مستغاثی دات کام

 
جان فورد و شرکاء در "...و اینک آخرالزمان"
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱٢:٢٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱ تیر ۱۳٩۱
 

آنچه از هالیوود که هرگز نشنیده بودید!

 

مراسم اهدای مدال افتخار آمریکا از سوی ریچارد نیکسون به جان فورد

 

"جان فورد ؛ تلاقی CIA و هالیوود " عنوان سیزدهمین قسمت از مجموعه مستند"...و اینک آخرالزمان" است که ساعات 12/45 ، 19/45 و 22/35 پنجشنبه اول تیرماه از شبکه خبر پخش می شود.

حقیقت این است که خودم هم باور نمی کردم. تا زمانی که اسناد و شواهد تاریخی را رویت و مطالعه نکرده بودم، باور نمی کردم که هالیوود تا این حد زیر نظر سرویس های امنیتی و جاسوسی، سازماندهی و توسعه یافته و از طرف این سازمان های اطلاعاتی ، برنامه ریزی شده باشد. اما مدارک و اسناد مختلف از جمله مجموعه ای که سازمان CIA در شصتمین سالگرد خود انتشار داد، کتاب "جنگ سرد فرهنگی : سازمان سیا در عرصه فرهنگ و هنر " نوشته فرانسیس ساندرس، گزارشات مختلف بعضی از سینماگران عضو CIA ، برخی نوشته ها و مکتوبات کارشناسان و منتقدانی همچون جوزف مک براید، مصاحبه و صدای خود جان فورد و گزارش مراسمی که کمتر از آن در تاریخ سینما گفته شده، این واقعیت را برایم مسجل ساخت که هالیوود بسیار فراتر از یک زیر مجموعه ، تحت کنترل و امر و هدایت مراکز امنیتی و استراتژیک ایالات متحده بوده است. قطعا هر ناظر و مخاطب بی طرف و غیر متعصب هم اگر این تصاویر و اسناد و فیلم ها را مشاهده نماید ( که برخی از آنها در 3 قسمت آتی مجموعه مستند "...واینک آخرالزمان" نمایش داده خواهد شد) به همین نتیجه خواهد رسید.

لازم به ذکر است که تا پیش از این ، جان فورد برایم یکی از قابل احترام ترین فیلمسازان آمریکایی بود و فیلم هایش که تقریبا اغلب آنها را بارها و بارها دیده ام ، از بهترین فیلم های عمرم محسوب می شدند و هنوز هم در استادی فورد برای سینما تردید ندارم ، اما حضور او در طراحی های اطلاعاتی و امنیتی یکی از مخوف ترین سازمان های تروریستی / جاسوسی تاریخ یعنی CIA همه ذهنیتم را به هم ریخت. اگرچه این حضور برای او به عنوان ادای تکلیف در قبال کشور ایالات متحده آمریکا به شمار می آمد ولی متاسفانه وی را در زمره عوامل سیاست های ضدمردمی، سلطه گرانه و امپریالیستی آمریکا علیه ملت ها و سرزمین های دیگر قرار داد.

ماجرای برافتادن پرده از حقایق فوق ، از مراسم بزرگداشت جان فورد در فوریه 1973 آغاز شد. همان مراسمی که برای اولین بار یک رییس جمهوری ایالات متحده یعنی ریچارد نیکسون در آن شرکت کرد و مدال آزادی یعنی بالاترین نشان ملی افتخار آمریکا به همراه درجه آدمیرال تمامی(بالاترین درجه نظامی نیروی دریایی ارتش آمریکا) را به وی اعطاء نمود. این در شرایطی بود که همین نیکسون در حال ادامه وحشیانه ترین تجاوز غیر انسانی و ضد بشری به ویتنام و قتل و غارت مردم آن سرزمین بود.

اما آن مراسم دولتی برای یکی از محبوبترین فیلمسازان تاریخ سینما ، بی جهت نبود. چراکه ابتدا در سال 1999 توسط فرانسیس ساندرس ، نویسنده و پژوهشگر معروف روزنامه نیویورک تایمز، از خلال گفت و گوهای جنجالی با شاهدان و دست اندرکاران برنامه هالیوود، بخشی از ارتباطات سینماگرانی مانند جان فورد با سیستم های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا برملا شد و  8 سال بعد در سالگرد تاسیس سازمان CIA اسنادی انتشار یافت که نشان می داد جان فورد در هنگام جنگ دوم جهانی ، رییس شاخه فتوگرافیک و فیلمسازی سازمان جاسوسی و اطلاعاتی  OSS بوده است.

حروف OSS مخفف (Office Strategic Services) به معنای دفتر خدمات استراتژیک بود که در واقع سیستم اولیه سازمان CIA محسوب می شد و حتی شخصی همچون هری ترومن رییس جمهوری پس از جنگ آمریکا ، آن را گشتاپوی آمریکا نامید.

جان فورد ، فیلم های محرمانه و فوق سری برای OSS ساخت که در هیچ تاریخ و کتاب تاریخ سینما ، درج نشده و تماشای این 3 قسمت از مجموعه مستند "...و اینک آخرالزمان" ، نه تنها نقش فورد را در شاکله سازمان های اطلاعاتی و جاسوسی غرب روشن می سازد که علاوه بر معرفی بسیاری دیگر از فیلمسازان مشهور تاریخ سینما در این موقعیت نامطلوب و غیر انسانی، تصویری دیگر از هالیوود را در مقابل چشمان مخاطب می گشاید که به کلی با آن تصویر هنر سرگرمی پیشین متفاوت است.

در این قسمت از مجموعه مستند "...واینک آخرالزمان" ، شاهد تصاویری منحصر به فرد از مراسم اهدای مدال آزادی به جان فورد و مراسم خاکسپاری وی و همچنین صدای جان فورد که اعتراف می کند به عنوان تهیه کننده و کارگردان و فیلمبردار و کسی که ایده فیلم های فوق محرمانه را برای OSS داد ، خواهیم بود و در فواصل آنها ، اظهارات پیام فضلی نژاد و مرحوم سید ابوالحسن علوی طباطبایی را در توضیح بیشتر این اسناد می شنویم.

مجموعه مستند "...و اینک آخرالزمان" به نویسندگی و کارگردانی سعید مستغاثی توسط رضا جعفریان در 30 قسمت برای گروه سیاسی شبکه خبر تهیه شده است.