مستغاثی دات کام

 
قسمت بیست و یکم مجموعه مستند تمدن آسمانی
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ٢:۱٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۳۱ تیر ۱۳٩٤
 

 

400 هزار جلد کتاب در یک کتابخانه قرون وسطایی!

 

 

"کتاب و کتابت" عنوان بیست و یکمین قسمت مجموعه مستند "تمدن آسمانی" است که قرار است 2 مرداد از شبکه خبر پخش شود. در این قسمت ضمن روایت تاریخچه حضور کاغذ در طول دوران تمدن اسلامی، به موضوع کتاب و کتابخانه در این تمدن اشاره می شود. تمدنی که با کلام الهی "اقراء" و وحی آیات مربوطه بر پیامبر اکرم (ص) آغاز شد و با سوگند به قلم و آنچه می نویسد در همان کلام وحی، ادامه یافت. تمدن آسمانی براساس دینی که پیامبرش آموختن علم را بر هر زن و مرد واجب دانست و فرمود که آن را از دوران کودکی تا ایام پیری و در هر گوشه جهان بجویند.

از همین روی مسلمانان از همان ابتدا براساس کلام الله مجید و سیره نبوی و راه و روش امامان معصوم علیهم السلام، در پی علم و دانش و کتابت و کتاب بودند و همچنانکه کارگاههای کاغذ سازی از قرن دوم هجری به سرزمین های اسلامی راه یافت، کتابخانه های مختلف نیز در شهرهای مختلف این سرزمین ها برپا گشت و به تدریج از ملزومات و عناصر اصلی شهر اسلامی در کنار مسجد و مدرسه و بازار و حمام به شمار آمد.


 
 
لینک دانلود برخی قسمت های تمدن آسمانی
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۸ تیر ۱۳٩٤
 

 

امکان تماشای تمدن آسمانی در فضای وب

 

 

 

وب سایت تله وبیون (http://www.telewebion.com/fa/vod/channel) که امکان دانلود برخی برنامه ها و سریال های تلویزیون را برروی وب سایت خود ، امکان پذیر نموده است ، 19 قسمت از مجموعه مستند "تمدن آسمانی" را نیز برای تماشا و دانلود برروی این وب سایت قرار داده است. از آنجا که بسیاری از علاقمندان مجموعه "تمدن آسمانی" موفق به دیدن این مستند از شبکه خبر نشده اند، لینک تماشا و دانلود این 19 قسمت را در اینجا می آورم. امید است که تماشا و دانلود بقیه قسمت های این مجموعه مستند نیز برای علاقمندان امکان پذیر شود.


 
 
وداع با ماه مبارک رمضان
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ٩:٥٢ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٦ تیر ۱۳٩٤
 

 

الوداع ای یا علی و یا عظیم

الوداع ای یا غفور و یا رحیم

الوداع ای افتتاح نیمه شب

الوداع ای ذکرهای زیر لب

ای ابو حمزه ، خداحافظ مجیر

الوداع ای روضه های چشمگیر

الوداع ای عزیز شب های قدر 

ای دعای پر ز فیض جوشن کبیر

الوداع ...


 
 
به بهانه روز قدس
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٩ تیر ۱۳٩٤
 

 

رییس جمهوری که می خواست

 

برنامه هسته ای اسراییل را کنترل کند...

 

برنامه هسته ای اسراییل که از سال 1955 و دوران ریاست جمهوری ژنرال آیزنهاور با کمک ایالات متحده آمریکا و تحت عنوان "اتم برای صلح" شروع شده بود، در سال 1960 با به کار افتادن مرکز اتمی سورک به مرحله اجرایی رسید. اما اسراییل به این مرکز بسنده نکرد و از سال 1957 در حالی که هنوز مرکز اول در سورک نیمه تمام بود، طی قراردادی با فرانسه ساخت مرکز اتمی دیمونا را آغاز کرد. مرکز دیمونا برخلاف مرکز اتمی سورک ، تنها یک نیروگاه به شمار نمی رفت و براساس ساختاری که برایش طراحی شد، قرار بود در آن مرکز به فرآوری مواد اتمی ، آزمایشات هسته ای و ساخت موشک های زمین به زمین نیز پرداخته شود.

