مستغاثی دات کام

 
قسمت دهم مجموعه مستند تمدن آسمانی
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٩ خرداد ۱۳٩٤
 

 

معماری اسلامی

 

 

"معماری اسلامی" عنوان قسمت دهم از مجموعه مستند "تمدن آسمانی" است که در ادامه موضوع "سبک زندگی اسلامی" (قسمت نهم) می آید و به حضور اندیشه و تفکر اسلامی در عناصر و شیوه ساخت و ساختار معماری دوران پس از اسلام می پردازد. نحوه کار هنرمندان مسلمان و تفسیر و تبیین هنرهای اسلامی براساس باورهای دینی و نمایش مصادیق آن در مساجد و بازارها و باغ ها و خانه ها و نحوه شکل گیری و قرار گرفتن عناصر تفکر اسلامی در گوشه گوشه ساختار این ابنیه از جمله نمودهای این نوع معماری بوده که با استفاده از تصاویر و فیلم های مستند و اظهار نظر کارشناسان داخلی و خارجی به نمایش در می آید.

دکتر کریم میرزایی ( پژوهشگر و استاد دانشگاه هنر اسلامی تبریز) ، دکتر اسدالله شفیع زاده (رییس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی اهر) ، پرفسور ابوالفضل ذابح (استاد هنرهای اسلامی) ، پرفسور فوآد سزگین ( مدیر انستیتو و موزه علوم اسلامی دانشگاه گوته فرانکفورت) ، دکتر ایمان زکریایی کرمانی (مدیر گروه صنایع دستی دانشگاه هنر اصفهان) ، دکتر مهدی محمد زاده (رییس دانشکده هنرهای اسلامی دانشگاه هنر اسلامی تبریز ) ، دکتر شهریار شکر پور (استاد هنر دانشکده هنرهای اسلامی دانشگاه تبریز)  و پرفسور جاناتان بلوم (استاد کالج بوستن آمریکا) از جمله اساتید و کارشناسانی هستند که در این قسمت به ابراز نظر پرداخته اند.

مجموعه "تمدن آسمانی" به نویسندگی و کارگردانی سعید مستغاثی و تهیه کنندگی رضا جعفریان در 30 قسمت  برای گروه مستند شبکه خبر  تولید شده و روزهای جمعه در ساعات 30/08 صبح ، 15/15 بعد از ظهر و 00/20 نیمه شب از این شبکه پخش می شود.

 

لینک مشاهده و دانلود قسمت 10


 
 
حلول ماه مبارک رمضان خجسته باد
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩٤
 


 
 
به بهانه تشییع پیکر غواصان شهید
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ٩:۳٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩٤
 

 

 دلواپس نیستم اما ذوق زده نشویم !

 

 

 

آنها که در شرایط اشغال هزاران کیلومتر مربع از خاک میهن، دفاع را نادرست می دانستند، گفتند که ادامه دهندگان جنگ مقصر هستند! آنان که روزی دل در گرو صدام و اعوان و انصارش داشتند و امروز سر در توبره حامیان آن روز صدام دارند، می گویند که عراقی ها مقصرند، آنها بچه های شما را کشتند و حالا هم دارید کمکشان می کنید! گروهی هم اشتباهات فرماندهی جنگ را عنوان می کنند که علیرغم تردید در لو رفتن عملیات اما به هر دلیلی آن را ادامه داد. منظورم طریقه شهادت غواصان رشیدی است که دیروز مردم قدر شناس ادر تهران به وداع با آنها رفتند. نحوه شهادت این رزمندگان شهید بسیار تکان دهنده بود و قلب هر ایرانی و مسلمان و انسان آزاده را به درد آورد.

