مستغاثی دات کام

 
بیانیه هیات داوران انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ٢:٠٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸٦
 

برای نخستین دوره جایزه بزرگ شهید آوینی -انتخاب بهترین مستند سال

 بنام خدایی که زیبایی را آفرید

از همان زمان که برادران لومیر ، دوربین خود را در ایستگاه راه آهن کاشتند تا از ورود قطار به ایستگاه تاریخ ، عکس متحرک بگیرند ، سینما با فیلم مستند آغاز شد و ماندگارترین نوع سینما لقب گرفت. چراکه  سینمای مستند ، بسیاری از مهمترین وقایع تاریخی ، فرهنگ ها و آداب و رسوم سرزمین های مختلف ، چگونگی پیشرفت علم و دانش و رشد جوامع شهری و ابعاد گوناگونی از واقعیات اقتصادی و سیاسی و اجتماعی را در دل خود گنجاند. حقایق تاریخی در هر رشته ای با فیلم های مستند ،  واقعی تر و ملموس تر از نوشته و عکس و دیگر روش های بیانی به نظر آمدند و میلیون ها نفر با اینگونه آثار گویی به سفری شخصی در دل زمان و مکان رفته  ، انگار که خود راسا هر واقعه و پدیده ای را تجربه کرده اند.

هیات داوران انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی که این فرصت را یافت تا به تماشای آثار مستند دو سال اخیر سینمای ایران بنشیند ، اذعان دارد که از میان 60 اثر برگزیده توسط هیات انتخاب که خود در بین 560 فیلم دیگر گلچین شده بودند ، انتخاب یک یا دو فیلم به عنوان مستندهای برتر ، کاری بس دشوار و حتی ناممکن به نظر می رسد ،  چراکه قریب به اتفاق آثار مذکور ، واجد ارزش های انکار ناپذیر سینمایی و روایتی بودند ودر همین جا این اعلام را برخود واجب می دانیم که تمامی فیلم های مستند حاضر در مرحله داوری نخستین دوره اهدای جایزه بزرگ شهید آوینی ، شایسته لقب "برتر" هستند.

اما از آنجا که به هر حال مکلف به انتخاب حداکثر دو فیلم از میان 60 اثر معرفی شده ، هستیم ، آراء خویش را به شرح زیر اعلام می نماییم   :

- با تقدیر از کلیه فیلم های مستند بلند و نیمه بلند از جمله :"وقت خوب مصائب" ساخته ناصر صفاریان ، "سرزمین گمشده" به کارگردانی  وحید موساییان ، "تهران انار ندارد" اثر مسعود بخشی و "سقف آسمان" ساخته وحید چاووشی،

تندیس بهترین فیلم مستند سال   را به خاطر ساختار هوشمندانه و دشوار ، همچنین به تصویر کشیدن مستندات تاریخی و جغرافیایی ماناترین نشانه های ملی و باورهای دینی سرزمین کهن ایران بر کرانه آبهای نیلگون خلیج همیشه فارس ، به فیلم "دریای پارس" ساخته تحسین برانگیز منوچهر طیاب به تهیه کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اهداء می کنیم.

-همچنین ضمن تقدیر از تمامی  فیلم های مستند کوتاه همچون :"طعم خورشید" ساخته عباس امینی ، "زیستن" اثر مسعود کیانی فلاورجانی ، "دست سیاه ، نان سفید" ساخته جواد مزد آبادی و "مالا"  به کارگردانی کوروش فرزانگان ،

دیپلم افتخار انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی  را به خاطر ارائه و بیان ارزش های ایمانی در سفر به خانه خدا از دیدگاه یک مسلمان غربی در قالب ساختاری تاثیرگذار ، به فیلم "حمزه" ساخته مرتضی شعبانی تقدیم می نماییم.

 هیات داوران انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی با تشکر و قدردانی مجدد از مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بویژه مسئولین و دست اندرکاران نخستین دوره اهدای جایزه بزرگ شهید آوینی ، براین باور است که قرار گرفتن آثار مستند با زمان های بسیار متفاوت (که در استاندارد جهانی به گروه های کوتاه ،  نیمه بلند و بلند تقسیم می شوند) در یک رشته برای قضاوت و داوری ، امری ناعادلانه و غیرمنصفانه به نظر می آید. در یک نگاه کارشناسانه ، مقایسه فیلم های 60 تا 80 دقیقه ای با آثار 8 تا 15 دقیقه ای نه تنها نامحتمل بلکه محال قلمداد می شود .

امید است در دوره های بعدی با پیش بینی  گروه های مستقل (حداقل جهت تفکیک آثار بلند و کوتاه)برای فیلم های مستند دارای  زمان های مختلف  ، زمینه مطلوب تری برای داوری نزدیک به انصاف فراهم آید.

هیات داوران انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی

امیر اسماعیلی ، مریم پوریامین و سعید مستغاثی

فروردین ماه 1386