مستغاثی دات کام

 
شکواییه ها و تظلم خواهی مردم اسیر بیگانه در "اشغال"
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱٢:۱۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٠
 

 

 

حقوق بشر متفقین!

 

"حقوق بشر متفقین" عنوان بیست و یکمین قسمت مجموعه مستند "اشغال" است که چهارشنبه و پنجشنبه 19 و 20 مردادماه از شبکه خبر سیما پخش می شود. در این قسمت به برخی جنایاتی که متفقین در طول اشغال ایران در حق شهروندان ایرانی مرتکب شدند ، پرداخته می شود.

منبع مهم و مستند این جنایات ، مجموعه عرایضی است که در سالهای اشغال ایران از سوی افرادی که به انحاء مختلف مورد ظلم قرار گرفته بودند و این عرایض به مجلس شورای ملی ارائه گردیده بود . آرشیو این عرایض مهر و موم شده که هیچگاه مورد رسیدگی قرار نگرفت ، به تازگی در کتابخانه مجلس شورای اسلامی بازخوانی شده و اسناد تکان دهنده آن در این برنامه مورد استفاده قرار گرفته است.

قتل و تعدی و کشتار شهروندان بی گناه ایرانی توسط قوای اشغالگر روس و انگلیس ، در آن سالها بسیاری از هموطنان ما را داغدار ساخت. همسر و فرزند و پدر و مادرشان ، به طور تصادفی یا عمدی بوسیله اتومبیل های نظامی متفقین زیر گرفته و کشته می شدند یا با شلیک های بی هدف سربازان ارتش های بیگانه به قتل می رسیدند ولی بازماندگانشان هیچ ملجاء و پناهی برای دادخواهی نداشتند ، چراکه قوای بیگانه ، سرزمین ما را اشغال کرده بود و هیچ مرجع یا نهاد قضایی و انتظامی و حقوقی ، جرات و توان مقابله با آنها را نداشت. اینک که آن اسناد را مشاهده  کرده و تاریخ را ورق می زنیم ، متوجه می شویم چه ظلمی براین ملت از سوی کسانی اعمال شده که امروزه با ادعای حقوق بشرشان ، گوش فلک را کر کرده اند ولی گویا آنهایی را که آن سالها در این مملکت زیر چرخ تانک ها و پوتین سربازان خویش له کردند ، اساسا بشر نبودند!!

در قسمت "حقوق بشر متفقین " بخشی از عرایض تکان دهنده مردم درباره ظلم و ستمی که برآنان رفته  به صورت قطعات نمایشی ، اجرا شده و در کنار این نمایش ها ، تصاویر اسناد یاد شده به نمایش درمی آید. این برای نخستین بار است که در یک برنامه تلویزیونی شکایات و تظلم خواهی های مردم تحت ستم این ملک از ترکتازی های بیگانه در این سرزمین در مقابل دوربین تلویزیون قرار می گیرد و عین شکواییه آنها به نمایش درمی آید.

مجموعه مستند "اشغال" در 26 قسمت توسط سعید مستغاثی نوشته و کارگردانی شده و رضا جعفریان آن را برای گروه سیاسی شبکه خبر تهیه کرده است.