اما با وجود همه آنچه عنوان می شود و می گویند و شایع است، در یک موضوع به هیچوجه نمی توان تردید کرد. در یکی از صحنه های پایانی فیلم "از کرخه تا راین" (ابراهیم حاتمی کیا-1371) که گروهی از خبرنگاران خارجی به مصاحبه با مجروحان شیمیایی مشغولند، یکی از این مجروحین (که نقش وی را مرحوم ابراهیم اصغر زاده ایفا می کند) در پاسخ یکی از همان خبرنگاران که درباره جنایت صدام می پرسد، می گوید ، گناه صدام هر چه باشد، گناه آنهایی که به وی کمک کردند ،سلاح شیمیایی دراختیارش گذاردند و تقویتش کردند ، بیشتر است.( نقل به مضمون)


 
 
قسمت هشتم مجموعه "تمدن آسمانی"
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۸:٤٠ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩٤
 

 

آیا نیوتن ، قانون جاذبه را کشف کرد؟

 

قسمت هشتم مجموعه مستند "تمدن آسمانی" تحت عنوان از "آسیای میانه تا بالکان" به طیف وسیع دانشمندان و علمای اسلامی در طی قرون 5 و 6 هجری می پردازد که از آندلس و جنوب اروپا تا آناطولی و بالکان و تا سرزمین های آسیای میانه را در گستره فعالیت های علمی خود قرار داده بودند. دانشمندان و عالمانی که بسیاری از مسائل و قوانین علمی را کشف و تئوریزه کردند. قوانین و مسائلی که قرن ها بعد و در کتبی که از سوی برخی مراکز غربی منتشر شد ، به نام افراد و اشخاص اروپایی ثبت گردید! از جمله این مسائل و پدیده های علمی مسئله جاذبه یا گرانش است که بنا به نوشته جرج سارتن (ملقب به پدر تاریخ علم) در قرون وسطی و در کتب دانشمندان اسلامی (همچون عبدالرحمن خاذنی ، ابن ملکا ، ابوریحان بیرونی و ...) آمده بوده ولی بعدا به نام اسحاق نیوتن ثبت گردید. یا قوانین حرکت که در کتب امثال اخوان الصفا ، ابن سینا ، بهمنیار بن مرزبان ، ابن هیثم ، فخرالدین رازی و ابن ملکای بغدادی آمده بوده ، به نام قوانین نیوتن تئوریزه شد!

در این قسمت از مجموعه مستند "تمدن آسمانی" ، با استفاده از نظرات و اظهارات اساتید و کارشناسانی مانند استاد رحیم پور ازغدی (عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی)، دکتر مجتبی مطهری (استاد دانشگاه و پژوهشگر)، پرفسور خلیل اینالجیک (رییس مرکز تحقیقات تاریخی دانشگاه بیل کنت)، پرفسور فوآد سزگین (مدیر انستیتو و موزه علوم اسلامی دانشگاه گوته فرانکفورت)، دکتر امرالدین بدری مرادف (رییس آکادمی تکنولوژی ازبکستان)، پرفسور بهرام عبدالحلیم اف (رییس انستیتو کتب خطی ازبکستان)، پرفسور یوسف خلج اوغلو (مشاور عالی ریاست دانشگاه غازی آنکارا و مدیر سابق بنیاد تاریخ ترکیه)، پرفسور اکمل الدین احسان اوغلو (دبیر کل اسبق سازمان کنفرانس اسلامی)، دکتر علی اصغر ترابی (کارشناس خانه فرهنگ ایران در آنکارا) ، پرفسور حجابی قرلانقلیچ (رییس دانشکده زبان و تاریخ دانشگاه آنکارا) و همچنین از طریق اسناد و مکتوبات تاریخی ، برخی از واقعیات تاریخ علم مورد بازخوانی و بازنمایی قرار می گیرد.

مثلا از قول پرنس چارلز، ولیعهد ولز که دانش آموخته مردم شناسی و باستان شناسی از کالج کمبریج است ، درباره تمدن اسلامی و آنچه که از طریق این تمدن به اروپای قرون وسطی راه یافت، این گونه می شنویم و می بینیم:

"... دیپلماسی، تجارت آزاد، مرزهای باز، فنون تحقیق علمی انسان شناسی، آداب معاشرت، مد، طب جایگزین و  بیمارستان ها، همگی از این بزرگ ترین شهر(بغداد) در میان شهرها آمد. اسلام قرون وسطی در زمان خود دین تساهل و رواداری قابل توجه بود که به ادیان مختلف اجازه می داد مطابق رسوم دینی خود عمل کنند و نمونه مثالی بود که متاسفانه تا قرن ها بعد غرب از آن الگوبرداری نکرد. اما نکته قابل توجه در این میان این است که اسلام مدت مدیدی بخشی از اروپا بوده است، ابتدا در اسپانیا، سپس شبه جزیره بالکان و سهم بزرگی در تمدن آن داشته است؛ تمدنی که اکثر ما اغلب به اشتباه گمان می کنیم تماماً غربی است. اسلام در تمام حوزه های تلاش بشری، بخشی از گذشته و حال حاضر ماست. اسلام به ساخت و ایجاد اروپای مدرن کمک کرده است. اسلام بخشی از میراث ماست و چیزی جدای از آن نیست. .."