با رسیدن اخبار بهره برداری از مرکز اتمی دیمونا در دسامبر 1963، دولت وقت آمریکا  که به ریاست جان اف کندی از ژانویه 1961 شکل گرفته بود را ناگهان با یک برنامه هسته ای مخفیانه از رژیم اسراییل مواجه ساخت که  براساس خبرهای محرمانه سرویس های امنیتی ایالات متحده، سمت و سویش ساخت سلاح اتمی بود. یعنی همان موضوعی که دولت وقت آمریکا آن را برای خاورمیانه و اوضاع ملتهب آن مطلوب و مناسب نمی دانست.


 
 
قسمت سیزدهم مجموعه تمدن آسمانی
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۳:۱٦ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٩ تیر ۱۳٩٤
 

 

مناره شگفت انگیزی که 900 سال قدمت دارد

 

"گلدسته های تاریخ" عنوان سیزدهمین قسمت از مجموعه مستند "تمدن آسمانی" است که چهارشنبه 17 تیرماه از شبکه خبر پخش شد. در این قسمت و در ادامه قسمت پیشین و بررسی نشانه های شهر اسلامی، ابتدا مجموعه عناصر آشنای شهر اسلامی یعنی مسجد جامع و مدرسه و کتابخانه و بازار و حمام و ... را در برخی از نمونه های تاریخی آن مشاهده می کنیم از جمله مجموعه تاریخی علی قلی آقا در اصفهان، مجموعه تاریخی وکیل در شیراز، مجموعه مسجد جامع و مدرسه طالبیه و کتابخانه جعفریه و بازار در تبریز، مجموعه مسجد جامع و مدرسه علمیه و کتابخانه وزیری و میدان امیر چخماق در یزد، مسجد جامع و مدرسه و کتابخانه و بازار و حمام  اهر، بقعه سید رکن الدین در یزد و ...

سپس به وجود اینگونه مجموعه ها در دیگر سرزمین های اسلامی مانند آناتولی پرداخته می شود و علاوه بر آن عنصر جایگاه مکان حکومتی در مجموعه شهری اسلامی نیز مورد بررسی قرار می گیرد.


 
 
به بهانه سالگرد پیروزی انقلاب الجزایر
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٤ تیر ۱۳٩٤
 

 

بیش از نیم قرن دمکراسی پشت میز مذاکرات هسته ای!

 

 

سوم ژوییه 1962 ، ملت الجزایر پس از یک مبارزه سخت 8 ساله و برجای گذاردن حدود یک میلیون کشته (که در فرهنگ سیاسی جهان به ملت یک میلیون شهید معروف شد) سرانجام پس 132 سال به استعمار فرانسه در کشورش خاتمه بخشید. الجزایری های اینک پس از 53 سال در حالی سالگرد انقلاب خود را جشن می گیرند که در نسل امروز جهان کمتر خاطره و یادی از آن مبارزات و فداکاری ها باقی مانده است. شاید اگر جیله پونته کوروو فیلم "نبرد الجزیره" را در سال 1966 نمی ساخت ، امروز از صحنه های آن انقلاب ، اثر قابل توجه تصویری باقی نمانده بود و معدود فیلم های گمنام یا غیر معروفی هم که در این باره ساخته شد، اساسا قابل ذکر نبودند.

اما انقلاب الجزایر ورای همه نتایج و ماحصل منفی و مثبتش ، تصویر بی واسطه ای بود از نمایش دمکراسی و حقوق بشر غربی آن هم در روزگاری که فریادهای آزادی خواهی غرب خصوصا در اوج دوران جنگ سرد ، گوش فلک را کر کرده بود و پی در پی از سوی روشنفکران غربی و البته با پول و سرمایه سرویس های جاسوسی و امنیتی غرب ، کنگره ها و همایش هایی تحت عنوان آزادی و دمکراسی و حقوق بشر برپا می شد و تبلیغات سرسام آوری هم برای آنها صورت می گرفت.


