مستغاثی دات کام

 
گفت و گوی خبرگزاری فارس با نویسنده و کارگردان مجموعه مستند "راز آرماگدون"
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱:٤٥ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٠ خرداد ۱۳۸٧
 

 

این دریچه ای نو به تاریخ معاصر است

 

 

 

 

مجموعه "راز آرماگدون" یک مستند تلویزیونی 26 قسمتی است که هرروز در ساعت 30/19 از شبکه خبر سیما پخش می شود. این مجموعه به دلائل مختلف مورد توجه محققان و علاقمندان به تاریخ و مخاطبان برنامه های مستند قرار گرفته است ، خصوصا از آن رو که برخی گوشه های پنهان و مرموز تاریخ معاصر در این مجموعه با تکیه براسناد و مدارک متقن نمایش داده می شود به طوری که بخش هایی از آنچه تاکنون در تواریخ و نوشته جات تاریخی رایج بوده را زیر علامت سوال می برد. در همین رابطه با سعید مستغاثی ، نویسنده و کارگردان این مجموعه گفت و گویی انجام داده ایم که بخشی از آن را ملاحظه می فرمایید.

 

 

-اصلا چرا "راز آرماگدون" ؟ درباره آرماگدون توضیح دهید.

- آرماگدون صورت یونانی هارمجدون ، نام محلی در کنعان باستان یا فلسطین امروز است ، شهری به نام  مجدو در سرزمین فلسطین که گروهی از بنیادگرایان انجیلی معتقدند در آخرالزمان ،جنگی عظیم در این شهر روی‏ خواهد داد.  باورهای شبه مذهبی این گروه از مسیحیان صهیونیست (Zionist Christian) وابسته به فرقه اوانجلیکن (که امروزه حدود 60 میلیون نفر از آمریکاییان از جمله نومحافظه کاران حاکم را دربرمی گیرد ) و آرمان آخرالزمانی آنها موسوم به "نبرد آرماگدون" ، امروزه بحث های فراوانی را در محافل مختلف سیاسی و مذهبی دنیا به پا کرده است.اینکه براساس این اعتقاد جعلی عنقریب جنگی هسته ای در منطقه ای به نام "هارمجدون" یا "آرماگدون" واقع در فلسطین اشغالی رخ خواهد داد که در آن رقمی مابین 400 تا 700 میلیون نفر از سپاه شرق (مسلمانان ) به عنوان ضد مسیح

(Anti Christ) در مواجه با مسیح موعود نابود خواهند شد و افزون برآن دو سوم از مردم روی زمین در این نبرد نابود خواهند شد . سپس مسیح موعود نزول اجلال خواهند نمود و بقایای یهودیان دنیا به وی گرویده و تا 1000 سال بر کره زمین حکومت خواهند کرد! این تصوری است که این روزها علاوه بر فیلم های متعدد هالیوودی و رسانه های خاص از قریب به 120 کانال ماهواره ای وابسته به اوانجلیست ها و رهبران آنها تبلیغ می شود.

 

-چقدر این باورها اهمیت دارد ، تا آن حد  که در سطح وسیعی مطرح شود؟

-این باورها از آن رو اهمیت فوق العاده ای در فضای سیاسی امروز دنیا پیدا می کند که صاحبان آنها یعنی  اوانجلیست ها ( حاکمان کنونی  آمریکا) همراه دیگر صهیونیست ها،  نبض سیاست و اقتصاد دنیا را در قبضه خود دارندو جهان را به سمت همان جنگ موردنظرشان سوق می دهند که آثار فاجعه بارش را هم اینک در همین همسایگی خودمان یعنی عراق و افغانستان به عینه شاهدیم.

 

- این آرماگدون چه رازی دارد که قرار است در این مجموعه افشاء شود؟

- برای پی بردن به آن راز اجازه بدهید تا خود مخاطبان مجموعه پس از تماشای هر 26 قسمت مکشوفش کنند.

 

-آیا طرح برپایی رژیم اسراییل با آرماگدون ارتباطی دارد؟

- دقیقا ، در واقع اوانجلیست ها (مسیحیان صهیونیست) همراه دیگر صهیونیست ها ، براساس آنچه در منابع مکتوبشان آورده اند ، حکومت جهانی خود را از طریق برپایی کشور اسراییل و بازسازی معبد سلیمان یعنی همان آرمان های اشراف یهود دنبال می کنند.