مجموعه تمدن آسمانی که در 30 قسمت به نویسندگی و کارگردانی سعید مستغاثی و تهیه کنندگی رضا جعفریان در گروه مستند شبکه خبر تولید شده ، روزهای جمعه در ساعات 30/08 صبح ، 15/15 و 20/00 نیمه شب از این شبکه پخش می شود.


 
 
گفت و گوی صریح با هارون یحیی یا عدنان اکتار
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱٢:۱۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩٤
 

 

پرده ای دیگر از مدعیان مهدویت - بخش دوم

 

حلقه های مفقوده یک افشاگری !

 

 

 

برای یافتن فراماسونی جدید، تنها به دنبال نشانه ها و نمادها گشتن و تاریخ آن را مرور کردن بدون آنکه مصادیق امروزی را دریابیم، جز سرگرم شدن، عنوان دیگری نمی تواند داشته باشد، در حالی که تفکرات و اندیشه های ماسونی قوی تر و با نفوذتر از همه آن نشانه ها، سعی دارند در همه ابعاد زندگی ما نفوذ کرده و ما را نسبت به آموزه ها و ارزش ها و فرهنگ اسلامی دچار تردید نمایند. این تفکرات و اندیشه ها از زبان و قلم هرفرد و گروهی می توانند خارج شوند. کسانی که شاید هیچ نشانه و نماد ماسونی هم نداشته باشند و عضو هیچ لژ ماسونی یا سازمان های صهیونیستی هم نباشند، اما یا مزدورند و یا بصیرت لازم را کسب نکرده اند.

گفت و گوی زیر مثالی بارز از چنین عناصری است. همان عناصری که سالها مخاطبان خود را در سطح نشانه و تاریخ گذشتگان نگاه داشته و مانع از دستیابی شان به عمق ماهیت تفکرات و اندیشه های ماسونی شده اند. به پاسخ های هارون یحیی و بحث های ما با او دقت نمایید ، ببینید کسی که حداقل تا آن زمان از دیدگاه بسیاری از اندیشمندان و محققان و پژوهشگران داخلی و خارجی، پیشتاز افشاگری و روشنگری درباره فراماسونری بوده و هیچ نشانه و نمادی از تشکیلات ماسونی هم ندارد ، چگونه در پاسخ هایش ، اندیشه ها و تفکرات ماسونی را القاء می نماید. یعنی پیش از آنکه خودش در مصاحبه با فراماسون های آمریکایی ، اعتراف به عضویتش در لژهای ماسونی بکند ، می توان از فحوای کلامش ، اندیشه های ماسونی را از ورای یک چهره ظاهرا ضد ماسونی بیرون کشید.


 
 
3 قسمت مجموعه مستند تمدن آسمانی در روزهای پایانی هفته
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳٩٤
 

 

سالهای اوج تمدن اسلامی


 

 

"تولید علم" ، "بنیادهای تمدن امروز" و "از آسیای میانه تا بالکان" عناوین قسمت های ششم ، هفتم و هشتم مجموعه "تمدن آسمانی" است که به ترتیب روزهای 13 ، 14 و 15 خرداد از شبکه خبر پخش می شود.

در قسمت های فوق از مجموعه مستند "تمدن آسمانی" به یکی از دوران اوج تاریخ تمدن اسلامی طی قرون 4و 5 هجری پرداخته می شود که طی آن، این تمدن با ایجاد مراکز علمی و نهضت های اندیشه ای و تربیت دانشمندان و افاضل و حکیمان بسیار ، دنیای آن روز را با شور و وجد وصف ناپذیری همراه ساخته بود.

