مستغاثی دات کام

 
ماموران CIA هالیوود در "...و اینک آخرالزمان"
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٢ تیر ۱۳٩۱
 

 

جنگ صلیبی برای آزادی

 

 

"جنگ صلیبی برای آزادی " عنوان پانزدهمین قسمت از مجموعه مستند "... و اینک آخرالزمان" است که ساعات 12/45 ، 19/45 و 22/35 شنبه 3 تیرماه از شبکه خبر پخش می شود.

جنگ صلیبی برای آزادی  یا Crusade for Freedom ، فرمولی بود که از سوی مراکز امنیتی و سرویس های اطلاعاتی و جاسوسی برای تولیدات هالیوود طراحی و از سالهای پس از خاتمه جنگ جهانی دوم به اجرا درآمد.

در یک گزارش فوق محرمانه از ستاد مشترک ارتش آمریکا به فرماندهی عملیات دریایی در معرفی "آزاداندیشی نظامی" که در 16 دسامبر 1955 ارائه شده بود، "جنگ صلیبی برای آزادی" چنین تعریف شده بود:

"... جنگ صلیبی برای آزادی برای این منظور طراحی شده بود تا اصولی را روش زندگی آمریکایی براساس آن در مقابل سیستم ضدآمریکایی قرار می گیرد را توضیح دهد و غربی ها را برای فهم و درک مخاطره ای که دنیای آنان را تهدید می کند ، بیدار نماید و انگیزه و محرکی برای مبارزه با این تهدید در آنها ایجاد نماید..."

در ادامه این گزارش فوق محرمانه آمده بود که برای چنین ایده ای یک شعار طراحی کردند : "جنگ صلیبی برای آزادی".

سرانجام در ژوئن و ژوییه 1956 نمایندگان ستاد مشترک ارتش آمریکا در کالیفرنیا با گروهی از شخصیت های هالیوود ، چندین نشست تحت عنوان "کنفرانس کالیفرنیا" برگزار کردند . نمایندگان هالیوود در این نشست ها عبارت بودند از :

جان فورد(کارگردان)، مریان سی کوپر(تهیه کننده)، جان وین(بازیگر) ، وارد باند(بازیگر)  و کورنلیوس وندر بیلت.

کورنلیوس وندربیلت ویتنی که گزارش فوق را ترتیب داده بود ، خود از تهیه کنندگان مشهور بود که در دهه 1930 با دیوید سلزنیک کارهای مشترک متعددی داشت از جمله فیلم های "ستاره ای متولد می شود"، "ربکا"و "برباد رفته" و در سال 1954 موسسه سینمایی ویتنی C.V. را دایر نمود و اظهار داشت برای آنچه که باید به عنوان یک سری فیلم آمریکایی با ایده "جنگ صلیبی برای آزادی" تهیه کنم  ، قصد دارم  ویژگی های آمریکا را به مردم نشان دهم تا مخاطبان ما در سراسر جهان تحت تاثیر این ویژگی ها قرار بگیرند و آن را تنها راه وصول به آزادی بینگارند.

تاسیس بخشی به نام "دفتر ارتباط با صنایع سرگرمی ساز"در CIA به ریاست جان فورد از دیگر فعالیت های اطلاعاتی-امنیتی در  هالیوود بود که بعدها و در دهه 1990 پژوهشگران روزنامه گاردین تاریخچه این دفتر را افشاء نموده و نتایج جالب توجهی از آن تاریخچه حاصل کردند. دفتری که بسیاری از نهادهای هالیوودی از جمله آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا و مراسم اسکار را تحت تاثیر خود قرار داد.

در این قسمت از مجموعه مستند "...و اینک آخرالزمان" ، همچنین گزارشات محرمانه ماموران CIA در هالیوود از جلسات مشترک سینماگران هالیوودی با کمیته های سرویس اطلاعاتی جاسوسی CIA نشان داده می شود و برخی آثار که براساس فرمول "جنگ صلیبی برای آزادی" تولید شدند مانند فیلم "جویندگان" جان فورد ، مورد بررسی قرار می گیرند.

مجموعه " ... و اینک آخرالزمان" به نویسندگی و کارگردانی سعید مستغاثی توسط رضا جعفریان در 30 قسمت برای گروه سیاسی شبکه خبر تهیه شده است.