مستغاثی دات کام

 
بخش های پایانی اشغال در هفتادمین سالگرد هجوم متفقین
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳٠ امرداد ۱۳٩٠
 

 

 

جنگ احزاب و تسخیر اذهان

 

 

"جنگ احزاب" و "تسخیر اذهان" عناوین قسمت های 25 و 26 مجموعه مستند "اشغال" است که از شنبه تا سه شنبه (29 مرداد تا اول شهریورماه) از شبکه خبر پخش می شود.

"جنگ احزاب" نگاهی اجمالی دارد به جنگ تحمیلی صدام علیه ایران که تقریبا همه جبهه شرک و کفر پشت سر آن قرار داشتند و خسارات انسانی و مادی که طی 8 سال به این سرزمین وارد شد را مورد بررسی قرار می دهد و "تسخیر اذهان" به مقوله جنگ نرم و تهاجم فرهنگی می پردازد که جدی ترین و مهم ترین جبهه نبرد امروز امپریالیسم جهانی علیه بشریت  محسوب می گردد.

پخش این دو قسمت پایانی مجموعه مستند "اشغال" در ایامی صورت می گیرد که یادآور هجوم ناجوانمردانه ارتش های روس و انگلیس در سال 1320 به خاک میهن است ، روزگاری که این آب و خاک به طور مستقیم لگد کوب چکمه های بیگانه شد و خسارات مادی و معنوی هنگفتی به آن و مردمش وارد آمد. خساراتی که تقریبا از کم و کیف آنها ، نشانی در کتب تاریخی و مکتوبات منتشره به چشم نمی خورد و آشکارا توسط مورخین و مراکز تاریخ نویسی غرب سانسور شده است.

در مجموعه مستند "اشغال" برای نخستین بار در تاریخ تلویزیون ، براساس خاطرات و اسناد ناگفته و پنهان و شواهد فراموش شده به این  گوشه های غم انگیز تاریخ ایران پرداخته شد و بخش های تکان دهنده ای از آن در برابر دیدگان مخاطبان قرار گرفت. بخش هایی همچون قحطی بزرگی که اینک ورای آمارهای بوق های تبلیغاتی غرب ، بزرگترین هلوکاست تاریخ به شمار می آید ، قتل وغارت نفوس مردم توسط قوای متفقین ، بازداشت های بی دلیل و طولانی مردم در زندان های ارتش روس و انگلیس ، اشغال اماکن دولتی و خصوصی و تخریب اموال ، شیوع بیماری های واگیر و کشنده ، سانسور وحشتناک بر مرسوله های پستی و مطبوعات و رادیو که حتی به ضبط دستگاههای رادیوی شخصی مردم انجامید ، جولان دادن سربازان خارجی در خیابان  شهرهای ایران ، بمباران وحشیانه شهرها و ....از جمله مواردی بود که طی قسمت های مختلف مجموعه مستند "اشغال" از طریق اسناد و تصاویر و فیلم های منحصر به فرد به سمع و نظر مخاطبان رسید.

طرفه آنکه امروز نیز همان ارتش های بیگانه در قالبی دیگر(که متاسفانه تشخیص آن حتی برخواص و نخبگان نیز دشوار است) ، این بار حتی به درون خانه هایمان نفوذ کرده اند ، تحت عنوان شبکه های ماهواره ای اذهان مان را به تسخیر خود درمی آورند ، به عنوان شبکه های اجتماعی اینترنتی ناخودآگاه از ما بازجویی کرده و همه اطلاعاتمان را به سرویس های جاسوسی و امنیتی غرب انتقال می دهند تا پس از آنالیز و تحلیل آنها برای در خدمت درآوردن ما ، برنامه ریزی های دقیق صورت دهند، سبک زندگی مان را آنطور که می خواهند برنامه ریزی می کنند تا همچون روبات هرآنچه آنها برما می پسندند ، اجرا کنیم و هر آنچه آنها می خواهند انجام دهیم ( به قول یک روشنفکر غربی نوعی برده داری نوین را رواج داده اند) تا به راحتی بتوانند بازهم همه منابع انسانی و مادی مان را غارت نمایند و این بار نه فقط خاک و سرزمین که افکار و اندیشه ها و مغزهایمان را تحت کنترل خود درآورند ، بدون آنکه خود بخواهیم یا لااقل حتی متوجه آن باشیم!

قسمت بیست و ششم از مجموعه مستند "اشغال" اشاره ای گذرا به همین نوع از تهاجم و تصرف دارد. مجموعه مستند "اشغال" در 26 قسمت توسط سعید مستغاثی نوشته و کارگردانی شده و رضا جعفریان ، آن را برای گروه سیاسی شبکه خبر تهیه کرده بود.