جرج سارتن، پژوهشگر و مورخ معتبر که به پدر تاریخ علم معروف است در کتاب "مقدمه ای بر تاریخ علم" ، نیمه اول قرن یازدهم میلادی(نیمه دوم قرن چهارم هجری) را به عصر ابوریحان بیرونی ملقب ساخته و می نویسد:

"...بهتر است به اسلام بپردازیم. درست مثل این است که از سایه به زیر آفتاب یا از جهانی خفته به دنیایی سخت فعال وارد می شویم..."

قرون 4 و 5 هجری را بسیاری از مورخین و کارشناسان تاریخ علم مانند آدام متز، دوران طلایی تمدن اسلامی نامیده اند ، دورانی که حکومت های سامانی و آل بویه را شامل شده ، شهرهایی همچون بغداد و ری و شیراز مراکز تمدنی آن بودند و دانشمندانی همچون ابوریحان بیرونی و ابن سینا و ابن هیثم و زکریای رازی و ...فصلی جدید از تاریخ تمدن اسلامی را گشودند.

در بخش "بنیادهای تمدن امروز" از مجموعه "تمدن آسمانی" شاهد خواهیم بود که چگونه علم و حکمت تولید شده در جهان اسلام به دیگر سرزمین ها از جمله اروپا انتقال یافت و  نهضت های ترجمه این بار در اروپا و برای ترجمه کتب عربی به زبان های دیگر برپا شد.

سارتن نیمه اول قرن دهم را به نام عصر مسعودی می نامد و می نویسد:

"...تفوق سرشار فرهنگ اسلامی در سده دهم (نیمه نخست قرن چهارم هجری) نیز ادامه یافت. البته این تفوق بیش از هر زمانی احساس می شد و این نه فقط از آن رو بود که بزرگترین رجال علم از مسلمین بودند ...در اوایل قرن یا به هرحال در اواسط آن ، تجلی دانش اسلامی حتی در غرب چنان بود که هر اثر عربی تازه، تا حدودی از اعتبار برخوردار می شد که مجموع این آثار کسب کرده بودند...مسلمانان وظیفه اصلی بشریت را ایفا کردند، بزرگترین فیلسوف یعنی فارابی مسلمان بود، بزرگترین ریاضی دان یعنی ابوکامل و ابراهیم بن سنان مسلمان بودند، بزرگترین جغرافی دان و جامع العلوم یعنی مسعودی مسلمان بود و بزرگترین مورخ یعنی طبری هم مسلمان بود..."

در این بخش می بینیم که بسیاری از علوم امروز در تمدن اسلامی شکل گرفتند از جمله نجوم که دانشمندانی مانند خواجه نصیر الدین طوسی و بتانی و ابن شاطر پایه گذار نگرش نوین آن بودند ، نگرشی که قرن ها بعد توسط امثال کپلر و کپرنیک منجر به تولد نجوم مدرن گردید.

در بخش "از آسیای میانه تا بالکان" از مجموعه "تمدن آسمانی" به حضور تمدن اسلامی در دیگر مناطق اروپا و آسیا پرداخته می شود. اینکه نجوم و طب اسلامی بیش از هر علم دیگری در دنیای آن روز باعث و موجب شکل گیری نهضت های علمی و کشف ها و اختراعات تازه شد، از جمله در سرزمین های آسیای میانه که صدها دانشمند به عرصه آمدند و پس از سقوط آندلس نیز نوبت منطقه آناطولی و عثمانی بود که تمدن اسلامی را تا آستانه دروازه های وین پیش برد.

