مستغاثی دات کام

 
به بهانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۱ آبان ۱۳٩٥
 
 
هالیوود ترامپ را هم پیش بینی کرده بود!
 
 
خبر کوتاه بود: دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان، چهل و پنجمین رئیس‌‌جمهوری ایالات متحده آمریکا شد.
9 سال پیش در سال 2006 ، فیلمی توسط بری لوینسون در هالیوود ساخته شد به نام «مرد سال» که در آن رابین ویلیامز (بازیگر خودکشی کرده آمریکایی) نقش یک کمدین شوهای تلویزیونی به نام «تام دابز» را بازی می‌کرد. او در یکی از برنامه‌هایش، به درخواست تماشاگرانش و از سر شوخی و بازی، خود را نامزد مستقل و فراحزبی انتخابات ریاست جمهوری اعلام می‌کند. اما ماجرا جدی شده و در میان شگفتی همگان، کمدین «تام دابز» رئیس‌جمهوری آمریکا می‌شود! در رسانه‌ها، خبر پیروزی او را چنین اعلام می‌کنند:

«حالا دیگر دنیای آزاد به وسیله یک کمدین هدایت می‌شود»!


شاید امروز نیز رسانه‌ها خبر پیروزی دونالد ترامپ را این‌گونه اعلام کنند که:


«حالا دیگر دنیای آزاد رسما بوسیله یک دیوانه هدایت می‌شود»!

دونالد ترامپ (سمت راست) در نقش مدیر هتل پلازا و مکالی کالکین در فیلم "تنها در خانه 2"  ساخته کریس کلمبوس -1992

 

دونالد ترامپ را هم از یک سوی می‌توان کمدین و شومن خواند (که زمانی شومن و بازیگر فیلم‌هایی مانند «تنها در خانه» بوده) و از سوی دیگر یک دیوانه لقب داد! نه اینکه روسای جمهوری قبلی آمریکا، آدم‌های سالمی بودند ولی تقریبا هیچ یک مانند ترامپ این‌گونه به طور رسمی نقاب از روی چهره آمریکا برنداشتند! شاید بتوان گفت انتخاب ترامپ نشانه صریحی از نفرت آمریکایی‌ها از اوباما و کلینتون (که به مادر داعش معروف شد) و دار و دسته دمکراتشان از یک طرف و همچنین جمهوری‌خواه‌هایی مانند جرج دبلیو بوش از سوی دیگر بود که ترامپ به همه آنها فحش داد و بد و بیراه گفت! شاید هم افکار عمومی ایالات متحده علی‌رغم همه تبلیغات موجود، هنوز هم با ریاست جمهوری یک زن در آمریکا موافق نیست و بایستی یک یا دو دوره ترامپ را از سر بگذراند تا به ریاست یک زن بر کاخ سفید رای دهد!
اما روی کار آمدن ترامپ نیز قبلا از سوی هالیوود پیش‌بینی شده بود. در 19 مارس سال 2000 (یعنی بیش از 16 سال و نیم پیش) در اپیزود 17 از فصل 11 کارتون مشهور «خانواده سیمپسون» (سریال کارتونی معروفی که پس از 27 سال اینک از قسمت 600 خود عبور کرده ) به نام «بارت به آینده می‌رود»، شاهد پیشگویی یک سرخپوست برای پسر این خانواده به نام «بارت» در 30 سال آینده بودیم که گویا خواهرش لیزا اولین رئیس‌جمهوری زن ایالات متحده آمریکا خواهد شد. وقتی «بارت» را در زمان آینده می‌دیدیم که برای کمک به خواهرش وارد کاخ سفید شده، لیزا (رئیس‌جمهوری تازه انتخاب شده) در حال صحبت برای مشاورانش بود و صحبت از رئیس‌جمهوری قبلی می‌کرد که نامش ترامپ بوده و اوضاع اقتصادی آمریکا را به نابودی کشانده بوده است! در آن صحنه پرزیدنت لیزا سیمپسون می‌گفت:

«همان‌طور که می‌دانید پرزیدنت ترامپ چیزی به جز کسری بودجه برای ما به یادگار نگذاشته است.»


بخشی از قسمت 17، اپیزود 11 انیمیشن "خانواده سیمپسون" که تحت عنوان "بارت به آینده می رود" در 19 مارس سال 2000 پخش شد و لیزا سیمپسون در نقش رییس جمهوری آمریکا در آن صحنه به ورشکستگی اقتصاد آمریکا در زمان رییس جمهوری قبلی با نام ترامپ اشاره می کند

 

پیش‌بینی آن سرخپوست انیمیشن «خانواده سیمپسون» برای اولین رئیس‌جمهوری زن آمریکا پس از پرزیدنت ترامپ، مربوط به حدود 30 سال پس از زمان قصه فیلم یعنی مثلا سال 2028 بود (یعنی ترامپ در سال 2024 یا 2020 رئیس‌جمهوری آمریکا بوده!) ولی گویا اتفاقات سریعتر از آنچه برنامه ریزان و طراحان سیاست‌های ایالات متحده در نظر داشتند (و آن را توسط هالیوود در ویترین خود به نمایش می‌گذارند) پیش رفت که همه محاسباتشان را برهم زد و آنها ناچار شدند قضیه ریاست جمهوری ترامپ را 4 یا 8 سال جلو بکشند تا شرایط آماده ساختن افکار عمومی آمریکاییان جهت رای دادن به یک زن برای ریاست جمهوری، زودتر فراهم شود.
با این حساب شاید هیلاری کلینتون یا هر فردی که قرار است اولین رئیس‌جمهوری زن آمریکا باشد، یک یا دو دوره دیگر بایستی صبر کند تا ترامپ اقتصاد آمریکا را به ویرانی بکشاند و بعد او وارد کاخ سفید شود! البته اگر در آن زمان هنوز آمریکا و کاخ سفیدی باقی مانده باشد!