مستغاثی دات کام

 
سینمای آپوکالیپتیک در "...و اینک آخرالزمان"
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱۱:٥۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٤ تیر ۱۳٩۱
 

 

 تبلور هالیوود دیروز و امروز

 

"سینمای آپوکالیپتیک" عنوان هفدهمین قسمت از مجموعه مستند "...و اینک آخرالزمان " است که ساعات 12/45 ، 19/45 و 22/35 دوشنبه 5 تیرماه از شبکه خبر پخش می شود.

در این قسمت به عصاره و تبلور همه آنچه از ابتدا در هالیوود انجام گرفت و اساسا از آغاز طراحی شده بود ، یعنی سینمای آخرالزمانی پرداخته می شود.

عوامل مشترک روایتی ، عناصر ساختاری ، نشانه های تصویری ، کاراکترهای آرمانی و ...این نوع سینما با توجه به مصادیق و نمونه های مهم آن در طی سالهای گذشته خصوصا در یکی دو دهه اخیر توسط کارشناسان برنامه همچون حجت الاسلام سعید ارجمند فر ، سید محمد حسینی ، سید هاشم قاسمی ، پیام فضلی نژاد ، مجید شاه حسینی و مرحوم سید ابوالحسن علوی طباطبایی مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد . نمونه هایی مانند : " امگاکد 2 : مگی دو " ، " جنگ های ستاره ای " ، "اسپایدرمن " ، "متروپلیس " ، " جنگ دنیاها" ، "10 هزار سال قبل از میلاد " ، "ترمیناتور 2 : روز داوری" ، "2012" ، "جن گیر" و ... از مصادیقی هستند که بخش هایی از آنها در این قسمت از مجموعه مستند " ... واینک آخرالزمان " به نمایش درمی آید.

5 گونه سینمای آخرالزمانی با عناوین "آخرالزمان تکنولوژیک" ، "آخرالزمان طبیعی" ، "آخرالزمان شبه دینی" و "آخرالزمان علمی – تخیلی " انواع این سینما هستند که با نمایش بخش هایی از فیلم های مربوطه معرفی می شوند. محتوای تمام این فیلم‌ها برگرفته از آموزه های مسیحیت صهیونی است و در آن‌ها نشانه‌های فراوان از این آموزه ها به چشم می‌خورد. در ۹۵ درصد این فیلم‌ها منجی یک آمریکایی خوب است که یا مسیحی است یا یهودی. آدم‌های بد یا بدمن های ماجرا هم یا شرقی هستند یا مسلمان، یا یک شرقی مسلمان و عمدتاً هم از نژاد عرب. 

مجموعه مستند "...و اینک آخرالزمان" به نویسندگی و کارگردانی سعید مستغاثی توسط رضا جعفریان در 30 قسمت برای گروه سیاسی شبکه خبر تهیه شده است.