در این قسمت ها، دانشمندان و پژوهشگرانی همچون دکتر مهدی گلشنی (مدیر گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف) ، پرفسور سیمون شفر (استاد دانشگاه کمبریج) ، دکتر علی اکبر ولایتی (کارشناس تاریخ تمدن اسلامی) ، دکتر جاناتان بلوم (استاد کالج بوستون آمریکا)، استاد رحیم پور ازغدی (عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی)، پرفسور جرج سالیبا (استاد دانشگاه کلمبیا)، دکتر مجتبی مطهری (استاد دانشگاه و پژوهشگر)، پرفسور خلیل اینالجیک (رییس مرکز تحقیقات تاریخی دانشگاه بیل کنت)، دکتر محمد حسین ریاحی (پژوهشگر و استاد دانشگاه اصفهان)، پرفسور فوآد سزگین (مدیر انستیتو و موزه علوم اسلامی دانشگاه گوته فرانکفورت )، دکتر امرالدین بدری مرادف (رییس آکادمی تکنولوژی ازبکستان)، آیت الله مومنی (مدرس حوزه و امام جماعت مسجد صاحب بن عباد اصفهان)، پرفسور بهرام عبدالحلیم اف (رییس انستیتو کتب خطی ازبکستان)، دکتر شهریار شکر پور (استاد دانشگاه هنر اسلامی تبریز)، پرفسور یوسف خلج اوغلو (مشاور عالی ریاست دانشگاه غازی آنکارا و مدیر سابق بنیاد تاریخ ترکیه)، پرفسور اکمل الدین احسان اوغلو (دبیر کل اسبق سازمان کنفرانس اسلامی)، دکتر علی اصغر ترابی ( کارشناس خانه فرهنگ ایران در آنکارا)، پرفسور حجابی قرلانقلیچ (رییس دانشکده زبان و تاریخ دانشگاه آنکارا) ، دکتر شیلا بلیر (استاد کالج بوستون آمریکا) و دکتر احمد کارا مصطفی ( استاد دانشگاه جرج واشینگتن) حضور داشته و به ابراز نظر درباره موضوعات مورد بحث خواهند پرداخت.

 مجموعه "تمدن آسمانی" در ساعات 30/08 صبح ، 15/15 بعداز ظهر و 20/00 بامداد از شبکه خبر پخش می شود. این مجموعه مستند در 30 قسمت 27 دقیقه ای به نویسندگی و کارگردانی سعید مستغاثی و تهیه کنندگی رضا جعفریان در گروه مستند شبکه خبر تولید شده است.


 
 
مقدمه ای بر یک گفت گوی صریح و بی پرده
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳٩٤
 

 

پرده ای دیگر از مدعیان مهدویت

 

 

هارون یحیی یا عدنان اکتار ، چهره ناآشنایی در عرصه کتاب و نظریه های سیاسی و فرهنگی به خصوص در زمینه فراماسونری و کابالا و فرقه های صهیونی نیست. اگرچه پیش از آنکه در حیطه تئوری های ماسونی در ایران شناخته شود با یک سری کتاب های دینی و مذهبی در عرصه کتاب کودک این سرزمین ظهور کرده بود. هر 14 کتابی که هارون یحیی در زمینه کودکان تالیف کرده ، در ایران ترجمه و توسط ناشران مختلف چاپ و توزیع گردیده است. "شکوه و عظمت آسمان‌ها"، "دنیای شگفت‌انگیز زنبور عسل"، "دنیای شگفت‌انگیز مورچه‌ها" و "سگ‌های آبی، سدسازان ماهر"‌ هر چهار کتاب توسط انتشارات سروش به چاپ رسیده ؛ "دنیای حیوانات"، "دنیای شگفت‌انگیز بدن ما"، "دنیای شگفت‌انگیز اطراف ما" و "اسرار آفرینش"راهی به سوی خداشناسی که هر چهار کتاب توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده ؛ و "شگفتی‌های خلقت جانوران"در چهار جلد، "قدرت تفکر"، "الگوبرداری از طبیعت"، "معجزات قرآن کریم(چاپ دوازدهم)"، "معجزه آفرینش انسان" و "جلوه های آفرینش" از انتشارات موسسه فرهنگی منادی تربیت است.

اما تقریبا دو دهه است که هارون یحیی یا همان عدنان اکتار به عنوان یکی از افشاگران و مورخین ضد فراماسونری و تئوری پردازان این حیطه در محافل و مراکز مطالعاتی و پژوهشی ایران نیز مطرح شده است. یکی از معروفترین کتاب های او در این زمینه ، کتاب "فراماسونری جهانی" است که به اسامی مختلف ترجمه و توسط موسسات و ناشران گوناگون ، به چاپ رسید. از جمله در سال 1384 با همین نام "فراماسونری جهانی" توسط دکتر سید داوود میرترابی ترجمه و توسط انتشارات الشمس به چاپ رسید که در سال 1386 ، چاپ دوم آن روانه بازار گردید. همچنین در همان سال 1386 ، ترجمه ای دیگر از این کتاب تحت عنوان "شوالیه های معبد ؛ مبانی فراماسونری جهانی" توسط انتشارات هلال وابسته به موسسه فرهنگی هنری موعود به چاپ رسید.