 

-یعنی ماجرای اسراییل  از قضیه نیل تا فرات هم گسترده تر است؟

- صددرصد. آنها در کتاب ها و مقالات و همچنین همان سند مهم "پروتکل های زعمای صهیون" به کرات از حکومت جهانی یهود سخن گفته اند و نه فقط حاکمیت یک کشور و یا یک منطقه از جهان و همین خطر بزرگی برای کل بشریت است که متاسفانه سعی می کنند در رسانه هایشان ، این مقصد و هدف را پنهان ساخته و با فریب افکار عمومی مردم جهان ، در نهایت همه طرح ها و برنامه هایشان را محدود به سرزمین فلسطین نشان دهند.

 

- در تبلیغاتی که برای آغاز پخش مجموعه انجام گرفت ، صحبت از تاریخ معاصر و به خصوص وقایع تاریخی یکصدسال اخیر ایران شد. مقوله آرماگدون چه ارتباطی با تاریخ معاصر کشور ما پیدا می کند؟

- مجموعه "راز آرماگدون" علاوه برروشن کردن اجمالی خطر عظیم باور آرماگدونی که تمامی بشریت را تهدید می نماید ، به سابقه تاریخی این تفکر و باور ضدبشری در اسناد و متون کهن نقب می زند و ریشه های آن را در متن معروف به "پروتکل های زعمای صهیون" مربوط به اواخر قرن نوزدهم جستجو می کند. متنی که علیرغم شبهه اندازی های فراوان ، اما سند باارزشی است که  عملکرد دیروز و امروز صهیونیست ها در سراسر جهان را به خوبی بازتاب می دهد. بعد از پرداختن به این موضوع ، به مصادیق اجرای "پروتکل های  زعمای صهیون" در سیاست جاری جهانی در اوایل قرن بیستم و خصوصا پس از صدور اعلامیه معروف بالفور  در نوامبر 1917 می پردازیم و نفوذ اشراف یهود در دربارهای سلطنتی به خصوص انگلیس و بوجود آمدن روش های استعماری را با اسناد منتشر شده در داخل و خارج کشور تبیین می نماییم و از اینجاست که آرماگدون به عنوان آرمان جنگی صهیونیسم ، با تاریخ میهن ما پیوند می خورد.

 

- چگونه این ارتباط  بوجود می آید؟

- دراسناد متعددی که وجود دارداز جمله برخی روزنامه هایی که پس از کودتای رضاخان منتشر می شدند ، به وضوح و بی پرده ذکر شده ، طرح برپایی کشور اسراییل در سرزمین فلسطین که براساس اعلامیه بالفور از سوی دولت بریتانیا تضمین شده بود ، می بایست توسط حکومتی دیگر در منطقه که با کشورهای عربی هم تضاد تاریخی داشته باشد، حمایت و پشتیبانی می گردید و از همین رو توسط کانون های وابسته به صهیونیسم طرح روی کارآوردن رژیمی دست نشانده و لاییک که اسلام زدایی و ترویج آرمان های صهیونیستی در راس برنامه هایش قرار داشت را در دستور کار قرار دادند که این امر در اسفند سال 1299 با کودتای رضاخان و سپس در سال 1304 با انقراض قاجاریه و تاسیس سلطنت پهلوی به انجام رسید. از طرف دیگر هر آنچه در طول حضور مستقیم استعمار انگلیس در کشور ما اتفاق افتاده نتیجه حضور بی واسطه کانون ها و عناصر صهیونیست در پشت پرده این سیاست های استعماری بوده است. در همین مجموعه ملاحظه می کنید که در زمان کودتای سوم اسفند 1299 ، کلیه سیاستمداران تعیین کننده مشی دولت بریتانیا صهیونیست بوده اند از دیوید لوید جرج (صدراعظم وقت) تا لرد ریدینگ یا سراسحاق روفوس (نایب السلطنه بریتانیا در هند) تا وینستون چرچیل (وزیر جنگ) که دست پرورده خاندان روچیلد (از سرکردگان امپراتوری صهیونیسم) بود و تا ساموئل مونتاگ و هم خانواده هایش . یعنی هرآنچه به نام استعمار انگلیس در ایران فاجعه آفریده در واقع  جزیی از نقشه ها و طرح های سازمان جهانی صهیونیسم بوده است.

