مستغاثی دات کام

 
مجموعه مستند "اشغال " روی آنتن تلویزیون
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۳ تیر ۱۳٩٠
 

 

 آن روز که خاک ایران لگدکوب بیگانه شد... 

استعمار یکی از مذموم ترین پدیده های 2-3 قرن اخیر ، سیاه ترین شکل خود را در طول همین قرون با اشغال نظامی سرزمین های دیگر و به بردگی کشاندن و استثمار منابع مادی و انسانی آنها به نمایش گذارد.. متاسفانه این پدیده در سرزمین ما نیز سابقه فاجعه باری دارد. از جمله در دو مقطع جنگ اول و دوم  جهانی ، خاک کشور ما در زیر چکمه های بیگانه قرار گرفت و سالیان سال منابعش به طور مستقیم تاراج شد و ملت ایران مورد تحقیر و توهین قرار گرفت.

اگرچه علیرغم تمامی ادعاهای حقوق بشری و دمکراسی ، اشغال نظامی همچنان در قرن بیست و یکم نیز یکی از موضوعات تاثربرانگیز در استثمار ملت ها به نظر می رسد و اکنون نیز  نمونه های تکان دهنده ای از آن را در دنیای امروز مشاهده می کنیم اما هجوم و اشغال در دهه های اخیر رنگ و روی تازه ای پیدا کرده که به استعمار فرانو تعبیر می گردد. همان معنا و مفهوم جنگ نرم که در دوران کنونی در پی اشغال اذهان و افکار عمومی است.

متاسفانه تبلیغات و پروپاگاندای رسانه ای جهان سلطه(که بخش مهمی از جنگ نرم کنونی را تشکیل می دهد) امروزه تجاوز و اشغال نظامی سرزمین های دیگر و قتل و غارت آنها را در لفافه "ترویج دمکراسی و دفاع از حقوق بشر " پیچانده و در ذهن و روح مخاطبان خود تزریق می کند تا مثلا در حالی که نیروهای ناتو ، رسما دو سرزمین عراق و افغانستان را اشغال نموده و براساس آمار رسمی تا امروز تنها در عراق ، بیش از یک میلیون و نیم مرد و زن و کودک بی دفاع را طی گشت های روزانه سربازان خود، به قتل رسانده اند  اما برخی اذهان ساده لوح را جذب شعر و شعارهای خود بگرداند.

مجموعه مستند "اشغال" تلاش دارد تا برای نخستین بار با ارائه تصویری مستند و براساس مدارک و شواهد معتبر داخلی و خارجی ، ضمن ریشه یابی اجمالی پدیده مذموم اشغال در طول تاریخ بشری ، از سابقه اشغال نظامی سرزمین ما ذهنیت صحیح  و درستی به مخاطب جوان نشان بدهد. تصویری فراتر از  آنچه ناکنون از روزهای اشغال ایران توسط متفقین بوسیله کتاب ها و دیگر مکتوبات به ما ارائه شده و  اینکه ایران را  فقط "پل پیروزی" نامیده و مورد تجلیل قرار دادند ولی از جنایات بی شماری که طی سالهای اشغال ایران در حق هموطنان ما روا داشتند ، سخنی به میان نیاورده و نمی آورند.

مجموعه مستند"اشغال" با تکیه بر اسناد و مدارک و شواهد مستند (از مراکز اسنادی داخل و خارج کشور از جمله اسناد وزارت امور خارجه آمریکا و انگلیس و همچنین خاطرات افسران انگلیسی و آمریکایی که طی جنگ های اول و دوم در ایران حضور داشتند و همچنین برخی بازماندگان ایرانی این جنگ ها مانند بعضی افسران و سربازان ارتش رضاخان)  برای نخستین بار تصویر تکان دهنده تاریخ اشغال این سرزمین را در برابر چشمان نسل امروز و دیروز قرار می دهد تا بخشی دیگر از جنگ روانی و تهدید نرم دشمن برای فریب اذهان ساده لوحان به خصوص در میان نسل جوان خنثی شود.

مجموعه مستند "اشغال"  به دو مقطع حضور ارتش های بیگانه در این سرزمین طی جنگ جهانی اول و در  سالهای 1914 تا 1921 و جنگ جهانی دوم  در سالهای 1939 تا 1945 و پس از آن و همچنین حوادث تلخی که در طول این سالها بر ملت ایران رفت ، براساس اسناد و مدارک تاریخی ، فیلم ها و تصاویر منحصر به فردی که ناکنون از کمتر رسانه داخلی و خارجی به نمایش درآمده و دیدگاه و نظر کارشناسان و مورخانی( همچون دکتر محمد قلی مجد ، دکتر علیرضا مولایی ، سجاد راعی ، علی کریمیان ، مسعود کوهستانی نژاد و ... که برای اولین بار در مقابل دوربین تلویزیون قرار می گیرند) حقایقی را در برابر چشمان مخاطب قرار می دهد که تاکنون در روایت های رسمی و رایج  از آن دوران ، در زیر سانسور سنگین رسانه های غربی پنهان مانده بود.

