مستغاثی دات کام

 
به بهانه 29 خرداد
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱٢:٤٢ ‎ق.ظ روز جمعه ۳٠ خرداد ۱۳٩۳
 

 

 

روحانیت و علماء از نگاه دکتر علی شریعتی


 

 یکی از مواردی که جناح های مختلف سیاسی همواره برای وارونه جلوه دادن آراء و عقاید دکتر علی شریعتی عنوان کرده اند ، ضدیت و مخالفت وی با روحانیت و علمای دینی بوده است و در این باب به نقل قول هایی تکه تکه و پاره پاره نیز از وی مبادرت ورزیده اند. این اتهامات نه در سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بلکه در همان سالهای اوج سخنرانی های دکتر شریعتی ، مطرح بود و از همین روی ، یکبار برای همیشه او در جلسه ای به این اتهامات پاسخ گفت. او در آن جلسه به سخنرانی ها و مکتوبات مختلفش اشاره نمود که در موارد بیشمار از علماء و روحانیون اسلام دفاع کرده است.

دکتر شریعتی در جلسه پاسخگویی به سوالات منتقدین به تاریخ روز سه شنبه 23/9/1350 مصادف با سالروز رحلت حضرت امام جعفر صادق علیه السلام که با شرکت آقایان صدر بلاغی ، سید مرتضی شبستری ، محمد تقی شریعتی ، ناصر میناچی و خود مرحوم دکتر علی شریعتی برگزار شد، در قبال اتهام مخالفتش با روحانیت گفت :

"...این را می خواهم ادعا کنم و دهها قرینه و نمونه عینی براثبات آن دارم که از میان نویسندگان و سخنرانان و حتی علما و فضلای اسلامی معاصر ، هیچکس (البته در حد امکانات و نوع کار و کاراکتر خودش) به اندازه من ، افتخار دفاع جدی و موثر و عملی و فکری از این جامعه گرانقدری که امید بزرگ و سرمایه عزیز ماست ، نداشته است ، دلیل؟


 
 
سالروز میلاد حضرت مهدی صاحب الزمان (عج) مبارک باد
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ٦:٥٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩۳
 

 

تا ظهورت چقدر فاصله داریم آقا                             آه، از جمعه بی تو گله داریم آقا

تو طبیب دل غمدیده مایی آقا                               ما که مردیم بیا، پس تو کجایی آقا

به خدا منتظر آمدنت می مانم                          پای این عشق، اویس قرنت می مانم


 
 
نگاهی به شصت و هفتمین جشنواره فیلم کن
نویسنده : سعید مستغاثی - ساعت ۱٠:٤۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۳ خرداد ۱۳٩۳
 

 

آرنولد و راکی با زره پوش برروی فرش قرمز کن


 

شاید در نگاه اول ، این جمله برای مخاطبان قدیمی جشنواره کن و سینماروها و سینما دوستان قدیمی شوخی به نظر بیاید. برای آنها که زمانی جشنواره هایی مانند کن و برلین و ونیز را مظهر نمایش سینمای هنری و مولف می دانستند و نقطه مقابلی با امثال مراسم اسکار به شمار می آوردند که به اصطلاح وجه تجاری سینما را اصل می دانست و می داند. شاید این جملات برای فیلم بین های امروز کمی غریب باشد اما به نظرم اگر یک تماشاگر حرفه ای سینما در دهه 60 و 70 و حتی دهه 80 میلادی ناگهان با یک ماشین زمان در سواحل کوازت سال 2014 در جنوب فرانسه و شصت و هفتمین جشنواره فیلم کن پیاده می شد ، شاید سکته قلبی می کرد که امثال سیلوستر استالونه و آرنولد شوارتزنگر را سوار بر تانک و زره پوش در حال رژه رفتن و ادا و اصول درآوردن برروی فرش قرمز جشنواره و مضحکه کردن حاضران می دید! (مثل قسمت دوم فیلم "بازگشت به آینده" که مارتی مک فلای ناگهان خود را در دنیایی پر از گنگستر و هفت تیر کش و آل کاپون دید که حتی پدر و مادرش نیز در مزه همین خلافکاران در آمده بودند!)

البته دو سه شب قبل تر هم حاضران در کن ، سیرکی شبیه به این را به هنگام عبور عوامل قسمت دوم انیمیشن "چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم؟" با شرکت هنرپیشگانی مانند کیت بلانچت و نائومی واتس و ... در کنار عروسک بزرگ اژدها شاهد بودند!!