 
 
به بهانه سالگرد حمله موشکی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ٤:٠٢ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۳ تیر ۱۳٩٤
 

 

 تصویر حقوق بشر بر آب های خلیج فارس!

 

 

در ساعت 22/10 صبح روز یکشنبه 12 تیرماه 1367 درحالی که ناو هواپیمابر یو اس وینسنس وارد آب های ایران در خلیج فارس شده بود ، هواپیمای ایرباس مسافربری ایران که در سال 15/10 از فرودگاه بندرعباس به مقصد دوبی برخاسته بود و اینک به ارتفاع 14 هزارپایی رسیده بود را با دو فروند موشک زمین به هوا هدف قرار داد. هواپیمای یاد شده در چشم برهم زدنی از صفحه رادار محو شد و لحظاتی بعد جسد 290 مسافر و خدمه پرواز (که 66 کودک زیر 13 سال و 53 زن و 46 تبعه کشورهای خارجی جزو آنها بودند) به طرز دلخراشی بر پهنه آب های خلیج فارس شناور شد.

مقامات آمریکایی ابتدا مدعی شدند که یک فروند هواپیمای جنگی اف-14 ایران را مورد اصابت موشک قرار داده اند! (مگر با ایران در جنگ بودند؟!!) و پس از مشخص شدن نوع هواپیما، اعلام کردند که هواپیمای ایرباس ایرانی از مسیر خود خارج شده بوده و اخطارهای مکرر ناو آمریکایی را نادیده گرفته است! (پس آن را آنهم نه در کنار مرزهای آمریکا، بلکه هزاران فرسنگ دور از مرزهای آمریکا و درون آب های ایران باید هدف موشک قرار می دادند!!!) .


 
 
قسمت دوازدهم مجموعه مستند تمدن آسمانی
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ٩:٢٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۱ تیر ۱۳٩٤
 

 

 روزگاری که بغداد عروس شهرهای جهان بود

 

 یک مسجد در مرکز و محور ، مدرسه و کتابخانه ای در کنارش ، حمام آن سوتر و یک بازار سرپوشیده سوی دیگر ، اساس و بنیاد یک شهر اسلامی را در قرون طلایی تمدن اسلامی تشکیل می داد، یعنی مجموعه ای از دین و علم و تجارت و بهداشت تحت یک ساختار معماری توحیدی و وحدت گرا که در کلیت از نوع سبک زندگی اسلامی و اندیشه و باورهای دینی نشات می گرفت. درست برعکس اساس یک شهر غربی که یک بار یا کافه ، هتل ، بانک و کلانتر،  اصل و محور آن را تشکیل می داد، مجموعه ای که از سبک زندگی مادی، بی بندو بارانه، سرمایه سالارانه و شرارت آمیز غرب وحشی وحشی (عنوانی که خود بر ریشه های های مدنیت غرب امروز نهاده اند) ناشی می شد.

"شهر اسلامی" عنوان دوازدهمین قسمت مجموعه مستند "تمدن آسمانی" است که قرار است جمعه 12 تیرماه از شبکه خبر پخش شود. در این قسمت نشان داده می شود که چگونه براساس اندیشه و تفکرات و باورهای اسلامی، عناصر اصلی و محوری یک شهر اسلامی (آنچنانکه در بالا آمد) شکل گرفته و در کنار هم قرار می گیرد.


 
 
به بهانه روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۸:٤٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٩ تیر ۱۳٩٤
 

 

اورانیوم ضعیف شده در آب و زمین و هوا


 

پیش توضیح : با پوزش و عذر خواهی از کاربران گرامی به دلیل تصاویر دلخراشی که برای مستند شدن مقاله در این مطلب قرار داده شده است.

ساعت 15/16 روز هفتم تیرماه 1366 درحالی که مردم شهر کوچک سردشت واقع در شمال غربی ایران ، در حال زندگی معمولی خود به سر می بردند، 4 فروند هواپیمای رژیم صدام به این شهر ، حومه و روستاهای اطراف آن حمله کرده و 6 بمب شیمیایی دو قلو حاوی 550 تن گاز خردل ارسینیک دار معروف به گاز خردل کثیف  . این نخستین حمله با سلاح های کشتار جمعی به یک شهر، پس از فاجعه اتمی هیروشیما و ناکازاکی بود که در سال 1945 توسط ارتش ایالات متحده آمریکا اتفاق افتاد.