 

 

- چه گوشه های پنهانی از تاریخ معاصر ما در این مسیر مکشوف می شوند؟

- وجه مهمی از مجموعه "راز آرماگدون" ، جستجوی ردپای کانون های صهیونیستی در تاریخ معاصر کشورمان است که با  نشاندن مزدوران وابسته در مناصب کشوری و نظامی ، به غارت بردن منابع مادی و معنوی و سوق دادن ایران به سمت و سوی همان آرمان مورد نظرشان یعنی آرماگدون ، نقش خود را به مرموزانه ترین شکل ایفا کردند.در این مجموعه ،  برای نخستین بار به نقش پنهان و دسیسه گر دو بازوی امپراتوری جهانی صهیونیسم یعنی سازمان فراماسونری و فرقه بهاییت به همراه تشکل مشکوکی همچون "انجمن اکابر پارسیان هند" در برآمدن رضاخان و قوام گرفتن رژیم پهلوی تا سال 1357 پرداخته می شود و با اسناد تکان دهنده ای این نقش مورد تحلیل و بررسی کارشناسان و محققین قرار می گیرد.

 

- اسناد تصویری و مکتوبی که مورد استفاده قرار داده اید تا چه حد جدید و نو هستند؟

- تحقیقا می گویم که بسیاری از این اسناد برای نخستین بار درمقابل دوربین تلویزیون قرار می گیرند. از جمله "وصیت نامه خطی اردشیر جی ریپورتر" عامل اصلی امپراتوری جهانی صهیونیسم ، از موسسین لژ فراماسونی بیداری ایرانیان ، مامور ارشد سرویس های اطلاعاتی غرب و نماینده انجمن اکابر پارسیان هند ، که سالها رضاخان را با آموزه های  ماسونی و صهیونیستی تربیت کرد و پرورش داد تا مقطع 1299 که او را به عنوان فرد مورد نظر به ژنرال آیرونساید (فرمانده ارتش انگلیس در خاورمیانه)معرفی کرد تا در کودتایی برای در دست گرفتن حکومت ایران ، حمایت و پشتیبانی شود .

همچنین اسنادی که حضور عناصر معروف فراماسونر را پیرامون رضاخان افشاء می کند، اشخاصی مانند محمد علی فروغی،علی اصغر حکمت، محمود جم و احمد متین دفتری که در راس تمامی سیاست ها و روش های ضد اسلامی رضا خان میرپنج  از جمله قضیه کشف حجاب ، متحد الشکل کردن لباس ها، قرارداد ننگین نفت و بخشیدن بخش هایی از خاک ایران به ترکیه و عراق و افغانستان برای استحکام پیمان استعماری سعدآباد و ...قرار داشتند.

یا سندی مهمی که میثاق عناصر مشهور ماسونی مانند سید محمد صادق طباطبایی و میرزاکریم خان رشتی به همراه بنیانگذار  چپ مارکسیسم در تاریخ یکصد سال اخیر ایران یعنی سلیمان میرزا اسکندری را با رضاخان برای حاکمیت پهلوی  افشاء می سازد!

و یا سند تکان دهنده ای که درخواست عزیزالله نعیم (رییس انجمن صهیونیست ایران) برای بخشیدن زمین های حاصلخیز ایران به یهودیان سراسر دنیا و سکونت دادن آنها در ایران در زمان رضاخان را منعکس می سازد و به نوعی حکایت از  نقشه عمیق صهیونیست ها برای تبدیل ایران به اسراییل دوم دارد .

 

- از کارشناسان برنامه بگویید . گویا یکی از نقاط قوت مجموعه ، حضور طیف وسیعی از محققین ، مورخین و کارشناسان  معتبر است که نام آنها را بر جلد منابع و کتاب های مهم تاریخ معاصر و یا مقالات و مطالب تاریخی بسیار دیده ایم.