 
 
نگاهی به فیلم های اسکار 2015-بخش پنجم
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩٤
 

 

 

اسکاری های ناکام

 

فاکس کچر

Foxcatcher

 

بنت میلر پس از دو فیلم واقع گرایانه "کاپوتی" و "مانی بال" که هر دو به ترتیب در سالهای 2005 و 2011 نامزد دریافت جایزه اسکار بودند ، فیلم "فاکس کچر" را نیز براساس داستانی واقعی جلوی دوربین برده است. فیلمی درباره سرنوشت تراژیک دو قهرمان کشتی آمریکا به نام های دیوید و مارک شولتز که بعضا حریف کشتی گیران ایرانی نیز در سالهای اواخر دهه 80 میلادی قرار گرفتند.

مارک شولتز ، برنده مدال طلای المپیک لس آنجلس و قهرمانی جهان در سال 1985 توسط یک سرمایه دار با نفوذ به نام جان دو پان دعوت می شود تا به تیم کشتی او به نام فاکس کچر بپیوندد و با امکانات نامحدودی که وی در اختیارش می گذارد ، زندگی جدیدی آغاز کرده و افتخارات دیگری برای ایالات متحده آمریکا کسب کند. مارک دعوت دوپان را قبول می کند ولی موفق نمی شود برادرش دیوید که هم مربی و هم تنها حریف تمرینی اش است را نیز به امپراتوری دوپان بکشاند. او در تیم کشتی فاکس کچر ، شبانه روز تمرین می کند تا اینکه مدال طلای قهرمانی جهان در سال 1987 را هم می گیرد و بنا به تصمیم دوپان از یکسال قبل خود را برای المپیک 1988 سئول آماده می سازد.


 
 
قسمت پنجم مجموعه مستند تمدن آسمانی
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٧ خرداد ۱۳٩٤
 

 

 دوران نهضت ترجمه


 

پنجمین قسمت مجموعه مستند "تمدن آسمانی" ضمن بررسی تکامل و توسعه تمدن اسلامی طی دوران امامت ائمه اطهار از حضرت امام موسی کاظم علیه السلام تا حضرات عسکریین علیهم السلام  به نقش این ائمه هدی در تعمیق تمدن اسلامی می پردازد و اینکه اساسا  این تمدن در نزدیکی و نسبت آن با ولایت ائمه معصومین علیهم السلام تعریف می شود. از جمله به حضور پربرکت حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا علیه السلام در ایران اشاره می شود که نقش عمده در شکوفایی تمدن اسلامی در سرزمین ایران داشتند و همچنین ورود امامزادگان و علماء و صلحاء به این مرز و بوم که هر یک در نقطه ای از این آب و خاک چشمه ای از زلال معارف و ارزش های اسلامی را جاری ساختند تا پایه و بنیاد تمدن اسلامی گردد.

