مستغاثی دات کام

 
اسرار 11 سپتامبر در "...و اینک آخرالزمان"
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱۱:٥٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳ تیر ۱۳٩۱
 

سانسور زیر پرچم آزادی در هالیوود

 

"اسرار 11 سپتامبر" عنوان قسمت 26 از مجموعه مستند "...و اینک آخرالزمان" است که ساعات 12/45 ، 19/45 و 22/35 چهارشنبه 14 تیرماه از شبکه خبر پخش می شود.

آنچه درمورد حادثه 11 سپتامبر برای برخی شگفت انگیز به نظر رسید، سکوت و خاموشی معنا دار هالیوود در مقابل این حادثه بود. تنها تصمیمی که فاش شد این بود که در جلسه مشترک کاخ سفید با سردمداران هالیوود قرار شد تا این کارخانه به اصطلاح رویا سازی به کمک سیاستمداران  ونظامیان ایالات متحده آمده و در جنگ علیه تروریسم  آنها را یاری رساند. از آن پس بود که خیل فیلم های ضد تروریستی، استودیوهای هالیوود را  تسخیر کرد. اما فیلمی درباره اصل حادثه ساخته نشد! این سکوت و خاموشی 5 سال به طول انجامید تا در سال 2006 ، 3 فیلم سفارشی و تبلیغاتی با عناوین "مرکز تجارت جهانی " ( الیور استون) ، " یونایتد 93" ( پال گرین گراس ) و "پرواز 93" ( پیتر مارکل ) همزمان برروی پرده سینماها و شبکه های تلویزیونی به نمایش درآمدند و البته همان سناریوی تکراری کاخ سفید را بی کم و کاست ، به تصویر کشیدند.

اما مستندهای متعددی حقایق و گوشه های پنهان آن حادثه را بازخوانی کردند از جمله فیلم "تغییر بی قاعده" که در سال 2005 ساخته شد. فیلمی که هرگز در هیچ سینمای آمریکا یا اروپا به نمایش در نیامد!

مجله تایم در گزارشی درباره "تغییر بی‌قاعده"، آن را یکی از افشاگرترین فیلم‌هایی معرفی نمود که درباره  11 سپتامبر ساخته شده است. در ادامه گزارش مجله تایم آمده بود که:

"... فیلم یاد شده پر از آمار، تصاویر، مدارک و گفته‌های شاهدان عینی است. متخصصان در مصاحبه هایشان  دلایل خود را ارائه می دهند و  نوای موسیقی هیپ‌هاپ در سرتاسر فیلم به گوش می‌رسد. آنها یازدهم سپتامبر را از نو بازسازی کرده‌اند. نقطه به نقطه و فریم به فریم. یک گوینده لحظه به لحظه ماجرا را شرح می‌دهد. ‌آماتورها، شماری از انسان‌های سخت کوش (که بعضی‌ حتی 20 ساله‌اند) با سرمایه شخصی ولپ‌تاپ‌هایشان وتصاویری که در اینترنت موجود بوده ، این فیلم را ساخته‌اند ..."

کوری رووه، یکی از سازندگان فیلم که تنها 23 سال داشت، در مصاحبه با همان شماره مجله تایم گفت: :" دولت در این فیلمنامه(11 سپتامبر) نقش وطن‌پرستی تحسین‌آمیزش را به خوبی بازی کرد. اگر می‌خواهید سلاح‌های کشتار جمعی ساختگی را در یک کشور دیگر ریشه‌کن کنید، بهترین کار راه انداختن چنین حملات تروریستی ساختگی به کشورتان است. "!! او به حمله آمریکا به عراق به بهانه در اختیار داشتن سلاح‌های کشتار جمعی اشاره می‌کرد که  در عراق هیچگاه چنین سلاح‌هایی کشف نشد.

بخش هایی از فیلم های "آرماگدون" ، "یونایتد 93" ، "پرواز 93" ، "11/09/01" ، "جعبه سیاه" ، "تغییر بی قاعده" ، "Loose Change" ، "Who Kill John o'nel" و "اسرار یازده سپتامبر" در این قسمت از مجموعه مستند "...و اینک آخرالزمان" به نمایش درآمده و دکتر مجید شاه حسینی ، سعید کریمی درباره اآنها صحبت خواهند کرد . ضمن اینکه پرفسور استیون جونز از اعضای گروه حقیقت یاب حادثه 11 سپتامبر نیز درباره کیفیت حادثه به اظهار نظر خواهد پرداخت.

پرفسور استیون جونز، استاد فیزیک یکی از دانشگاه‌های ایالت اوتاوا و یکی از اعضای گروه حقیقت یاب می‌گوید: "امکان نداشت برج‌های دوقلو با برخورد دو هواپیمای مسافربری به این شکلی که دیدیم فرو بریزند... سوختن سوخت هواپیماهای جت ، دمای کافی برای ذوب کردن فولاد را تامین نمی‌کند و دود سفیدی که در اطراف این ساختمان‌ها دیده شد نیز نشانه انفجار‌های کنترل شده برای فروریختن آنها است. بررسی ساختار این ساختمان‌ها نشان داد آنها بر اثر مواد آتش‌زا که منجر به ذوب شدن فولادها شده است، ضعیف شده و سپس سقوط کرده‌اند."

مجموعه مستند "... واینک آخرالزمان" به نویسندگی و کارگردانی سعید مستغاثی توسط رضا جعفریان در 30 قسمت برای گروه سیاسی شبکه خبر تهیه شده است.