مستغاثی دات کام

 
ایدئولوژیک ترین نبردهای تاریخ در "...و اینک آخرالزمان"
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱٢:٢٧ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٦ تیر ۱۳٩۱
 

تصویر جنگ های نوین صلیبی در هالیوود

 

"جنگ های نوین صلیبی " عنوان قسمت 28 از مجموعه مستند "...و اینک آخرالزمان" است که ساعات 12/45 ، 19/45 و 22/35 جمعه 16 تیرماه 1391 از شبکه خبر پخش می شود.

جنگ های صلیبی به عنوان ایدئولوژیک ترین نبردهای تاریخ غرب ، همواره جایگاه ویژه و محبوبی نزد سیاسیون آن (مانند روسای جمهور ، نمایندگان کنگره ، فرماندهان ارتش و روسای احزاب و جمعیت های سیاسی آمریکا و اروپا) و همچنین عناصرفرهنگی شان از جمله قصه پردازان ، حماسه سرایان و به خصوص هالیوود و فیلمسازانش داشته است. همواره سعی شده که روایت های متعدد از مراحل ، فراز و فرودها و قهرمان های این جنگ ها (البته درکنار داستان ها و اسطوره های کتاب مقدس) در طی قرون متمادی  به صورت ادبیات و هنر عامه پسند درون جامعه غرب تزریق شود تا به نوعی  فرهنگ صلیبی را در میان مردم این جامعه زنده نگاه دارند.

اهمیت جنگ های صلیبی (به عنوان نقطه آغاز برای سرکوب و قتل عام مسلمانان و نخستین زمزمه های حکومت جهانی صهیون) برای غرب صهیونی آنقدر حیاتی و جدی بوده و هست که وقتی پس از گذشت قرن ها، در جنگ جهانی اول ژنرال النبی (فرمانده قشون انگلیس) پس از شکست عثمانی همراه با ارتش خود به فلسطین رسید ، در بالای قبر صلاح الدین ایوبی شمشیر برزمین کوبید و گفت: حالا جنگ های صلیبی به پایان رسید! و داغ این جنگ ها و شکست های سنگین صلیبیون از مسلمانان آنچنان بر دل صهیونیست ها سنگینی کرده و می کند که جرج دبلیو بوش (از سران صلیبیون امروز) ، پس از قضیه 11 سپتامبر و در آستانه حمله به خاورمیانه و اشغال افغانستان ضمن هشدار به مسلمانان گفت که جنگ های نوین صلیبی آغاز شده است !!

به دلائلی که ذکر شد تفریبا از همان روزهای آغازین سینما ، جنگ های صلیبی و اسطوره هایش همواره دستمایه با اهمیتی برای قصه پردازان و فیلمسازان هالیوود به شمار آمده  است. کاراکترهایی همچون شاه آرتور و جنگجویانش (و آن شمشیر معروفش که در سنگ فرو رفته و بایستی فردی برگزیده یا همان منجی آخرالزمانی آن را از سنگ بیرون آورد)، شوالیه های صلیبی و نبردهایشان و بالاخره کاراکتر محبوبی به نام رابین هود ( همراه یکی از مشهورترین و در واقع خونخوارترین شاهان صلیبی با عنوان جعلی ریچارد شیردل) از زمان سینمای صامت محور بسیاری از فیلم های سینمای هالیوود بوده است.(از رابین هودی که آلن داون در سال 1922 ساخت تا رابین هود سال گذشته ریدلی اسکات که پیش از این هم با آثاری همچون "گلادیاتور " و "قلمرو بهشت" دین خود را به جنگ های صلیبی ادا نموده بود).

تصاویر یا بخش هایی از فیلم های "رابین هود" ، "قلمرو بهشت" ، "گلادیاتور" ، "فصل جادوگری" ، "زره پوش" ، "کشیش" ، "9" ، "ارباب حلقه ها" ، "هری پاتر" ، "جنگ های ستاره ای" و "ماتریکس" در این قسمت از مجموعه مستند "...و اینک آخرالزمان" پخش شده و محمد حسین فرج نژاد ، پیام فضلی نژاد و سعید کریمی درباره آنها به اظهار نظر خواهند پرداخت.

مجموعه مستند "...و اینک آخرالزمان" به نویسندگی و کارگردانی سعید مستغاثی توسط رضا جعفریان در 30 قسمت برای گروه سیاسی شبکه خبر تهیه شده است.