مستغاثی دات کام

 
یک مجموعه مستند در شبکه خبر سیما
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱:۳۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٤ خرداد ۱۳۸۸
 

راز یک نقش

 

 

 

"راز یک نقش" نام مجموعه ای مستند- داستانی  است درباره خصوصیات و ویژگی های رهبری حضرت امام خمینی (ره) در طول 16 سال نهضت مردم مسلمان از سال 1341 تا 1357 که در هر روز در ساعات 15/9 صبح و 40/10 شب از شبکه خبر سیما پخش می شود.

 مجموعه "راز یک نقش" با تحقیقات یک دختر دانشجوی دوره فوق لیسانس تاریخ ، پیرامون عکس معروف به تبعید حضرت امام(همین تصویری که در بالا ملاحظه می فرمایید) شروع می شود و از همین طریق ، مخاطب خود را در دالان تاریخ به سال آبان 1343 ، زمینه های تبعید امام و مبارزات ایشان علیه لایحه کاپیتولاسیون می برد. او با جستجو در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی به دنبال فردی است که در عکس مذکور ، رانندگی اتومبیل حضرت امام را برعهده دارد  تا بتواند از طریق مصاحبه با وی به حقیقت آن عکس و  البته روحیات امام پیش از تبعید پی ببرد.

در جریان همین تحقیقات است که وی گام به گام در تاریخ نهضت مردمی از همان نقطه شروع در مهرماه 1341 پیش رفته و روند رهبری امام در تمامی حوادث آن رااز نظر می گذراند. 

در همین سیر تاریخی واقعیات تازه ای از عکس مورد نظر و اساسا شیوه های رهبری امام در طول سالهای مبارزه نمایان می شود که با آنچه پیش از این تصور می شد ، متفاوت به نظر می رسد.

مجموعه "راز یک نقش" براساس اسناد و مدارک معتبر ( که بعضا تا کنون در مقابل دوربین تلویزیون نمایش داده نشده ) و همچنین نظرات و خاطرات جمعی  از شاگردان و یاران حضرت امام خمینی و مورخین و پژوهشگران  در 26 قسمت با عناوین زیر ساخته شده است که هریک به بخشی از دوران مبارزه و نهضت امام می پردازد :

:

1-       کاپیتولاسیون

2-       دفاع از استقلال وطن

3-       انجمن های ایالتی و ولایتی

4-       آغاز نهضت

5-       در مقابل شاه آمریکایی

6-       فیضیه خونین

7-       پیروزی یا شهادت

8-       محرم 1342

9-       نهضت حسینی

10-   ربودن خورشید

11-   تندباد نیمه خرداد

12-   ایام حبس و حصر

13-   بهار پس از خرداد

14-   دیار تبعید

15-   در جوار بارگاه امیرالمومنین (ع)

16-   سالهای پی ریزی انقلاب

17-   مرجعیت جهانی

18-   طرح حکومت اسلامی

19-   تشکیلات ولایت فقیه

20-   پایگاههای انقلاب

21-   مرید امام

22-   کژراهه

23-   سالهای رویش انقلاب

24-   الطاف خفیه الهی

25-   اوج نهضت

26-   ادای تکلیف تا گشایش آسمان

مجموعه "راز یک نقش" توسط سعید مستغاثی نوشته و کارگردانی شده و رضا جعفریان تهیه کنندگی آن را در گروه سیاسی شبکه خبر سیما برعهده داشته است.