اما از ویژگی های این دوران ، رونق علم آموزی و یادگیری بود که از روزگار حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و همچنین امامان معصوم آغاز شده و در دوران امامت حضرات امام محمد باقر و امام جعفر صادق علیهم السلام به اوج خود رسیده بود. این شوق و اشتیاق به علم و دانش و کمبود منابع علمی اصیل ، موجب روی آوردن طلاب و محققین و جویندگان علم به سمت کتب و مآخذ و منابعی شد که از عهد یونان و مصر و هند باستان باقی مانده بود و با تلاش شبانه روزی مترجمین مسلمان، این کتب و نوشته ها از زبان های مختلف به عربی ترجمه شد تا برای دانشمندان و فضلای اسلامی مورد استفاده باشد. بعدها این هجوم علمی مترجمین مسلمان به برگرداندن کتب دیگر به زبان عربی را نهضت ترجمه نامیدند که اساسا موجب حفظ و انتقال دانش مردم باستان به خصوص یونان به قرن های جدیدتر گردید و به نظر بسیاری از مورخین و کارشناسان غربی ، اگر آن نهضت ترجمه وجود نمی داشت ، اساسا دوران شکوفایی علم و هنر موسوم به رنسانس در اروپا شکل نمی گرفت. اما برخی دیگر از محققین و پژوهشگران تاریخی ، نهضت ترجمه را اگرچه موجب انتقال دانش و تجارب علمی به تمدن اسلامی و دوران بعدتر به شمار می آورند اما عمده کردن آن و روی آوردن به ترجمه صرف آثار گذشته را موجب دور شدن از نهضت تولید علمی محسوب می کنند که طی یکی دو قرن پیش از آن در جهان اسلام به راه افتاده بود.

در این قسمت اساتید و کارشناسان و پژوهشگرانی همچون استاد رحیم پور ازغدی (عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی) ، دکتر مجتبی مطهری (استاد حوزه و دانشگاه) ، دکتر مهدی محمد زاده (رییس دانشکده هنرهای اسلامی تبریز) ، پرفسور یوسف زیدان (رییس بخش نسخه های خطی کتابخانه اسکندریه) ، پرفسور خلیل اینالجیک (رییس مرکز تحقیقات تاریخی دانشگاه بیل کنت) و دکتر ایمان زکریایی کرمانی (مدیر گروه صنایع دستی دانشگاه هنر اصفهان) به بحث و بررسی درباره موضوعات فوق می پردازند.

قسمت پنجم مجموعه "تمدن آسمانی" روز جمعه 8 خرداد در ساعات 08/30 صبح ، 15/15 بعد از ظهر و 20 دقیقه نیمه شب از شبکه خبر پخش خواهد شد.

مجموعه مستند "تمدن آسمانی" درباره تاریخ تمدن اسلامی به نویسندگی و کارگردانی سعید مستغاثی و تهیه کنندگی رضا جعفریان در 30 قسمت توسط گروه مستند شبکه خبر تولید شده است.

 

لینک مشاهده و دانلود قسمت 5


 
 
به بهانه جشنواره کن و حضور سینمای ایران
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱٠:٢٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٥ خرداد ۱۳٩٤
 

 

جذابیت پنهان جشنواره کن!  

 

یا

 

این میل مبهم بازار کن !!

 

دوره ای دیگر از جشنواره فیلم کن به پایان رسید و کاروان عریض و طویل سینمای ایران مانند هر سال با یک جایزه جنبی در یک بخش جنبی این جشنواره و البته طبق معمول همراه کارنامه ای مبهم و نامشخص از حضور در  بازار آن ، به وطن بازمی گردند. (یاد زمانی می افتیم که ورزش ایران مانند امروز در اوج نبود و مثلا همراه یک تیم 3-4 نفره وزنه برداری ، یک هیئت 30-40 نفره همراه می شد!)

 کارنامه ای که سالهاست همچنان در ابهام به سر می برد. یعنی از حدود 30 سال پیش وقتی برای نخستین بار نمایندگان بنیاد سینمایی فارابی در بازار فیلم کن سال 1985 شرکت کردند. از آن تاریخ تا به امروز علیرغم حضور پر و پیمانهیئت های نمایندگی از موسسات و نهادهای مختلف دولتی و خصوصی سینمایی در بازار کن و دیگر غرفه های خرید و فروش جشنواره های مشابه ، اما دریغ از یک گزارش یا بیلان و یا ارائه میزان فروش فیلم های ایرانی که گویا در این بازارها توسط طرف های ایرانی عرضه می شوند!  چه در آن زمان که تنها بنیاد فارابی بود که یکه و تنها شرکت می کرد و چه در سالهای بعد که آن حضور و شرکت محدود تبدیل به کاروان شد و بعد شکل پاویون گرفت و کم کم آن قدر گسترده شد که اینک از آن به چتر سینمای ایران تعبیر می شود!!!