- بله از جمله این کارشناسان  می توانم به دکتر موسی حقانی (رییس موسسه مطالعات تاریخ معاصر) ، محمد تقی تقی پور و قاسم تبریزی ( از اعضای هیئت علمی موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی) ، دکتر سیدحمید روحانی(مدیر مرکز تاریخ پژوهی ایران معاصر)دکتر عباس سلیمی نمین (رییس بنیاد مطالعات و تدوین تاریخ ایران)،سید هاشم میرلوحی،محسن حلاج نیشابوری،شمس الدین رحمانی و سید کاظم موسوی(از کارشناسان تاریخ سیاسی جهان) ، دکتر ایرج افشار سیستانی ( محقق و ایرانشناس ) که بالغ بر 200 اثر تحسین شده نوشتاری در مورد تاریخ و جغرافیای سیاسی ایران به رشته تحریر درآورده است ، دکتر مجتبی رحماندوست ( از مسئولین بنیاد دفاع از فلسطین) ، مصیب نعیمی ( مدیر مسئول روزنامه الوفاق) ، دکتر شفیعی سروستانی و دکتر سید هادی افقهی (اساتید دانشگاه و کارشناسان بحث آخرالزمان و آرماگدون ) ، دکتر مجید شاه حسینی و ابوالحسن علوی طباطبایی ( کارشناس سینمایی ) و ...اشاره کنم  که در کنار آنها می توان از حضور افرادی نام برد  که خود یک سند تاریخی به شمار می آیند از جمله مهدی صابونچیان از کارمندان ارشد دفتر حبیب الله ثابت پاسال (بهایی یهودی الاصل دستگاه طاغوت که سرنخ بخش وسیعی از اقتصاد و رسانه رژیم شاه را به دست داشت و گرداننده بیش از 40 واحد اقتصادی و بانکی دوران پهلوی بود علاوه بر عضویت در لژهای فراماسونری و سازمان روتاری) ، همچنین علی اکبر بدیعی ، حقوقدان و روزنامه نگار دهه 20 و 30 که علاوه بر سردبیری نشریاتی مانند "شاهد " و "نیروی سوم" ، عضو ارشد حزب زحمتکشان بوده که بعدا از آن حزب کنار رفت  و یا عزت الله شاهی (مطهری) از مبارزان کهنه کار و استوار دوران طاغوت که بیشترین شکنجه ها و سلول انفرادی را در کمیته مشترک ضد خرابکاری تحمل کرد و از محورهای مبارزه و تظاهرات مردمی علیه نفوذ سرمایه داران صهیونیست در ارکان اقتصادی و فرهنگی عصر پهلوی به شمار آمده است.

 

-قسمت هایی را که از این مجموعه دیدم ، از ریتم فوق العاده ای برخوردار بود که برخلاف نمونه های مشابه ، به هیچوجه مخاطب را خسته نمی کند.

- سعی شده ، مجموعه "راز آرماگدون" با  ترکیب چندگانه راوی /کارشناس در کنار  گوینده ای که برروی تصاویر مستند و اسناد و مدارک تاریخی صحبت می کند به علاوه نقد و تحلیل کارشناسان یاد شده،از ریتم زنده و پویایی برخوردار باشد  و همچنین سعی کردیم از مطول گویی و روایات تکراری و دقایق کسالت باربپرهیزیم . این دقت درتدوین مجموعه به گونه ای اعمال شده که تقریبااغلب آیتم های هر قسمت با زمان زیر یک دقیقه ارائه می شوند و بعضا با زمان های 20 و 30 ثانیه در مقابل دیدگان مخاطب قرار می گیرند. تنوع ترکیبی فوق الذکر با وله هایی متناسب ، سرعت ریتم فوق را دوچندان کرده است. ضمن اینکه نمایش اسناد و تصاویر مستندی (به جز فیلم های مستند) بر زمینه های متحرک و رنگی و با حرکات ترکیبی و انواع و اقسام پاساژهای تصویری به نظر بینندگان گذاشته می شوند تا از هرگونه سکونی ولو به بهانه نمایش اسناد و مدارک پرهیز شود و برنامه از ریتم مورد نظر نیفتد. ، ضمن اینکه تنوع لوکیشن در این مجموعه مستند در حد خود ، بیسابقه است و تلاش براین بوده که هر کارشناس در لوکیشنی که به بحث وی  ارتباط دارد ، در مقابل دوربین قرار گیرد.

 

- تیتراژ برنامه نیز خود حکایتی دارد ، دوربین در اتاقی که گویا مرکز توطئه است ، به گردش درمی آید و بعد برروی کره زمین می چرخد که آن را در حال شعله ور بودن می بینیم و سیاهی آن تصویر را می پوشاند.در همین سیاهی است که عنوان "راز آرماگدون" نقش می بندد و سپس همین عنوان با نور خورشید از هم می پاشد و پس از آن سیاهی کره زمین با آرامشی در زیر نور آن خورشید فروزان و در فضای لایتنهاهی قرار می گیرد. قضیه آن نور و خورشید چیست؟

-نمادی از ظهور حضرت مهدی صاحب الزمان (عج) است که همه ما در انتظار ایشان هستیم و براین باوریم که آغاز حکومت جهانی ایشان به تمامی نابسامانی ها و جنگ ها و فجایع بشری از جمله همین طرح و توطئه  نبرد آرماگدون و سایر نقشه های ضد انسانی صهیونیست ها خاتمه خواهد داد و جهان را در صلح و آرامشی الهی فرو خواهد برد.

این مجموعه نیز با چنین امید و آرزویی به پایان خواهد رسید.

 

لینک مطلب فوق در خبرگزاری فارس