مستغاثی دات کام

 
آثار فوق سری جان فورد در "...و اینک آخرالزمان"
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ٩:۱۸ ‎ق.ظ روز جمعه ٢ تیر ۱۳٩۱
 

 

 

آموزش جاسوسی و خرابکاری در هالیوود

 

"آثار فوق سری فورد" عنوان چهاردهمین قسمت از مجموعه مستند "...و اینک آخرالزمان" است که ساعات 12/45 ، 19/45 و 22/35 جمعه 2 تیرماه از شبکه خبر پخش می شود.

آنچه در قسمت پیشین هم از سوی فرانسیس ساندرس ، نویسنده ، روزنامه نگار و پژوهشگر معروف آمریکایی ، هم در اسناد منتشره سازمان CIA و هم از قول خود جان فورد ، روشن شد ، ساخت یک سری فیلم های محرمانه و فوق سری توسط این فیلمساز معروف تاریخ سینما برای سرویس جاسوسی OSS بود. فیلم هایی که اسم و رسم آنها در هیچ کتاب و تاریخ سینمایی نیامده است. فیلم هایی که براساس اسناد افشاء شده آرشیو OSS به عنوان یکی سری فیلم های آموزشی – جاسوسی ، تهیه اش از سوی OSS به جان فورد محول شده بود. 4 فیلم از این سری از آرشیو OSS بیرون آمده که عبارتند از :

1-     حمله با بمب ( آموزش روش های خرابکاری)

2-     چگونه از زندانیان بازجویی کنیم ؟

3-     زندگی جاسوسی در خاک دشمن

4-     چگونه در پشت جبهه دشمن عملیات کنیم؟

 

و این علاوه بر فیلم های مستند پرخرجی بود(مثل "نبرد میدوی" ، "گروه اژدر" ، "هفتم دسامبر" و ...) که فورد برای ارتش و نیروی دریایی ایالات متحده ساخت و برای آنها جایزه اسکار هم هدیه گرفت!

به دنبال این فیلمسازی آموزشی / اطلاعاتی بود که فورد،  کمپانی سینمایی خود به نام "آرگوسی" را در سال 1946 با مشارکت عده ای از مسئولین سازمان OSS ( که در آن زمان از سوی ترومن منحل شده بود ) همچون ویلیام داناوان ، مریان سی کوپر ، اولی دورینگ و ویلیام وندر بیلت تاسیس کرد که هدفش تزریق تئوری امپریالیستی "جنگ صلیبی برای آزادی" بود.

فرانسیس ساندرس در کتاب "جنگ سرد فرهنگی: سازمان سیا در عرصه فرهنگ و هنر "درباره این استودیوی فیلمسازی فورد می نویسد :

"... فورد کاملا با این ایده موافق بود که سرویس های اطلاعاتی همچون OSS یا CIA باید برای مخاطبان هالیوود پیام القاء نمایند و از آنها خواست تا تعداد متنابهی  نسخه از کتابچه "جنگ صلیبی برای آزادی" را در اختیارش قرار دهند تا بتواند آنها را به فیلمنامه نویس ها بدهد و آنان را با اصطلاحات و مفاهیم مورد نظر سرویس های اطلاعاتی آشنا نمایند. علاوه براین وی پیشنهاد کرد که نماینده ای از ستاد مشترک ارتش سر صحنه فیلم "بال های عقاب "حاضر باشد تا عناصر و اجزای تئوری"جنگ صلیبی برای آزادی" را با کمک آنها در فیلم ها وارد نمایند..."

علاوه بر فیلم های اطلاعاتی – جاسوسی ( که از آنها نام برده شد ) نخستین فیلم های درباره افسانه جعلی هلوکاست مانند "کارخانه های جنگ " نیز از درون همین کمپانی سینمایی / اطلاعاتی بیرون آمد که بعدا کلیت تبلیغات صهیونی درباره افسانه هلوکاست براساس یافته های جعلی همین فیلم استوار گردید.

بخش هایی از برخی فیلم های یاد شده همچون "نبرد میدوی" ، "گروه اژدر" ، "هفتم دسامبر" و تصاویری از سایر فیلم های تبلیغاتی جان فورد برای ارتش آمریکا مانند "نیمه شب سفر می کنیم" ، "آنها قابل چشم پوشی بودند" ، "اینجا کره است" در این قسمت از مجموعه نمایش داده می شود.

همچنین فیلم دیدار جان فورد جوان با کاپیتان سیمارد ، فرمانده نیروهای آمریکایی در جزیره میدوی و در شب 3 ژوئن 1942 و در آستانه حمله ژاپنی ها که براساس اسناد و مدارک موجود در آرشیو پنتاگون،بازسازی شده است،از دیگر تصاویر منحصر به فردی است که در قسمت چهاردهم از مجموعه مستند "...و اینک آخرالزمان" مشاهده خواهید نمود.

مجموعه مستند "...و اینک آخرالزمان" به نویسندگی و کارگردانی سعید مستغاثی توسط رضا جعفریان در 30 قسمت برای گروه سیاسی شبکه خبر تهیه شده است.