 
 
چهارمین قسمت مجموعه تمدن آسمانی
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ٩:۳۸ ‎ق.ظ روز جمعه ۱ خرداد ۱۳٩٤
 

 

تمدنی که در قلب آندلس نشست

 

 

 

چهارمین قسمت از مجموعه مستند "تمدن آسمانی" تحت عنوان "در قلب آندلس"، جمعه اول خرداد از شبکه خبر پخش می شود. "در قلب آندلس" ، ماجرای یکی از نخستین پیشرفت های جغرافیایی اسلام را در قرن دوم هجری به تصویر می کشد که باعث شد مسلمانان در همان اوان ظهور اسلام درغرب تا اسپانیا و آندلس پیش رفته و اولین حکومت های اسلامی را در آن سرزمین ها برپا سازند. حکومت هایی که تمدن و علم و هنر و اندیشه را به اروپای قرون وسطی برد. اروپایی که در جهل و سیاهی و عقب افتادگی می سوخت و حضور مسلمانان باعث تغییرات شگرفی در زندگی خشک و متعصبانه اروپاییان قرون وسطی گردید.

به نوشته منابع غربی ، مسلمانان با حضورشان در آندلس و اروپا ، سبک زندگی خود  که برگرفته از اصول و احکام الهی و سیره پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار (ع) بود را رواج دادند و برخی از مظاهر تمدن امروزی که غربی ها به آن می بالند را برای اولین بار به اجرا درآوردند ، مانند:فرهنگ روا داری ، احترام به مذاهب الهی به طوری که پیروان ادیان الهی (بنا به همان اولین قانون اساسی بشریت که در مدینه النبی توسط پیامبر اکرم وضع گردید) تنها تحت حاکمیت اسلام می توانستند آزادانه و بدون فشار و مزاحمت زندگی کرده و آیین های خود را به جای آورند، آزاد اندیشی و همچنین سنت های اسلامی از قبیل پاکیزگی که حمام و مسواک و عطر را برای اروپاییان به ارمغان برد ، کمک به همنوع و برابر دانستن همه مسلمانان با هر رنگ و نژاد و جنس ، عدالت طلبی و ظلم ستیزی ، رعایت اخلاق الهی و ...و همه آنچه در کلام الله مجید آمده بود و حضرت رسول اکرم(ص) و ائمه اطهار (ع) بدان ها سفارش کرده بودند.

در تواریخ آمده است که در زمان پایتختی قرطبه یا کوردوبا ، این شهر تمدن اسلامی ، 500 هزار جمعیت داشت ، 700 مسجد ، 300 حمام عمومی ، 7 دروازه و 70 کتابخانه عمومی .

بنا به نوشته آدام متز ، مورخ و خاورشناس معروف آلمانی ، در آن دوره ، تنها در کتابخانه شهر کوردوبا (قرطبه آن روز) 400 هزار جلد کتاب وجود داشت، این در شرایطی بود که در همان زمان در کل اروپا (آن هم فقط در کلیساها) حدود 200-300 جلد کتاب بیشتر ثبت نشده است!

در این قسمت اساتید و کارشناسانی مانند دکتر مهدی گلشنی (مدیر گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف) ، پرفسور خلیل اینالجیک (رییس مرکز تحقیقات تاریخی دانشگاه بیل کنت) ، دکتر جان رنارد (استاد دانشگاه سنت لوییس) ، پرفسور فوآد سزگین (رییس انستیتو و موزه علوم اسلامی دانشگاه گوته فرانکفورت)، دکتر مایکل سلز (استاد کالج هاورفورد)، پرفسور یوسف زیدان (رییس بخش کتاب های خطی کتابخانه اسکندریه)، دکتر کارول هیلن برند ( استاد دانشگاه ادینبورو)، دکتر شیلا بلیر (استاد کالج بوستون) ، دکتر محمد باغستانی (عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی) و دکتر ایمان زکریایی کرمانی (استاد دانشگاه هنر اصفهان) حضور دارند.

مجموعه "تمدن آسمانی" درباره تاریخ تمدن اسلامی به نویسندگی وکارگردانی سعید مستغاثی و تهیه کنندگی رضا جعفریان در 30 قسمت توسط گروه مستند شبکه خبر تولید شده که قرار است روزهای جمعه از این شبکه پخش شود.