مستغاثی دات کام

 
تدارک برای هزاره سوم در "...و اینک آخرالزمان"
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ٧:٢٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٧ تیر ۱۳٩۱
 

 

هالیوود بر آستانه قرن بیست و یکم

 

 

"تدارک برای هزاره سوم" عنوان بیستمین قسمت از مجموعه مستند "...و اینک آخرالزمان" است که ساعات 12/45 ، 19/45 و 22/35 پنجشنبه 8 تیرماه از شبکه خبر پخش می شود.

در این قسمت تدارک کمپانی های هالیوود برای ورود به هزاره سوم مورد توجه قرار می گیرد، با این توضیح که پایان هزاره دوم و آغاز هزاره سوم برای آنها معنی و مفهوم دیگری داشت. معنی و مفهومی که از باورها و اعتقادات پیوریتن ها و اوانجلیست ها یعنی فاتحان قاره آمریکا می آمد. همان باورهای آخرالزمانی و آرماگدونی .

هانا راسین پژوهشگر، ژورنالیست و یکی از نویسندگان معروف واشینگتن پست،مدت ها برروی کتابی درباره نخبگان اوانجلیست(همان  صهیونیست های مسیحی که خاستگاه آیینی حاکمان امروز آمریکا هستند)کار می‌کرد. او در مقاله ای که در دسامبر 2005 در  ماهنامه آتلانتیس، شماره296 به چاپ رساند، تدارک هزاره سومی  بنیادگرایان انجیلی برای  سینما و فیلمسازی را به تفضیل توضیح داد .اگرچه در واقع نگرش اوانجلیستی از خیلی پیشتر در ساختارهای سیاسی حاکم و بافت سنت‌گرای جامعه آمریکا و در نتیجه فقرات نظام سینمایی غرب حضوری پرقدرت داشته، اما مقاله راسین علاوه براینکه دیدگاه یک نویسنده و کارشناس یهودی غربی را به این مسئله بیان می سازد، حکایت از آن دارد که امروزه این رابطه در هالیوود و سینمای آمریکا تا چه حد روشن و ملموس است.

بسیاری از کارشناسان سینما در غرب براین باور بودند که کلیسای انجیلی با رویکردهای صهیونی نومحافظه‌کاران در حال دامن‌زدن به موج جدیدی از تهاجمات عقیدتی است که در نهایت به همان نبرد آرماگدون ختم می شود . نبردی که براساس باورهای اوانجلیست ها یا صهیونیست های مسیحی ، بیش از دو سوم مردم جهان را نابود ساخته و دنیا را برای حکومت هزار ساله مسیح موعودشان و یهودیانی که به وی می گروند ، آماده می سازد. در واقع هدف نهایی باورها و اعتقادات آنان ، برچنین فاجعه ای استوار است و آن را تقریبا بدون کم و کاست در تمامی عملکردشان نمایش می دهند.

تاسیس استودیوها و کمپانی هایی برای ساخت فیلم ها و سریال هایی در خصوص همین وقایع آخرالزمانی، از جمله برنامه های هالیوود برای آغاز هزاره سوم بود. از جمله کمپانی های فوق می توان به "Act One" اشاره کرد که توسط راهبه ای به نام باربارا نیکولاسی تاسیس شد(بخش هایی از نظرات وی را در همین قسمت مشاهده خواهید کرد) و در کنار آن مراکز آموزش فیلمنامه نویسی و کارگردانی و تهیه کنندگی  برای تربیت فیلمسازانی شکل گرفت که بتوانند فیلم هایی در جهت همان آرمان های آخرالزمانی هالیوود بسازند. مراکزی مانند دانشگاه پت رابرتسون و پروژه هایی مثل مجموعه فیلم های نارنیا.

تصاویر یا بخش هایی از  فیلم های زیر برای ارائه مصادیق بحث های فوق در این قسمت از مجموعه "...و اینک آخرالزمان" ارائه می شود:

"فرشتگان چارلی" ، "ماموریت :غیرممکن" ، "جعبه سیاه" ، "گلادیاتور" ، "ارباب حلقه ها : بازگشت پادشاه" ، "محبوب میلیون دلاری" ، "مردگان" ، "کشیش" ، "بافی ؛ قاتل خون آشام" ، "افسونگر" ، "هالک" ، "امگا کد 2: مگی دو" ، "طالع نحس : 666" ، "وقایع نگاری نارنیا : شاهزاده کاسپین" ، "مردان ایکس" ، "چهار شگفت انگیز" ، " بروس قدرتمند" ، "پچ آدامز" ، " جن گیری امیلی رز" و ...

مجموعه مستند "...و اینک آخرالزمان" به نویسندگی و کارگردانی سعید مستغاثی توسط رضا جعفریان در 30 قسمت برای شبکه خبر تهیه شده است.