در بمباران شیمیایی سردشت از مواد شیمیایی مانند گاز خردل که تخریب کنده اعصاب است و حداقل 50 سال در محیط باقی می ماند در ترکیب با گاز ارسنیک استفاده شد که ضایعات ریوی و تاول های شدید پوستی ایجاد می کند. بیش از 8000 شهید و مجروح از بمباران شیمیایی سردشت باقی ماند که جراحت های فوق العاده سخت و دلخراشی برداشتند.


 
 
قسمت یازدهم مجموعه مستند تمدن آسمانی
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۸:٥٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٤ تیر ۱۳٩٤
 

 

 باغ دل


 

"باغ دل" عنوان یازدهمین قسمت مجموعه "تمدن آسمانی" است که جمعه 5 تیرماه از شبکه خبر پخش می شود. در این قسمت به نقش مهم عناصری همچون نور و آب در معماری اسلامی و چگونگی بازتاب اندیشه های اسلامی از این طریق و تاثیر آنها در سبک زندگی مردم پرداخته شده و مصادیق آن در نمونه هایی از این نوع معماری در مناطق مختلف سرزمین های اسلامی در طول تاریخ تمدن اسلامی به نمایش درمی آید.

یکی از مهمترین مصادیق حضور تعیین کننده و جهت دهنده عناصری مانند نور و آب در معماری و سبک زندگی اسلامی را می توان در باغ های ایرانی-اسلامی مشاهده کرد که اساس آن بر رهنمون ساختن دل ها به سوی مبداء هستی و ذات حق تعالی بوده است و در واقع به قول مولوی ، اصل آن باغ را در دل ها پدید می آورد، آنجه که قصه صوفی و دوستانش را در باغی نقل می کند که یکی از آنها به وی نهیب می زند چرا از نظر در آثار زیبای آن باغ غافل مانده و صوفی چنین پاسخش می دهد :

گفت آثارش دلست ای بوالهوس                                آن برون آثار آثارست و بس

باغها و سبزه ها در عین جان                                   بر برون عکسش چو در آب روان

آن خیال باغ باشد اندر آب                                        که کند از لطف آب آن اضطراب

باغها و میوه ها اندر دلست                                     عکس لطف آن برین آب و گلست

 

در این قسمت همچنین به نشر و بسط تفکرات و اندیشه های اسلامی از طریق صنایع دستی نیز اشاره می شود.

در این قسمت از مجموعه مستند "تمدن آسمان"ی اساتید و کارشناسانی مانند دکتر مهدی محمد زاده (رییس دانشکده هنرهای اسلامی تبریز) ، دکتر ایمان زکریایی کرمانی (مدیر گروه صنایع دستی دانشگاه هنر اصفهان) ، دکتر اسدالله شفیع زاده(رییس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی اهر) ، دکتر باربارا هلوینگ (کارشناس انستیتو باستان شناسی آلمان) ، دکتر عبدالله جبل عاملی (استاد تاریخ معماری اسلامی دانشگاه هنر اصفهان) ، دکتر کریم میرزایی (مدرس دانشگاه هنر و پژوهشگر) ، دکتر شهریار شکر پور (استاد هنر دانشکده هنرهای اسلامی دانشگاه تبریز)، نسیم رشتی (کارشناس موزه ادب و عرفان اهر) و دکتر کارول هیلن برند (استاد دانشگاه ادینبورو) حضور داشته و به ابراز نظر درباره موضوعات مربوطه می پردازند.

مجموعه مستند "تمدن آسمانی" در 30 قسمت به نویسندگی و کارگردانی سعید مستغاثی و تهیه کنندگی رضا جعفریان برای گروه مستند شبکه خبر تهیه شده و روزهای جمعه در ساعات 30/08 صبح ، 15/15 بعد از ظهر و 20/00 نیمه شب از این شبکه پخش می شود.

 

لینک مشاهده و دانلود قسمت 11