد از ظهر به وقت مکه رخ داد که این ساعت مقارن 15/09 صبح به وقت نیویورک می شود که دقیقا همان ساعتی است که اولین هواپیمای ربوده شده در روز 11 سپتامبر 2001 به برج های نیویورکی برخورد کرد.

از طرف دیگر تحقیقات انجام شده و منتشر گردیده حاکی است که در زمان سقوط جرثقیل یاد شده ، هیچگونه طوفان و یا باد شدیدی که موجب سقوط جرثقیلی به آن عظمت شود در مکه وجود نداشته و از سوی دیگر همین تحقیقات نشان می دهد که برخی پیچ و مهره های نگاه دارنده جرثقیل یاد شده، باز گردیده و یا نیمه باز بوده اند.

چند حادثه دیگر در طول ایام حج سال جاری اتفاق افتاد؛ از جمله آتش گرفتن یک هتل، خرابی درهای قطاری که به بیهوشی و خفگی بیش از 200 زائر خانه خدا انجامید و فروریختن بخش های کوهی در مکه.

اما فاجعه اصلی در هنگام عزیمت حاجیان به سوی رمی جمرات به وقوع پیوست. سیل عظیم حاجیان که در منا به سوی جمرات در حرکت بودند با موانع متعدد و صعب العبور ناگهانی مواجه شده و تحت فشار و گرما و تشنگی هزاران تن جان خود را از دست دادند و هزاران تن مجروح و مصدوم شدند.

طبق آمار ارائه شده از حدود 4700 تن حاجی در منا جان خود را از دست دادند و بازهم 10 درصد یعنی حدود 470 نفر از آنها ایرانی بودند و تعداد بسیاری از همین جان باختگان نیز از شیعیان معرفی شده اند.

براساس آنچه شاهدان عینی از کشورهای مختلف روایت کرده اند ، موانع ایجاد شده (بسته شدن مسیرهای اصلی عبور حاجیان به سوی جمرات) در مسیر عمدتا حاجیان ایرانی و برخی گروههای شیعه از دیگر کشورها بوده که براساس آنچه دولت آل سعود تعیین کرده بوده ، در ابتدای مسیر منا به جمرات (یعنی دورترین نقطه نسبت به جمرات) و در کنار هم قرار داشته اند.

براساس روایت شاهدان عینی و برخی فیلم های منتشر شده ، هنگام حاجیان پس از برخورد به موانع ، ناخودآگاه برروی همدیگر افتادند و عده ای براثر فشار جمعیت و خفگی ، جان دادند، اما عده بسیاری از آنها هم زنده و البته تشنه بودند و کمی آب می توانست جان آنها را نجات دهد. اما ماموران سعودی از چنین عملی دریغ ورزیدند.

براساس روایت شاهدان عینی، بیش از 3 ساعت یعنی از حدود 9 صبح که حادثه اتفاق افتاد تا حدود ظهر، ماموران سعودی در کنار خیابان ها و برروی ماشین های ارتشی و غیر ارتشی در حال تماشای جان دادن زائرانی بودند که با فریاد و ضجه و ناله ، کمک و بعضا کمی آب می خواستند.

براساس روایت شاهدان عینی، دهها بار هلیکوپترهای عربستان از روی حاجیان در حال جان دادن، پرواز کردند و در حالی که می توانستند حداقل با پاشیدن آب بر روی آنها ، جمع کثیری از آنان را نجات بخشند، اما تنها ناظر فاجعه باقی ماندند گویا در انتظار بودند تا نفس های حاجیان تشنه ، به آخر برسد.

براساس روایت برخی شاهدان عینی، پس از این ساعات ماموران به اصطلاح امداد سعودی ظاهرا شروع به امداد رسانی و جمع آوری اجساد کردند و با پوتین پا برروی پیکرهای افرادی گذاردند که هنوز زنده و در حال جان دادن بودند. آنها برخی زانرانی که هنوز زنده بودند را نیز در کیسه کرده و درون کانتینرهای تدارک دیده شده یخچال دار قرار دادند. درواقع گروهی از زائران مظلوم در حالی که زنده بوده اند در کیسه ها و کانتینرهای مرگ قرار گرفتند.

امروز 8 روز از آن فاجعه می گذرد و تعداد بسیاری از پیکرهای حاجیان هنوز در همان کانتینرها قرار دارد. پیکرهایی که قرار بود در گورهای دسته جمعی دفن شوند.

آنها در نیکوترین حالت به دیدار حق تعالی شتافتند اما ما همچنان غم از دست دادنشان را در دل داریم. همچنان که هنوز به یاد شهدای حج خونین سال 1366 هستیم. همان جنایتی که حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه) در مورد مسببین آن و در اوج جنگ و تجاوزگری و جنایات صدام گفتند : ...ما اگر از جنایات صدام بگذریم از آل سعود نمی گذریم...

امام در پیامشان به مناسبت سالگرد حج خونین گفتند :

"...انشاءالله ما اندوه دلمان را در وقت مناسب با انتقام از امریکا و آل سعود برطرف خواهیم ساخت و داغ و حسرت حلاوت این جنایت بزرگ را بر دلشان خواهیم نهاد..."