از جمله این حقایق ، روایت غم انگیز و تلخ بزرگترین هلوکاست تاریخ است که مابین سالهای 1917 تا 1919 براثر قحطی تحمیلی از سوی ارتش بریتانیا در ایران اتفاق افتاد و بر اثر آن 8-9 میلیون نفر از مردم این سرزمین تلف شدند.همچنین دخالت تحقیرگرانه ارتش های متفقین در طول اشغال ایران طی سالهای جنگ جهانی در زمینه های مختلف سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و امنیتی و حتی فرهنگی و هنری که همه امور این مملکت را در دست داشتند : از جمله سانسور مطبوعات ، ممنوعیت پخش رادیو در اماکن عمومی یا منع تعبیه رادیو در اتومبیل های شخصی ، دستگیری بدون دلیل شهروندان ایرانی و بازداشت های طولانی مدت آنها در مکان های نامعلوم و قتل های عمد و غیرعمد ایرانیان توسط قوای متجاوز ، غارت اموال و موادغذایی عمومی ، تخریب شهرها و راهها و بنادر و نابود ساختن منابع مادی و معنوی کشور و ...که تمامی موارد یاد شده در قالب فیلم و عکس و سندهای صوتی و تصویری در مجموعه مستند "اشغال" به سمع و نظر بینندگان می رسد.

از ایام اشغال ایران در طی جنگ دوم جهانی هنوز شاهدانی هستند که حکایات غمبار و هولناک خود را در برابر دوربین مستند "اشغال" باز می گویند ( اگرچه برخی از آنان نیز چندی است به دیار باقی رخت برکشیده اند) اما از دوران جنگ جهانی اول ، تقریبا هیچ شاهد عینی باقی نمانده است. از همین روی بخشی از خاطرات شاهدان عینی جنگ جهانی اول که پیش از این توسط برخی مورخین ضبط و مکتوب شده بود و همچنین عریضه ها و شکایاتی که از جور متفقین به مراجع قانونی آن زمان نوشته بودند ( و از آرشیو تازه گشوده شده مجلس شورای اسلامی بدست آمد) ، نیز در قالب قطعات  نمایشی ارائه گشته تا هرچه بیشتر حس و فضای آن ایام سیاه به بیننده منتقل شود.

دوران جنگ تحمیلی 8 ساله دنیای استکبار علیه ملت ایران و همچنین جنگ نرم گسترده غرب صلیبی/صهیونی در مقابل انقلاب اسلامی نیز از نظر سازندگان مجموعه مستند "اشغال" دور نمانده و بررسی آنها در واقع تکمیل پازلی تلقی شده که تحت عنوان استعمار از حدود  3 قرن پیش ، سرزمین ایران را هدف قرار داده است.

مجموعه مستند "اشغال" که از همکاری سازمان ها و مراکز اسنادی ( مانند : سازمان اسناد ملی ایران ، اداره کل اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه ، مرکز اسناد انقلاب اسلامی ، موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی ، مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و ...) برخوردار بوده به نویسندگی و کارگردانی سعید مستغاثی توسط رضا جعفریان در 26 قسمت 15 دقیقه ای برای گروه سیاسی شبکه خبر تهیه شده است و قرار است از شنبه 4 تیرماه روزهای زوج ( شنبه ، دوشنبه و چهارشنبه ) در ساعت 45/19 روی آنتن شبکه خبر برود و روزهای فرد ( یکشنبه ، سه شنبه و پنجشنبه ) از همین شبکه بازپخش خواهد شد.

قابل ذکر اینکه مجموعه مستند "اشغال" نهمین همکاری مشترک سعید مستغاثی (به عنوان نویسنده و کارگردان) و رضا جعفریان (به عنوان تهیه کننده) است که از تلویزیون پخش می شود. پیش از این مجموعه های مستند "محراب انقلاب"، "پیش از آغاز"، "آب در هاون"، "راز یک نقش"، "راز آرماگدون"، "راز آرماگدون2: ارتش سایه ها"  "راز آرماگدون 3: معبد تاریکی " و "راز آرماگدون 4: پروژه اشباح" از شبکه های مختلف سیما به نمایش درآمده بودند . آنها اینک  مجموعه مستند "...و اینک آخرالزمان" را در دست تولید دارند.